Článek
Přílišné přemýšlení je v dnešní době u lidí velmi běžné. Vyvolat tento typ myšlení může široká škála minulých nebo budoucích zkušeností. Například ukončení vztahu kvůli nevěře často vede k přemítání o tom, co dotyční mohli během společného času s expartnerem udělat jinak apod. Podobně tomu může být ale i v zaměstnání, při nejrůznějších stresových situacích.
Někteří lidé jsou navíc k nadměrnému přemýšlení náchylnější než jiní. Často se tak děje u lidí s duševními problémy, jako je generalizovaná úzkostná porucha (GAD), při které trpí neustálými obavami z budoucnosti.
Ať už vede k přílišnému přemýšlení cokoliv, může to velmi negativně ovlivnit kvalitu života. A pokud se to neřeší, může to vést až k hluboké depresi.
Za mozkovou mlhou může stát i závažné onemocnění
Podle studie může nadměrné přemýšlení vést k bolestem hlavy, únavě či ztrátě chuti k jídlu. U někoho se ale také mohou objevit závažnější stavy, jako je bolest na hrudi, bušení srdce, vysoký krevní tlak a dušnost.
Jak v daný okamžik snížit negativní pocity?
Najděte myšlenkový vzorec, který povede k uvolnění či rozptýlení. Může zahrnovat provádění jednoduchých mentálních výpočtů, zpívání či psaní konkrétních slovních spojení. Po fyzické stránce může pomoci i čtení knihy, poslech hudby nebo telefonát příteli.
Zapracujte na všímavosti. Jde o akt soustředění, bez vázání se na přítomný okamžik. Studie prokázaly, že meditace všímavosti je účinná při snižování příznaků úzkosti a deprese. Běžným způsobem, jak praktikovat všímavost, je vyzkoušet meditaci, zaměřit se na dýchání nebo pozorovat okolní svět v daném okamžiku. Bez přemýšlení nad minulostí nebo budoucností.
Pokud přemýšlíte o meditaci jako řešení vašich problémů, najděte si mantru, kterou budete pravidelně používat. Soustředění se na slovo nebo frázi může přesměrovat vaše myšlenky od přílišného přemýšlení. Meditace je obzvláště užitečná, pokud je pro vás fráze, kterou si zvolíte, obzvláště inspirativní nebo uklidňující.
Nebojte se budoucnosti. Pokud neustále spřádáte plány do budoucna, můžete z toho být vyčerpaní. Navíc pokud uvažujete takto, i minulost nevnímáte příliš růžově. Snažte se být k sobě upřímní, nehledat katastrofické scénáře, ale připustit si realitu.
Vzpomínejte na to hezké, co jste zažili. Zkuste si vzpomenout, že byly chvíle, kdy se vám dařilo. Vzpomeňte si na situace, kdy jste byli úspěšní, cítili se šťastní nebo jste obdrželi pochvalu od druhých. Přesměrování myšlenek na pozitivnější vzpomínky vám může pomoci přerušit kruh negativního přemítání.
Naučte se vše vydýchat. Někdy je přílišné přemýšlení záměrné, jindy se myšlenky mohou opakovaně vynořovat proti vaší vůli. Jde o takzvané vtíravé myšlenky, kterých se nemůžete zbavit.
Jak se efektivně bránit dlouhodobému stresu
Vysoká úroveň stresu může zhoršit vtíravé myšlenky – a stres a vtíravé myšlenky dohromady tvoří kombinaci pro problémy se spánkem a další zdravotní problémy. Vyzkoušejte dechový vzorec, při kterém se několikrát za sebou nadechujete, zadržujete dech a vydechujete po stejnou dobu. Můžete si zvolit dobu pro každý nádech, která je pro vás pohodlná (odborníci doporučují 3-4 sekundy).
Na co při dýchání myslet? Na přírodu, kde to máte rádi, na poslední skvělou večeři s kamarády, dobrotu, kterou máte rádi…
Pište si deník. Jeho tvorba, zapisování myšlenek a úvah tak, jak je máte, může pomoci snížit hladinu kortizolu. Jde o hormon, který stoupá se zvýšeným stresem. Protože k myšlenkovým pochodům běžně dochází v noci, což vede k nespavosti, může být právě noc ideálním časem na psaní deníku. Zapisování myšlenek může přesvědčit vaši mysl, že může přestat myslet v kruzích.
Rozhýbejte se. Fyzická aktivita má spoustu prokázaných výhod pro fyzické i duševní zdraví. Cvičení například uvolňuje v těle chemické látky, které vedou k pocitům uvolnění a klidu. Může také vyžadovat, abyste vstoupili do jiného fyzického prostředí, což vám může pomoci změnit váš vzorec myšlení.
V neposlední řadě pravidelné cvičení zlepšuje spánek, což je důležité, protože špatný spánek může zhoršit frekvenci vtíravých myšlenek.