Článek
Zatímco některé změny na rukou mohou souviset se stárnutím či špatným životním stylem, za jinými může stát i závažnější zdravotní problém. Podívejte se s námi na nejčastější z nich.
Červené dlaně
Červené dlaně mohou být zcela neškodným příznakem pocitu horka při menopauze nebo úzkosti, ale také stárnutí či špatného krevního oběhu. „Zároveň ale mohou být i příznakem ekzému či lupénky,“ vysvětluje dermatolog John Lear.
Vzácně se také může jednat o palmární erytém, za kterým může stát dědičnost, ale také těhotenství, rakovina nebo onemocnění jater.
Tento problém někdy může postihnout i konečky prstů, nehtová lůžka či chodidla. „Může se též jednat o projevy revmatoidní artritidy,“ upozorňuje dermatoložka Zainab Laftahová s tím, že příčinou může také být opravdu velmi vzácný stav tzv. erytromelalgie, kdy zarudnutí a horkost pokožky dlaní jsou doprovázeny i palčivou bolestí.
Věčně studené ruce, závratě a další příznaky nedostatku železa v těle
Co může pomoci?
V případě běžných potíží pomůže používání neparfémovaného krému na ruce a mycích přípravků. Nedojde-li ke zklidnění, pak je dobré navštívit praktického či kožního lékaře.
Oteklé klouby
Oteklé klouby mohou být známkou osteoartrózy, revmatoidní artritidy nebo dny. „Pokud je kůže zanícená, může se jednat i o psoriatickou artritidu, dlouhodobý stav, který způsobuje bolesti kloubů, otoky a jejich ztuhlost,“ vysvětluje profesor Lear.
Osteoartróza se projevuje ztuhlostí a bolestivostí kloubů. Revmatoidní artritida vede k oteklým, teplým kloubům, ranní ztuhlosti a k deformacím prstů.
„Někdy lidem otečou klouby i při nízké hladině bílkovin a celkově prsty při onemocnění štítné žlázy či při celulitidě,“ dodává profesor Lear.
Co může pomoci?
V první řadě je zapotřebí nalézt pravou příčinu otékání kloubů či celých prstů. „U artritidy existují různé způsoby léčby, od protizánětlivých léků, imunosupresiv až po biologickou léčbu,“ upozorňuje profesor.
Otok a bolest lze zmírnit přiložením ledových obkladů, ale i držením rukou vzhůru či podáním protizánětlivých analgetik (ibuprofen).
„U osteoartrózy může pomoci užívání glukosaminu, omega-3 a kolagenových doplňků stravy. Doporučuje se také začít cvičit a při nadváze se pokusit zhubnout,“ upozorňuje Laftahová.
Psoriatická artritida se léčí nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) nebo kortikosteroidy. Chcete-li zvýšit hladinu albuminu a bílkovin, jezte bílkoviny při každém jídle a užívejte vitamin D.
Bolest a ztuhlost rukou
Kromě artritidy může stát za ztuhlostí a bolestivosti kloubů na rukou i ekzém, lupénka, Raynaudův syndrom nebo omrzliny.
Někdy mohou být omrzliny spjaté i se systémovým onemocněním či s onemocněním pojiva. V takových případech se jedná o velmi bolestivou záležitost a je zapotřebí vyhledat lékařskou pomoc.
Další příčinou bolesti prstů a rukou může být i syndrom karpálního tunelu, nadváha, cukrovka či pracovní přetížení (opakované pohyby apod.).
Co může pomoci?
Omrzliny obvykle zmizí samy, zmírnit bolest může paralen nebo ibuprofen. Vždy je však lepší problému předcházet, a to nošením nepromokavých rukavic a omezením kouření a alkoholu, aby došlo ke zlepšení krevního oběhu.
„Předejít zúžení cév lze i pohybem prstů. Dobré je se vyhnout nošení těsného oblečení a obuvi, které také mohou omezit průtok krve tělem,“ dodává Laftahová.
Třes rukou
Existuje mnoho příčin třesu rukou, včetně úzkosti, únavy či nadbytku kofeinu. Nejčastější příčinou ale bývá tzv. nezhoubný esenciální třes, který není doprovázen žádným závažným onemocněním. Jedná se o postižení nervového systému, které způsobuje mimovolní a rytmický třes.
„Třes rukou se ale také objevuje při Parkinsonově chorobě a dalších neurologických onemocněních nebo při zvýšené činnosti štítné žlázy. Může se také jednat o svalovou poruchu,“ vysvětluje profesor Lear.
Co může pomoci?
Na nezhoubný esenciální třes se používají tzv. beta-blokátory, jako propranolol, a léky proti záchvatům, jako je primidon. Pokud se jedná o Parkinsonovu chorobu, používají se často léky, které pomáhají doplňovat dopamin v mozku. Nicméně v tomto případě existují některé další možnosti, které vám nejlépe doporučí přímo ve specializovaných pracovištích zajišťující rozšířenou léčbu Parkinsonovy nemoci.
