Hlavní obsah

Praktici začnou předepisovat více léků. Odpadnou cesty ke specialistům

Léky na chronická plicní onemocnění nebo třeba na poruchu srážlivosti krve budou moci od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti. Změna se týká tisícovky léků, kvůli nimž pacienti nebudou muset jezdit za specialistou. Dosud je mohli praktici předepsat jen se svolením.

Foto: Elements Envato

Ilustrační foto

Článek

„Týká se to asi tisícovky léčivých přípravků širokého spektra. Od mastí s kortikoidy přes složitější preparáty, jako jsou kombinované inhalační preparáty na chronickou obstrukční plicní nemoc a astma,“ řekl Novinkám a Právu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Od začátku léta budou moci praktici předepisovat až 3500 léků namísto stávajících dvou a půl tisíc.

K dosavadnímu výčtu přibudou některé léky na kožní, urologické, oční nebo kardiovaskulární problémy. Dosud je směli praktici předepsat jen v případě, že měli písemné pověření od specialisty na daná onemocnění (tzv. omezení L). Jinak museli pacienti pro recept za odborníkem. Čekací lhůty jsou ale u řady specialistů dlouhé.

Změna pomůže podle praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové hlavně starším lidem. Sama na to narazila nedávno u 90leté pacientky, které diagnostikovala srdeční arytmii a odeslala ji do nemocnice.

„Byla tam zaléčena, a když se vrátila, dostala předepsaný lék proti srážlivosti krve, který ovšem praktici v tuto chvíli předepsat nemohou,“ vysvětlila. Žádat po seniorce, aby si sháněla kardiologa a dopravila se k němu, vidí jako zbytečnou zátěž.

Ministerstvo upraví pravidla vyhláškou. Nehrozí podle něj, že by poté pacientům byly léky předepisovány na dvakrát – praktikem i specialistou. U každého pacienta mohou lékaři nahlížet do lékového záznamu. Řada z nich to ale nedělá.

Praktici se více zaměří na paliativní pacienty. Omezí tím zbytečné hospitalizace, věří resort

Domácí

Výběr článků

Načítám