Článek
„V ambulancích a v poradnách pro poruchy plodnosti se setkáváme se stoupajícím počtem obézních žen,“ potvrdila Novinkám Tereza Kosová, primářka gynekologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Totéž zní z gynekologických ambulancí napříč republikou. Větší nárůst rodiček s nadváhou a obezitou evidují třeba v Moravskoslezském kraji, jak podotkla vedoucí lékařka porodního sálu Městské nemocnice Ostrava Iva Staňová.
Ženy si tím významně snižují šanci na úspěšné početí, které z nejrůznějších důvodů oddalovaly. Průměrný věk prvorodiček stoupl v roce 2022 na 30 let, o dvě dekády dříve bylo obvyklejší zakládat rodinu už v pětadvaceti letech.
Demografický průšvih. V důchodech zůstane desítky let díra, i kdyby se rodilo dětí jako za Husáka
„Nadbytek tuku způsobuje hormonální a metabolickou nerovnováhu, poruchu až ztrátu menstruačního cyklu a ovulace. Tento stav je pro přirozené početí nepříznivý až nemožný,“ vysvětluje primářka Kosová.
V této věkové skupině má přitom aktuálně nadváhu asi 20 procent žen, další desetina je obézní. S přibývajícím věkem se ale problémy prohlubují. Celorepublikový průměr je tak ještě horší (33 procent má nadváhu, 18 je obézních) a výhledy na zlepšení bez přehodnocení dosavadního životního stylu mizivé.
S obavami sledují lékaři epidemii obezity u dětí, kterou si plynule přenáší dívky do dospělosti.
Stačí shodit pár kilo
Problém mohou mít i s umělým oplodněním. Obézní na něj špatně reagují.
„Je u nich snížena schopnost reagovat na hormonální stimulaci, technicky obtížný je odběr vajíček, embrya mají nižší kvalitu a rovněž je dokumentována až trojnásobná dispozice k potratům a narození nedonošeného dítěte,“ přiblížila Kosová.
„Přitom snížení váhy už o 5 procent dokáže menstruační cyklus i ovulaci znovu nastartovat a tím výrazně zlepšit šance na početí,“ podotkla s tím, že za neúspěšnými pokusy o otěhotnění může být i obezita muže.
Pražský gynekolog Jiří Škultéty upozorňuje i na komplikace po zdárném otěhotnění. Obézní ženy mají častěji komplikace ovlivňující průběh těhotenství i porodu. Přemíra tuku ztěžuje i ultrazvukové vyšetření plodu v děloze a hojení ran po porodu. „Je již prokázáno, že obezita matky má vliv na vývoj plodu a obézní matky tak mají častější výskyt vrozených vad plodu,“ doplnil.
Řešení je přitom nasnadě. Moderní medicína umí úspěšně roboticky operovat ženy s vysokým stupněm obezity, aby se předešlo život ohrožujícím komplikacím. To je ale krajní scénář.
Většina gynekologů pacientkám při prohlídkách včas radí začít se více hýbat a upravit jídelníček. Reakce bývají vlažné.
„Někdy by stačilo zhubnout pár kilo, ale zdá se , že je to pro řadu z nich nepřekročitelná překážka a raději jsou ochotny podstoupit řadu komplikovaných vyšetření, než by svolily k optimalizaci hmotnosti,“ podotkla písecká gynekoložka Olga Hlaváčková. Největší motivací ale nakonec bývá právě touha otěhotnět.