Hlavní obsah

Při včasném zahájení léčby se nemocní s HIV stávají neinfekčními. Nechte se zdarma otestovat

V České republice je ročně zjištěno přes 250 nových případů infekce HIV. Nejedná se sice o závratné číslo, ale vzhledem k tomu, že ani dnes toto onemocnění není zcela vyléčitelné, a tudíž je nemocný závislý na celoživotní léčbě, je prevence velmi důležitá. Stejně tak i včasné odhalení a zahájení léčby, díky čemuž se nemocní mohou stát pro své okolí opět neinfekční. Tím pádem pak mohou založit rodinu a prožít stejně kvalitní a dlouhý život jako HIV negativní lidé.

Foto: Profimedia.cz

Včasné odhalení HIV je v mnoha ohledech zásadní.

Článek

Nemocní s HIV byli v Československu poprvé zaregistrováni v říjnu roku 1985, přičemž na konci října 1987 první tuzemský pacient s AIDS zemřel. Dnes už lékaři dokážou onemocnění zastavit, a pokud je u pacienta nemoc diagnostikována včas, může žít stejně dlouho jako zdravý člověk.

Včasně odhalený pacient je takový, u kterého se na virus přijde nejpozději do dvou let od nakažení. Ani později diagnostikované onemocnění nemusí mít špatnou prognózu, v obou případech však platí, že nemocní musejí spolupracovat s lékaři, správně užívat léky a docházet na pravidelné kontroly.

Důležitá prevence a testování

Přestože dnes na HIV existuje skvělá léčba, zůstává stále nevyléčitelným fatálním onemocněním, které nemusí mít dlouhý čas žádné příznaky. V teoretickém riziku je tedy stále každý, kdo měl někdy nechráněný pohlavní styk. Proto považují odborníci i dnes za zásadní, aby se lidé preventivně testovali, aby se v případě HIV pozitivity včas nasadila léčba a zabránilo se šíření infekce.

Nakažených pohlavními chorobami přibývá. Na rekord je zaděláno u HIV

Domácí

V rámci Evropského týdne testování na HIV a žloutenku typu B a C, který probíhá od 18. 11. do 25. 11. 2024, má každý jedinečnou možnost nechat se anonymně a bezplatně otestovat a zjistit, jak na tom je.

V průběhu celého týdne lze přijít na testy do checkpointů v 11 městech České republiky od 8 do 20 hodin. Jsou v Praze, Ústí nad Labem, Teplicích, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Ústí nad Orlicí, Brně, Ostravě a v Olomouci. Ve čtvrtek 21. 11. pak proběhne testovací den před budovou hlavního nádraží v Praze.

Před provedením rychlotestu vždy proběhne odborné poradenství se zdravotnickým personálem. Odborníci také lidem rádi zodpovědí veškeré dotazy týkající se HIV a žloutenky včetně prevence těchto onemocnění.

Desetitisíce lidí nakažených HIV či žloutenkou z kontaminované krve: Selhali britští doktoři i vláda

Evropa

Čtvrtina obyvatel v africké zemi je HIV pozitivní. Z mnoha dětí jsou sirotci

Svět
Související témata:

Výběr článků

Načítám