Hlavní obsah

Roky pomáhala seniorům. Teď terapeutka bojuje s agresivním nádorem mozku

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Dlouhá léta pracovala Eva Vyškovská v plzeňském domově pro seniory a pomáhala, kde se dalo. Teď sama potřebuje podporu. Lékaři jí totiž zjistili nejagresivnější nádor mozku – glioblastom. Za sebou má tři náročné operace, tumor se však stále vrací. Jedinou nadějí je pro ni speciální terapie.

Foto: archiv rodiny

Veronika Štaifová (zleva) se sestrou Terezou a maminkou Evou Vyškovskou

Článek

Obyčejná procházka se pro jednapadesátiletou ženu proměnila v boj o život. „Mamka dostala loni koncem června epileptický záchvat. Zrovna jsem měla službu na urgentním příjmu, když ji přivezli,“ vypráví dcera a zároveň lékařka plzeňské fakultní nemocnice Veronika Štaifová.

Detailní vyšetření bohužel odhalila glioblastom. Ten ročně lékaři diagnostikují přibližně 350 lidem. „Prognózy jsou u tohoto typu nádoru velmi špatné. Pacienti většinou umírají do dvanácti až patnácti měsíců,“ nastiňuje.

Na řadu přišla první operace. Ovšem magnetická rezonance ukázala, že se rakovina znovu objevila. Následovaly další dva zákroky a také ozařování a chemoterapie. „Maminka je teď psychicky unavená, protože v poslední době přicházelo hodně nepříznivých zpráv. Je to ale velká bojovnice,“ podotýká osmadvacetiletá žena.

Imunitní buňky jako dvojití agenti. Nejprve proti nádoru mozku bojují, pak ale přeběhnou

Věda a školy

Eva Vyškovská donedávna působila jako ergoterapeutka v Domově svaté Alžběty, který spadá pod plzeňskou diecézní charitu. „S klienty cvičila, trénovala paměť, vymýšlela pro ně různé společenské nebo kulturní akce, někdy nad rámec svých povinností. Udělala třeba výstavu v galerii, kde měli senioři svoje výtvory. A ti pak přijeli na vozíčcích a připadali si jako hvězdy,“ popisuje Štaifová.

Foto: archiv Evy Vyškovské

Eva Vyškovská při práci v Domově svaté Alžběty

Rodinu podporují nejenom blízcí a přátelé, ale rovněž příbuzní některých klientů a zaměstnanci charity. „Mamky kamarádky k nám chodí pravidelně na návštěvu. Dáme si čaj, povídáme si a taky se modlíme, protože víra je pro nás důležitá,“ uvádí.

Naději teď vidí ve specializované terapii, takzvaném TTF. Vyvinuli ji vědci v Izraeli, ale vůbec poprvé ji vyzkoušeli odborníci z pražské Nemocnice na Homolce. „Jde o elektrody, které se nalepí na hlavu. Cílí přímo na nádorové buňky a zabraňují jejich dělení,“ vysvětluje dcera pacientky.

Metodu ale v tuzemsku nehradí zdravotní pojišťovny. „Měsíční náklady se pohybují kolem šesti set tisíc korun,“ vypočítává.

Foto: archiv Evy Vyškovské

Eva Vyškovská v nemocnici s dcerou Terezou

Právě proto se rodina rozhodla vypsat na platformě Donio veřejnou sbírku. „Je to zázrak, ke kterému se teď upínáme. Terapie dokáže výrazně prodloužit život z několika měsíců na celé roky,“ upozorňuje Štaifová.

Její maminku čekají další chemoterapie. „Po operacích má porušené zorné pole, takže nevidí dobře doleva. Občas do něčeho narazí. Taky si není jistá v prostoru, protože se to s ní motá. Jinak je ale po tělesné stránce bez větších obtíží. Nejtěžší je ovšem zůstat nad vodou psychicky,“ připouští lékařka, která má třináctiletou sestru.

Dodává, že každá zpráva nebo jakákoliv podpora je velmi těší. „Díky sbírce nám píšou i cizí lidé, což nás překvapilo. Je to velká síla, kterou tím dostáváme. A každého daru, ať je jakýkoliv, si nesmírně vážíme,“ zdůrazňuje lékařka.

Nový český objev rozsvítí chirurgům mozkové nádory

Věda a školy

Podcenit příznaky mrtvice se nemusí vyplatit. Objevit se mohou po padesátce, ale i ve dvaceti

Zdraví

Výběr článků

Načítám