Článek
„První myšlenka na kurz vznikla před několika měsíci v rámci dne otevřených dveří, kdy do porodnice zveme rodiče, ať se přijdou podívat. A kromě toho, co tady mohou vidět, se je snažíme seznámit i s něčím odbornějším. Na základě této myšlenky pak lékaři dětského oddělení začali kurz první pomoci pořádat,“ vysvětlila vrchní sestra gynekologie a porodnictví Markéta Hemzová.
Podle lékařky dětského oddělení Sylvy Gistingerové je resuscitace u nejmenších dětí vyvolaná primárně zástavou dechu a následně i srdce z různých příčin. Nejčastěji se jedná o dušení stravou nebo třeba tonutí.
„Začíná se pěti vdechy, a pokud se vědomí a životní funkce neobnoví, tak se pokračuje nepřímou srdeční masáží. Pak se ten cyklus opakuje: dva vdechy, patnáct stlačení, dva vdechy, patnáct stlačení. Takto se postupuje přibližně minutu, poté se má volat záchranka. To je rozdíl proti dospělým, kde se nejdříve volá záchranka a pak se začíná s resuscitací. U těch dětí se musí začít resuscitací,“ upozornila lékařka.
První pomoc: Akce místo apatie
Přiznala, že i když se masáž srdce u dětí do zhruba jednoho roku provádí jen dvěma prsty, rodiče mají občas strach, aby dítěti neublížili. „Bojí se, že třeba zlomí miminku žebra. Já se snažím všechny tyto obavy vyvracet, protože obecně je známo, že špatná resuscitace je jenom taková, která nezačala,“ poukázala Gistingerová.
Dosud prošly zhruba půlhodinovým kurzem první pomoci u novorozenců a kojenců desítky lidí. A velká část z nich prý už o záchraně malých dětí něco věděla. „Takže to není úplně pole neorané. Ale hodně rodičů to má jako první zážitek a myslím si, že než číst teorii, protože na internetu je spousta videí a návodů, tak je důležité si to i zažít. Aspoň takhle nanečisto, s tou panenkou,“ nastínila dětská lékařka. Ta míní, že je dobré se resuscitaci u dětí naučit, i když ji valná většina lidí nebude v životě nikdy potřebovat.
Umět a nepoužít je lepší než neumět a potřebovat to
Mezi těmi, kdo kurz absolvovali, jsou i rodiče Vojty, který se v Městské nemocnici Ostrava narodil ve středu 30. října. „Jsme za kurz rádi, protože člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat. Nedej bože u chlapečka. A člověk aspoň bude trošičku jistější, vybaví se mu to a bude moct reagovat v té situaci,“ uvedla Vojtova maminka Antonie Tomopulos. Její manžel Christos dodal, že i když už o resuscitaci něco věděl, byl rád, že si mohl vše zopakovat. „Protože je dobré to umět a nepoužít to než neumět a potřebovat to,“ připomněl a dodal, že bez kurzu by sice resuscitaci zvládl, ale určitě ne tak dobře a efektivně.
Vrchní sestra Hemzová prozradila, že kromě budoucích nebo nastávajících rodičů, kteří jsou nejčastěji návštěvníky dnů otevřených dveří, a rodičů čerstvě narozených miminek se kurzu občas zúčastňují i babičky. „Zajímá je to, a když je kurz v pozdějších hodinách, tak i ty se nám tady edukují,“ pousmála se a doplnila, že nejbližší příležitost k absolvování kurzu první pomoci novorozencům a kojencům bude o dnu otevřených dveří ve středu 20. listopadu 2024.