Hlavní obsah

Před sedmi lety byl zaveden protikuřácký zákon. Klasické cigarety nahradily alternativy

Před sedmi lety vstoupil v platnost protikuřácký zákon, na jehož základě bylo zakázáno kouření v restauracích, kavárnách, barech a dalších veřejných budovách. Přestože tehdy mnozí tvrdili, že lidé je kvůli tomu přestanou navštěvovat, nestalo se tak. Naopak spoustě z nich se ulevilo. Nicméně k celkovému snížení závislých na nikotinu nedošlo. Jen tradiční cigarety zejména mladí lidé vyměnili za alternativy.

Foto: Profimedia.cz

I elektronické cigarety jsou rizikové. (ilustrační foto)

Článek

Alternativy klasických cigaret jsou totiž často vnímány jako méně škodlivé, přitahují tak nejen bývalé kuřáky klasických cigaret, ale i děti a lidi, co teprve s kouřením začínají.

Podle Národního výzkumu užívání nikotinu a alkoholu pravidelně kouřila tabákové výrobky téměř čtvrtina Čechů. Přičemž alternativy klasických cigaret s nikotinem v minulém roce užívala třetina osob starších 15 let. Ve věkové skupině 15-24 let dokonce polovina z nich a třetina z nich tyto alternativy užívala denně. Mezi ty nejoblíbenější alternativy patří tzv. vaporizéry, ochucené e-cigarety na bázi liquidů, zahřívaný tabák a nikotinové sáčky.

„Přestože elektronické cigarety neprodukují tolik karcinogenů a vysoce škodlivých látek jako klasické cigarety, stále jsou rizikové. V aerosolu z e-cigaret uživatel vdechuje například vysoce toxické těžké kovy. Dlouhodobé vdechování ultrajemných částeček aerosolu vede k drobným zánětlivým onemocněním plic, tzv. obliterální bronchiolitidě. Rizikové jsou také příchutě e-cigaret (umělá aromata), jejichž chemické složení se významně mění po zahřátí,“ poukazuje na rizika alternativ Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy.

Nesmí se ale také zapomínat na to, že sám nikotin je vysoce návykový. U dětí a dospívajících se přitom závislost na nikotinu může vyvíjet rychleji a mít závažnější dopady na zdraví a vývoj mozku.

Zahřívaný tabák je rizikovější než e-cigarety

Zdraví

„Děti se klinicky stávají rychleji závislé a také popisují intenzivnější abstinenční příznaky. Užívání nikotinu u nich dále může vést k silné stimulaci organismu, poruchám spánku, špatnému soustředění nebo impulzivitě. Bohužel většina stávajících kuřáků začala kouřit ještě před 18. rokem věku. Průměrný věk první cigarety u českých dětí připadá na 13 let,“ doplňuje adiktolog Adámek.

Problém je dán i tím, že řada alternativ je pro děti i dospívající velmi atraktivní a přitažlivá. „Nové tabákové výrobky nabízejí tisíce příchutí, díky nimž jsou přitažlivé. Když mladiství a děti tyto výrobky zkoušejí nebo používají, je u nich více než dvakrát větší pravděpodobnost, že budou v budoucnu kouřit klasické cigarety. Tabákový průmysl získává nové zákazníky a činí další generaci závislou na nikotinu,“ varuje vedoucí Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Českou republiku Zsofia Pusztaiová.

Anketa

Jste dnes rádi za protikuřácký zákon?
Ano, čas strávený v restauracích, ale i po odchodu z nich je mnohem příjemnější.
42,6 %
Ano, byť jsem sám/sama kuřák/kuřačka.
6,5 %
Ne, stále to vnímám jako diskriminaci.
50,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 432 čtenářů.

I proto ministerstvo zdravotnictví dospělo k razantnímu kroku, kdy zakázalo prodej elektronických cigaret s jinou než tabákovou příchutí, a to od roku 2025. Cílem je odradit od vapování především děti, které láká sladká chuť e-cigaret.

Odvykání není snadné, je nutné držet se pravidel

Když už se rozhodnete s kouřením skoncovat, budete k tomu potřebovat skutečně silnou vnitřní motivaci.

„Ideálně si stanovte tzv. den D, kdy definitivně s kouřením přestanete. Následně je vhodné zmapovat si všechny situace a rituály, během kterých si nejčastěji zapalujete cigaretu, a vytvořit si namísto kouření alternativní aktivitu (např. místo kávy pít čaj). V neposlední řadě se také doporučuje užívat přípravky a léky, které pomáhají proti abstinenčním příznakům. Některé z nich obsahují látky, které se vážou přímo na nikotinové receptory v mozku, čímž značně potlačují abstinenční příznaky,“ vysvětluje adiktolog Adámek.

Pro větší šanci na úspěch je vždy dobré vyhledat odbornou pomoc. Například Centra pro závislé na tabáku, adiktologické ambulance, certifikované lékárny nebo telefonické Národní linky pro odvykání.

Plíce se začnou téměř hned uzdravovat

V podstatě ihned po dokouření poslední cigarety se začnou v těle odehrávat první změny. Zpomalí se srdeční tep a hodnota krevního tlaku začne klesat směrem k normálu. Po několika hodinách se tělu podaří zbavit se přebytečného oxidu uhelnatého, který je pouze jednou ze stovek prokazatelně škodlivých látek v cigaretovém kouři. Díky těmto prvním změnám se zvýší nasycení organismu kyslíkem a celkově se zlepší krevní oběh, z čehož profituje i srdce samotné, jelikož se sníží i pravděpodobnost infarktu.

Elektronické cigarety pomohou skoncovat s kouřením jen desetině lidí

Zdraví

Již po několika dnech se z dehtové deky oklepou i čichové a chuťové buňky, takže člověku pak hned lépe chutná. Ještě během prvního týdne si pak konečně oddechnou i dříve neustále zúžené průdušky. Spolu se silnějším srdcem a lepším krevním oběhem se tak nyní bude bývalému kuřákovi i lépe sportovat, díky čemuž je snazší naskočit na vlnu zdravých návyků.

Již po dvou až třech týdnech je možné naměřit zlepšení funkce plic. Přibližně během jednoho měsíce od poslední cigarety se z kouření začne zotavovat respirační epitel. „Pod tímto názvem se skrývá tkáň složená mimo jiné z řasinkových buněk, které jemnými chloupky na svém povrchu posouvají hlen v plicích. Usnadňují tak vykašlávání, což na oplátku chrání plíce před infekcemi,“ popisuje profesor Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno.

Během prvního roku od odložení cigaret se začne funkce plic vracet do normálu, ačkoli pouze velmi pomalu. Nicméně dojde k poklesu rizika infarktu, a to až o polovinu oproti kuřákům. V následujících letech bude klesat i riziko výskytu rakoviny některých orgánů, jako je například jícen, hltan, ale třeba také močový měchýř nebo děložní čípek.

„Přestože se zdravotní stav a celková fyzická kondice zlepšují ihned poté, co člověk přestane s kouřením, nemůžeme se spoléhat na zázraky,“ upozorňuje docent Milan Sova. „Riziko úmrtí na rakovinu plic se sice může snížit až na polovinu v porovnání s aktivním kuřákem, ale nedostane se na úroveň člověka, který v první řadě nikdy kouřit nezačal. Přestat s kouřením je ale přesto tím nejlepším, co pro sebe může kuřák udělat.“

Nikotin a jeho působení na sexuální libido

Sex a vztahy

Co se stane s vaší pokožkou, když přestanete kouřit

Zdraví

Výběr článků

Načítám