Hlavní obsah

S rakovinou štítné žlázy přišla k lékaři až s metastázemi. Zachránili ji v Centru precizní medicíny

Ačkoli jde vývoj medicíny stále dopředu a vědci mají nové léky a léčebné postupy, rakovina je stále druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Obtížně léčitelné jsou přitom nádory v pokročilém stadiu, u nichž není prognóza příliš příznivá. Řešení nabízí takzvaná precizní medicína, kterou poskytují odborníci ve Fakultní nemocnici Brno.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Pro dvaašedesátiletou paní Anežku neměli lékaři dobrou zprávu. Nádor štítné žlázy metastázoval do plic. Navíc nebyl v době zahajování léčby kvůli svému rozsahu chirurgicky odstranitelný. Léčba chemoterapií a radioterapií vedla sice ke zmenšení nádoru, ale bohužel nedostatečnému a postupně došlo k vyčerpání standardních léčebných možností.

Paní Anežka směřovala pouze k symptomatické léčbě a její prognóza nebyla vůbec příznivá. V tomto okamžiku jí byla nabídnuta možnost precizně-onkologického přístupu, kterému se věnují v nově vzniklém Centru precizní medicíny ve Fakultní nemocnici Brno.

„Na základě molekulárního vyšetření nádoru a projednání molekulárně-onkologickou indikační komisí byla následně zahájena léčba pomocí protinádorové imunoterapie. Během léčby došlo k výraznému zmenšení nádoru, které umožnilo jeho kompletní chirurgické odstranění, vymizela také plicní metastáza. Léčba byla následně ukončena na žádost pacientky, která je dále sledována jako zcela vyléčená,“ popisuje vedoucí lékař precizně-onkologického programu FN Brno Michal Eid.

Precizní přístup mění prognózu pacientů

Proč jsou postupy v Centru precizní medicíny tak úspěšné a pomáhají tam, kde běžné metody selhávají? Vysvětluje to jeho vedoucí profesor Ondřej Slabý, který je zároveň vědeckým ředitelem Národního ústavu pro výzkum rakoviny a přednostou Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Ve 27 letech jí zjistili rakovinu štítné žlázy. Příznaky dlouho ignorovala

Zdraví

„Precizní onkologie představuje vysoce individuální přístup ke každému pacientovi a konkrétnímu nádoru. Není to již tak, že pokud má pacient například nádor plic, léčíme ho chemoterapií, a pokud nádor nereaguje, léčíme ho jinou, dokud nenajdeme tu pravou. My již od počátku nádor detailně molekulárně testujeme a hledáme určité mutace v jeho genomu. Nestačí totiž pouze vědět, kde se nádor nachází, ale musíme znát jeho biologické vlastnosti. Ty se mohou i u nádoru jednoho orgánu mezi pacienty významně lišit. Následně pak můžeme použít léky, které byly vyvinuty tak, že jsou zacíleny právě na konkrétní mutace, které jsme v nádoru nalezli. Takové komplexní vyšetření nádoru nám umožní nastavit pro pacienta léčbu šitou na míru,“ říká profesor Slabý.

Posun v léčbě nejen onkologicky nemocných

Pracoviště v brněnské fakultní nemocnici je šíří svých aktivit zatím svého druhu jediné v České republice, ale určitě ne poslední. V precizní medicíně totiž vidí lékaři budoucnost léčby rakoviny, ale i dalších onemocnění. Podle lékaře Michala Eida by rozšíření principu precizní medicíny mohlo znamenat lepší léčbu a také vyšší pravděpodobnost dostat se k vhodným klinickým studiím nejenom v Česku, ale i mimo republiku.

„Mělo by to vést k tomu, že nádory, které jsme považovali za naprosto prognosticky nepříznivé, se stanou chronickými, dlouhodobě kontrolovatelnými,“ doplňuje Ondřej Slabý, podle něhož by centrum mohlo podpořit národní i mezinárodní spolupráci.

Mnoho zkušeností mají v centru také s nádory dětského věku. Navíc zdejší lékaři nabízejí také řešení pro pacienty se vzácnými a ultra-vzácnými chorobami a dětské pacienty bez diagnózy.

Precizní medicína není vhodná pro každého

Postupy precizní medicíny nejsou určeny pro každého onkologického pacienta. Nezávisí však na nákladnosti léčby nebo na kapacitě centra, jako spíš na tom, zda je nádor konkrétního pacienta vhodným kandidátem z medicínského hlediska.

Pacienti se mohou do Centra precizní medicíny přihlásit například přes webové stránky. Následně se dostanou před multioborovou komisi, která jejich konkrétní diagnózu posoudí. „Odborníci dále případně provedou vyšetření, dodají výsledkový protokol a následně doporučí pacientovi léčbu přímo šitou na míru. Ta už nutně nemusí probíhat v našem centru,“ upřesňuje profesor Slabý.

A rovněž dodává, že mezi základní kritéria při posuzování komise patří mimo jiné stadium choroby. Primárně se totiž do programu dostávají pacienti v pokročilých stadiích, kdy jsou již v těle přítomny metastáze a všechny klasické dostupné možnosti léčby byly vyčerpány.

O poruše štítné žlázy se dozvěděla až na preventivní prohlídce u praktika

Zdraví
Související témata:
Centrum precizní medicíny (CPM)

Výběr článků

Načítám