Hlavní obsah

Procházení příspěvků na sítích těsně před spaním zvyšuje pravděpodobnost nočních můr

Sociální sítě a nekončící příspěvky na nich vyplňují podstatnou většinu dne mnohých lidí. Kromě toho, že sledování mobilu či obrazovky počítače škodí zdraví, může s sebou přinášet i další nepříjemnosti – třeba děsivé noční můry.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Zábava v podobě prohlížení inspirativních příspěvků, nebo jen čistá zvědavost, jak žijí jiní, je pro mnohé činností, kterou provádějí opakovaně každý den a klidně i těsně před spaním.

Jenže používání různých aplikací, díky kterým lze sledovat dění po celém světě, u řady lidí zvyšuje hladinu stresu a úzkosti, která je již dlouho spojována s problémy se spánkem a negativními sny, uvádí server Daily Mail.

„Vzhledem k tomu, jak se sociální média stále více prolínají s našimi životy, jejich dopad je stále vyšší a může opravdu ovlivňovat i naše sny,“ říká hlavní autor studie na toto téma Reza Shabahang, profesor psychologie na australské Flindersově univerzitě.

Studie zahrnovala 595 dospělých Íránců, kteří pravidelně používali sociální média. V rámci výzkumu dobrovolníci vyplňovali dotazník o 14 otázkách, kde se díky odpovědím zjišťoval typ jejich nočních můr a jak často se objevovaly.

„Účastníci byli specificky instruováni, aby se zaměřili hlavně na opravdu děsivé noční můry, ty, které je budí s děsem ze spánku, než na obecně znepokojivé nebo nepříjemné sny,“ uvádí se ve studii.

Byly sestaveny také určité body, které se mohou v nočních můrách objevovat nejčastěji a mají spojitost právě se sociálními sítěmi. Výsledky ukázaly, že nejčastější noční můrou byla neschopnost přihlásit se na nějakou platformu, po ní následovalo narušení vztahů s ostatními uživateli sociálních sítí.

Studie rovněž zjistila, že noční můry (a nejen ty tematicky laděné na sociální sítě) mohou být způsobeny i stresem z udržování online přítomnosti, kyberšikanou, online nenávistí nebo kyberstalkingem.

Výsledky rovněž ukázaly na to, že lidé, kteří obecně užívají sociální média častěji a jsou s nimi více propojeni (případně jsou na nich závislí), zažívají noční můry související právě s médii výrazně častěji, i když šlo v obecném měřítku o malý podíl. Spojitost s nadměrným časem tráveným na sítích ale byla jasně prokázána.

Účastníci byli rozděleni do dvou věkových skupin – mladší 27 let a starší –, podle výsledků nebyl jak mezi věkovými skupinami, tak ani pohlavími významný rozdíl.

Stresující události zažívané ve spojitosti s návštěvou sociálních sítí, jako je například kyberšikana, mohou přispívat k tomu, že se u lidí začne rozvíjet zvýšená hladina úzkosti, duševní neklid a zhorší se spánek, podobně jako psychické problémy včetně úzkosti, deprese či sebevražedných myšlenek.

Anketa

Procházíte těsně před spaním příspěvky na sítích?
Ano, pravidelně každý den
43,8 %
Ano, ale jen občas
29,2 %
Ne, nikdy
27 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 48 čtenářů.

„U mladých lidí je používání sociálních sítí běžnou součástí každodenního života. Je to téměř povinné až do té míry, že se z toho snadno stává závislost. Navíc s rychlým nástupem AI a virtuální reality se očekává, že nepříjemné sny a noční můry s nimi přímo spojené budou narůstat,“ konstatují autoři ve studii.

Stejně jako v mnoha jiných situacích, kdy se sociální média, telefony nebo počítače dostávají do negativní pozice, doporučuje se i v tomto případě omezit jejich používání těsně, nebo nejlépe několik hodin před spaním.

Související témata:

Výběr článků

Načítám