Článek
Co prozradí kapka krve?
Hodně. Kromě krevní skupiny i to, zda nejste chudokrevní nebo nemáte hematologické nádorové onemocnění. Ukáže, že v těle probíhá zánět, hladinu cholesterolu, hormonů či vitaminů a minerálů. Zjistíte, jak jsou na tom vaše játra, ledviny, jak se krev sráží, i některé informace ohledně genetiky.
Dárců krve je u nás dost.
Není. Spotřeba krve sice nenarůstá, protože se zlepšily operativní výkony, ale problém je, že dárci stárnou a mladí lidé přibývají pomalu. Ohledně plazmy je situace ještě horší. Narostl totiž počet léků, které se z ní vyrábějí, mimo jiné pro léčbu vzácných onemocnění.
Darování krve může zachránit život, mladí dárci ale přibývají v menší míře, než je potřeba
Nejvzácnější krevní skupina je 0.
Ano, hlavně nula negativní. Ta se dá v krizové situaci dát komukoli. Neobsahuje totiž žádné antigeny, což jsou látky, proti kterým si tělo snadno vytvoří protilátky a může dojít k rozpadu červených krvinek či poškození ledvin.
Před odběrem je třeba hodně pít.
Ano, odběr je pak mnohem snazší a při odběru plazmy jí získáme mnohem víc. Zvlášť by toto pravidlo měli dodržovat muži, kteří mají více červených krvinek a méně krevní plazmy. U žen je to naopak, ty mají obecně více plazmy. Proto kdyby šli spolu ve stejnou chvíli na odběr krevní plazmy, „závod“ by vyhrála žena.
Krev šlechticů je modrá.
Není. Všichni ji máme červenou. Tato pověra vychází z faktu, že se šlechta vyhýbala slunci, jejich kůže byla bledá a modrost žil více prosvítala.
Odběr krevní plazmy oslabuje imunitu.
Legislativně u nás mohou dárci přijít na další odběr nejdříve po čtrnácti dnech a v těchto případech nedochází k poklesu bílkovin, které se podílejí na tvorbě imunity. Protože se však proplácí, řada lidí tento odstup nedodržuje a navštěvuje častěji různá střediska. Až po delší době se pak ukáže, že u nich poklesl počet bílkovin.
Ten, kdo se rozčiluje, má horkou krev.
Tohle tvrzení nemá nic společného s krví ani jeho teplotou. Když jsme ve stresu, stoupají nám stresové hormony, zúží se cévy a tím se zvedne tlak, my zčervenáme a máme pocit „horké“ hlavy.
Červené víno je nejlepší na krvinky.
Jedině snad to železité, které se prodává v lékárnách a není až tak lahodné. Je sice pravda, že červené víno má hodně antioxidantů, ale bájný příběh o zvýšení počtu krvinek bych v rámci zdraví opustila.