Článek
Cibule, česnek a stejně tak zelí, brokolice, růžičková kapusta a další brukvovitá zelenina jsou dobrým zdrojem sulforafanu, chemické látky, která prokazatelně zlepšuje kontrolu glykémie (hladiny krevního cukru) a hladiny cholesterolu.
K aktivaci této látky dochází při žvýkání potravy, kdy se uvolňuje enzym myrosináza. Bohužel při vaření dochází ke zničení tohoto enzymu, tudíž při konzumaci vařené zeleniny nedojde ani k aktivaci sulforafanu.
Pokud však zeleninu po nakrájení necháte deset minut před vařením uležet, dojde podle Tima Spectora k aktivaci sulforafanu i bez tohoto enzymu a ten pak přežije i vaření.
Cholesterol
Cholesterol je součástí každé buňky v lidském těle. Je důležitou stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Většinu si ho organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Problém nastává v okamžiku, kdy ho začneme skrz stravu přijímat příliš mnoho a začne se hromadit v tepnách, což začne zhoršovat průtok krve cévami do srdce, mozku a zbytku těla. Dochází tak k vyššímu riziku srdečního infarktu, mrtvice a vzniku krevních sraženin.
Mezi rizikové faktory vysoké hladiny cholesterolu v krvi patří nadměrná konzumace tučných jídel, nedostatečný pohyb, nadváha, kouření a nadměrná konzumace alkoholu. U některých lidí to může být dáno i genetickou zátěží.
Jak bez léků snížit hladinu cholesterolu
Mezi další zdravé tipy profesora Spectora patří vaření rajčat s extra panenským olivovým olejem, díky němuž se z rajčat dostane do těla více živin.
Dále pak doporučuje vyměnit používání ultrazpracované kostky bujonu (masoxu) za miso pastu vyrobenou z fermentovaných sójových bobů, které prospívají střevnímu mikrobiomu.
Lidé by se měli obecně snažit do svého jídelníčku zařazovat více fermentovaných potravin, jako je kvašené zelí a další zelenina či stále oblíbenější kimči.
Podle Tima Spectora je výborné používání i octa v zálivkách, jelikož právě kyselost pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru, snižuje i riziko přejídání a nutnosti mlsání mezi jídly.
Výhodné je také začít oběd či večeři malým salátem. „Dopřát si malý salát či čerstvou zeleninu místo předkrmu, a to zejména před jídlem bohatým na sacharidy, vám může pomoci zůstat déle sytí a snížit výkyvy krevního cukru po konzumaci těchto jídel,“ vysvětluje Tim Spector.