Článek
Témata dnešního dílu:
- Jak správně vybrat terapeuta? (5:45)
- Jak je možné setkat se online s psychiatrem? (9:55)
- Jak je to s terapií pro děti? (14:10)
- Jak je možné, že je online terapie srovnatelná s offline terapií? (21:34 )
- Kolik peněz vás bude terapie stát? (23:55)
„Hedepy je platforma, kde se můžete setkat s terapeutem, který vám sedne. My jsme začali před čtyřmi lety a dneska je na platformě přibližně 600 terapeutů, kteří mají různý terapeutický styl, jsou různě staří a mají odlišné zaměření a vy, pokud máte duševní obtíž, tak se můžete na tu platformu podívat a najít si terapeuta podle toho, jak vám sedne, podle videa a podle toho, kdy máte čas,“ říká v úvodu podcastu Lukáš Krčil.
S výběrem terapeuta pomáhá algoritmus
Klient si může zvolit den a čas, kdy by mu sezení s terapeutem vyhovovalo. „Je to dané tím, že se říká, že terapeuti nemají čas, ale ve skutečnosti jsou to terapeuti, kteří třeba bydlí v blízkosti vašeho bydliště, kde se nacházíte. Ale představte si, že byste se zítra mohli setkat s velmi dobrým, zkušeným a kvalitním terapeutem, který bydlí v Jeseníkách. Pro něj by to bylo dobré, protože v Jeseníkách není tolik klientů, a pro vás zase proto, že může už zítra,“ vysvětluje Krčil.

Spoluzakladatel online psychoterapeutické platformy Hedepy Lukáš Krčil
Kromě časové dostupnosti je ale neméně důležitý výběr terapeuta, se kterým si musíte sednout i po lidské stránce. Platforma k tomu využívá dotazník a párovací algoritmus. Zeptá se vás na to, jaký přístup od terapeuta očekáváte a podle toho vám nabídne terapeuty s co nejbližším terapeutickým stylem.
Algoritmus také dokáže vyhodnotit, jak lidem terapie pomáhá a popřípadě doporučit jiného odborníka. Do úvahy bere i finance, protože na platformě jsou dostupní také terapeuti, na jejichž sezení finančně přispívá zdravotní pojišťovna.
Na Hedepy jsou k dispozici psychologové, terapeuti i psychiatři. Psycholog je člověk, který může dělat základní diagnostiku. Terapeut prošel certifikovaným výcvikem, který trvá čtyři až šest let a psychiatr je lékař, který předepisuje medikaci.
Nejčastější duševní problémy
Češky a Čechy nejčastěji trápí nadměrný stres, syndrom vyhoření, ale také kvalita spánku. „Obecně my jako populace si neumíme zdravě nastavit vztah se svým telefonem, se světlem, a proto se nám třeba špatně spí. Velkým tématem pro nás v Česku jsou vztahy, což také není překvapivé. Na Hedepy je velká část párových terapií a nemusí to být jenom párová terapie s vaším partnerem, manželkou, ale může to být třeba i s rodinným příslušníkem,“ říká spoluzakladatel projektu.
Platforma poskytuje také tzv. teen terapie, tedy pro mladé lidi od třinácti let. Problémy s duševním zdravím se ale týkají celé populace, v Česku se může jednat až o čtyři miliony lidí.
Dospělí si duševních problémů u dítěte všimnou většinou pozdě, na psychologa se čeká i přes půl roku

Účinky online terapie jsou srovnatelné s klasickou offline terapií. „Občas je náročné najít si svůj bezpečný prostor, aby vám třeba v průběhu terapie nepřišly děti. Ale zároveň jste ve svém domácím bezpečném prostoru a víte, že můžete toho terapeuta kdykoliv vypnout tím křížkem vpravo nahoře na počítači. Tak to mnohem víc lidem dává šanci se otevřít a vlastně se cítit zrelaxovaně,“ dodává Krčil.
Více o tom, co se děje, když si terapeut nesedne s klientem, kolik taková terapie stojí a co obnáší, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: