Hlavní obsah

Povídají si s lidmi o svém životě a tím jim pomáhají. O peer konzultanty je stále větší zájem

4:50
4:50

Poslechněte si tento článek

Málokdo by hádal, že ještě před časem trpěla usměvavá žena vážnými psychickými problémy. Prošla si fází sebepoškozování, náročnou rodinnou situací a má za sebou i drogovou minulost. Jak sama říká, cítila tak těžké emoce, že nevěděla, kam s nimi. Ač nikdy zcela zdravá nebude, dostala se do fáze, že může pomáhat jiným lidem s diagnózou duševního onemocnění.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Karolína Barnet si prošla duševní krizí, nyní působí jako peer konzultantka.

Článek

Karolína Barnet je jedním z šesti peer konzultantů, kteří působí v liberecké neziskové organizaci Tulipan. Patří k lidem, kteří si prošli duševní krizí, ale nevzdali to a našli cestu ven.

„Když jsem procházela psychoterapií, byl mi doporučen kurz pro peer konzultanty proto, abych sama se sebou dokázala víc pracovat,“ vysvětlila Barnet. Teprve později začala jako peer konzultant působit, až když byla připravená své zkušenosti předávat.

„Nesuplujeme odbornou péči, jsme tady jako osoby, které žijí s nějakou duševní nepohodou, a my jsme odborníci na svůj život. Vycházíme z vlastních zkušeností, z toho, co jsme zažili. Každý klient potřebuje jinou část z našeho života a jiného konzultanta,“ vysvětluje Barnet, která je zároveň pracovnicí sociálně akviziční služby pro rodiny s dětmi.

I proto má mezi svými kolegy konzultanty od teenagerského věku až do pětašedesáti let. A nejsou to vždy jen lidé s psychickými problémy, mohou mít za sebou jakoukoli náročnou životní zkušenost, třeba špatný rozvod, vyhoření nebo jinou krizi.

Překonal závislost i těžké deprese

Třeba Radek dělá peera skoro pět let. „Mám 16 a půl roku zaléčenou látkovou závislost, hospitalizovaný jsem byl dvakrát, podruhé před šesti lety. Měl jsem syndrom vyhoření, těžké deprese,“ popsal muž ve středním věku.

Už při hospitalizaci odborníci oceňovali, že má zaléčenou závislost a že dobře pracuje se svým onemocněním, tak mu nabídli tzv. výcvik recovery (specifický druh doprovázení lidí, kteří se potýkají se závislostí pozn. red.). Poté, co jej absolvoval, dostal nabídku působit jako peer v liberecké Advaitě, kde pracují s různými závislostmi. Pak o jeho služby stály i jiné organizace, mezi nimi Tulipan.

„Mými konzultacemi prošlo hodně lidí a zpětné vazby jsou vesměs pozitivní. Buď to těm lidem pomohlo, anebo jsem je namotivoval k hospitalizaci, případně jsme našli nějaké společné věci v příbězích a oni se inspirovali,“ vysvětlil Radek.

Duševní onemocnění jsou stále částečně tabu

V libereckém Tulipanu, který je mimo jiné i zaměstnavatelem osob s různými duševními diagnózami, zařadili peer konzultanty do organizace už téměř před deseti lety.

„Viděli jsme, že našim zaměstnancům při práci pomáhá, pokud mohou svůj aktuální stav komunikovat s někým, kdo tomu rozumí, kdo ví, co to je zažívat psychickou tíseň nebo mít bludy či halucinace. Ten, kdo si to nezažil, tak vlastně neví,“ objasnila ředitelka Tulipanu Zora Machartová.

Peer konzultanti v České republice

  • První vzdělávání peer konzultantů a lektorů proběhlo v České republice poprvé v roce 2012/13. Tuto inovaci zavedlo Centrum pro rozvoj péče a duševního zdraví (CMHCD), inspiraci našli v Nizozemsku a Velké Británii.
  • V České republice je v současnosti aktivních cca 250 peer konzultantů v sociálních i zdravotních službách.
  • Kromě toho fungují ve službách v České republice také peer rodinní příslušníci, kterých je aktuálně 20-30.
  • Ministerstvo zdravotnictví plánuje v příštích deseti letech vyškolit 400-500 peer konzultantů, aby pokrylo potřeby reformy psychiatrické péče.

Zdroj: Centrum pro rozvoj péče a duševního zdraví (CMHCD), sdružení Tulipan

Připomněla, že se běžně mluví o rakovině, o nemocech, ale téma psychické tísně a prožívání psychického nesouladu a nepohodlí je pořád určitým způsobem tabu. Práce peer konzultantů je podle zástupců Tulipanu stále ještě občas bagatelizovaná i odborníky na duševní onemocnění, ale pomoc konzultantů je hodně žádaná lidmi a postupně ji přijímají i lékaři. Dodnes však není ukotvena legislativně a nemá nastavená pravidla. Pak se bohužel stává, že kurzem na peer konzultanta projdou i lidé, kteří ještě nejsou v takovém stavu, aby mohli tuto práci dělat, a pak mohou klientům spíš ublížit.

„Jako peer nemůžete fungovat, pokud máte aktivní projev diagnózy. Být konzultantem vyžaduje nějakou stabilitu nemoci, protože až ve chvíli, kdy umíte nemoc zvládat, umíte pracovat se svou medikací a rozeznáte na sobě projevy nemoci. Teprve tehdy je vhodné, aby se člověk stal peer konzultantem. Ale ani to nebrání tomu, že se může onemocnění kdykoliv vrátit,“ dodala Machartová.

Podle Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví je v České republice zhruba 250 aktivních peer konzultantů. Dle plánu ministerstva zdravotnictví jich má být v příštích deseti letech vyškoleno čtyři sta až pět set. Lidé je najdou většinou v různých neziskových organizacích.

Výběr článků

Načítám