Hlavní obsah

Pravdy a mýty o chřipce

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Až když opravdu onemocníte chřipkou, pochopíte, že to není běžná viróza. Její průběh je výrazné těžší. Jaká další tvrzení je třeba uvést na pravou míru?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Mnoho lidí si myslí, že chřipka je jen silnější nachlazení. Jen ale do té doby, než ji poprvé dostanou a pochopí, že jde o závažnější onemocnění, které může dokonce skončit fatálně. I zdravý člověk může například dostat zápal plic s nutností hospitalizace.

Na očkování proti chřipce je v lednu pozdě. Nejlepší je se očkovat před vypuknutím epidemie, respektive předtím, než se chřipka začne šířit. Ideálně tedy v říjnu nebo listopadu.

Chřipková vakcína může chřipku způsobit. Chřipkové vakcíny neobsahují živý virus, ale pouze jeho znaky, takzvané antigeny. Proti nim si po očkování tělo vytvoří obranné látky, takže je proti viru chřipky dopředu posíleno. Samotné očkování tedy infekci vyvolat nemůže.

Pravdy a mýty o přejídání a zažívání

Zdraví

Po chřipkové vakcíně je člověku, jako by měl chřipku, nestojí to za to. Mírné reakce na očkování jsou běžné – patří mezi ně bolest v místě vpichu a mírně zvýšená teplota, případně únava den dva po očkování. U většiny lidí nijak neomezí běžný denní program. Proti tomu samotná chřipka je většinou týden trvající horečnaté onemocnění spojené s kašlem, u většiny lidí vede minimálně k týdenní pracovní neschopnosti. U seniorů, těhotných žen a chronicky nemocných pacientů je vyšší riziko těžkého průběhu s nutností hospitalizace.

Zdraví lidé nepotřebují očkování proti chřipce. Chřipka se nevyhýbá nikomu, i u jinak zdravého člověka vede zpravidla k omezení pracovní schopnosti i nemožnosti stýkat se běžně s lidmi. Nemocný nemůže sportovat nejen při chřipce, ale ani týden či dva po jejím skončení. Navíc hrozí, že nakazí lidi ve svém bezprostředním okolí.

Očkování není účinné… To je jeden z největších mýtů. Účinnost očkování proti chřipce se pohybuje mezi 40 a 60 procenty, to znamená o 40–60 procent sníží riziko onemocnění u očkovaných proti neočkovaným. Účinnost vakcíny se v jednotlivých letech liší podle toho, jaký je zrovna virus. Ten se každý rok mění, a proto je třeba očkovací látku vyrábět vždy znova. Ti, kteří přesto onemocní, mají navíc většinou lehčí průběh. Vakcína je tak účinná proti těžkému průběhu chřipky, tedy i případné hospitalizaci.

Pravdy a mýty o krvi a krevní plazmě

Zdraví

Děti se očkovat proti chřipce nemusí. Opak je pravdou, i u nich se doporučuje očkovat. Zejména v rodinách s velmi malými dětmi a seniory to výrazně přispívá ke snížení rizika onemocnění citlivých osob. Děti samotné samozřejmě chrání také, snižuje pravděpodobnost, že kvůli chřipce nebudou moci chodit do školy. Ve Velké Británii bylo ověřeno studiemi, že tam, kde se očkovaly i děti, se významně snížila pravděpodobnost hospitalizace celé populace z důvodu chřipky.

Při chřipce má člověk většinou rýmu a bolí ho v krku. Chřipka se často projevuje jako akutní horečnaté onemocnění, kdy teploty stoupají k 38 i více stupňům. Bývá spojená s celkovou nevolností, bolestí kloubů a svalů, kašlem a může se přidat i virový zápal plic.

Očkování proti chřipce snižuje imunitu, budete celý rok nemocní. Očkování nemá na celkovou imunitu ani pozitivní, ani negativní vliv. Proti původcům jiných infekcí, tedy včetně nachlazení, ale očkování proti chřipce samozřejmě nepomáhá.

Pravdy a mýty o únavě a odpočinku

Zdraví

Výběr článků

Načítám