Ve 33 letech Romaně diagnostikovali Parkinsonovu nemoc. Mozková stimulace oddaluje špatné dny
Červené, bílé a modré konečky prstů
Již zmíněný Raynaudův syndrom se nejčastěji projevuje červeným, bílým či modrým zabarvením prstů. Jedná se o stav, který způsobuje zúžení krevních cév a přerušení průtoku krve do konečků prstů. Kromě zabarvení konečků prstů se může objevit i brnění, necitlivost či bolest.
„K zabarvení konečků prstů může dojít i při nízkých teplotách, ale vzhledem k tomu, že se může jednat i o autoimunitní onemocnění, je vždy dobré problém zkonzultovat s lékařem,“ doporučuje Laftahová.
Ke zčervenání prstů může dojít při lupénce či ekzému nebo při infekci kůže nebo záděrách či infekci nehtového lůžka. „Zarudnutí, otok a bolest mohou být způsobeny paronychií, bakteriální nebo plísňovou infekcí kolem záhybů nehtů,“ dodává odbornice.
Co může pomoci?
Hlavním spouštěčem Raynaudova syndromu je prochladnutí, tudíž pokud k tomuto problému máte sklony, vždy je zapotřebí nosit rukavice. Pomoci ale mohou i léky tzv. vazodilatancia.
Zánětům kolem nehtového lůžka je dobré předcházet profesionální manikúrou a včasnou aplikací protizánětlivých mastí.
Červené šupiny nebo hnisavé hrbolky
Nejčastěji se jedná o příznaky dermatitidy nebo lupénky. „Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění, které může být i velmi bolestivé. Často se projevuje puchýřky naplněnými hnisem či bolestivým praskáním kůže a také jejím olupováním. Ekzém zase vede k suché, zarudlé, svědící a zanícené pokožce na rukou, u které může také docházet k prasklinám,“ upozorňuje Laftahová.
Někdy se může jednat i o dermatitidu způsobenou alergií.
Co může pomoci?
U lupénky se neobejdete bez péče dermatologa. Předejít dermatitidě lze chráněním rukou před chemikáliemi používáním rukavic při mytí nádobí, ale i používáním ochranných krémů. Důležité je i používat hydratační přípravky na ruce a v případě alergií se vyhýbat alergenům. Často se tak děje u alergií na nikl, latex nebo mýdla. Pozor tedy i na používání latexových rukavic.
Bílé skvrny na nehtech
„Leukonychie neboli bílé skvrny na nehtech jsou často způsobeny menším poraněním nehtové matrice. Mohou být ale také úzce spjaty se systémovými poruchami, jako je nedostatek zinku, ekzém nebo plísňová infekce,“ vysvětluje dermatolog.
Někdy mohou být bílé skvrny způsobeny i usazeninami vápníku, což není žádný velký problém. „Pokud se ale nehty odlupují, může to být známka plísňové infekce na nehtech. Zároveň bílé nehty mohou být i projevem nedostatku bílkovin,“ dodává dermatolog.
Co může pomoci?
Pokud se jedná o plísňovou infekci, pak je vždy dobré vyhledat dermatologa a řešit problém přímo s ním. Obvykle se pak problém mnohem rychleji vyřeší, než když si v lékárně pořídíte běžné masti, krémy či laky na tento problém.
Lámavé nebo žloutnoucí nehty
Mezi nejčastější příčinu lámavých a žloutnoucích nehtů patří plísňová infekce - onychomykóza. Při plísni nehtů dochází navíc k jejich zesílení.
Při žloutnutí nehtů ale může jít i o projev onemocnění plic. Křehké a pomalu rostoucí nehty zas mohou být projevem vysoké hladiny cholesterolu. K lámavým nehtům ale může docházet i při nedostatku vitaminů nebo železa. Mohou být také způsobeny zánětlivými onemocněními nehtů, jako je paronychie (zánět nehtového lůžka) nebo lupénka.
Co může pomoci?
Nehty dobře zvlhčí nanášení oleje na nehty či používání krémů na ruce obsahující lanolin nebo alfa-hydroxykyseliny. Pomoci může i doplněk stravy s biotinem a strava bohatá na bílkoviny, železo a zinek.
Jak získat zdravé a silné nehty
Lžičkové či rýhovité nehty
Lžičkové nehty bývají spjaté s ekzémem, onemocněním štítné žlázy či anémie. Pokud kromě důlků je nehet ještě ztluštělý a tvoří se záděry, pak může jít o lupénku.
Rýhovité nehty mohou být známkou různých vnitřních či vnějších změn a traumat.
Co může pomoci?
Při ekzému i lupénce může pomoci fototerapie. Bohužel speciální krémy a tablety na lupénku v těchto případech moc nepomáhají. Je to dáno tím, že skrz nehet účinné látky špatně pronikají.
Černý pruh pod nehtem
Při zranění a nadměrném tlaku na nehet může vzniknout pod nehtem tzv. stínka. Pokud ale k žádnému tlaku ani zranění nedošlo, může se jednat o melanom - velmi zákeřný zhoubný nádor kůže. Pokud se vám tedy pod nehtem objeví černý pruh, který neodrůstá, pak okamžitě vyhledejte dermatologa.