Hlavní obsah

Potraviny, které mohou pomoci v boji s pylovou alergií

2:05
2:05

Poslechněte si tento článek

Pylová sezona je v plném proudu, a pokud hledáte řešení, jak si od ní ulevit i bez použití běžně dostupných léků, zkuste do jídelníčku zařadit jablka, cibuli, brokolici či potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Foto: Profimedia.cz

Alergickou rýmou trpí až dvacet procent populace.

Článek

Alergickou rýmou trpí až dvacet procent populace, a to zejména na jaře, kdy je v ovzduší nejvíce pylů a roztočů. Mezi nejčastější projevy alergie přitom patří svědění očí, rýma, kýchání a kašel.

Zmírnit tyto příznaky pomáhají antihistaminika - léky, které blokují účinky histaminu v těle, což je chemická látka uvolňovaná organismem během alergických reakcí. Volně prodejné jsou také tzv. dekongestanty (přípravky, které se používají k uvolnění ucpaného nosu) a nosní kortikosteroidy.

Alergie je přehnaná imunitní reakce organismu na zcela neškodné látky, které ale tělo vnímá jako potenciální nebezpečí. Zvýšená citlivost imunitního systému způsobuje, že tělo nereaguje správně na bezpečné látky a okamžitě produkuje protilátky.

Podle některých odborníků zmírnit projevy alergických reakcí lze i pomocí některých potravin. Studie z roku 2022 například zjistila, že konzumace potravin s vysokým obsahem kvercetinu – antioxidantu přirozeně se vyskytujícího v některých druzích ovoce a zeleniny – může pomoci zmírnit příznaky alergie a potlačovat uvolňování histaminu.

Mezi potraviny bohaté na kvercetin patří například jablka, grapefruity, bobuloviny, cibule či brokolice. U většiny z nich již v minulosti byly prokázány protizánětlivé a protialergické vlastnosti. Kvercetin lze zakoupit ale i ve formě doplňků stravy.

Lidé trpící sennou rýmou mohou také doplnit stravu o omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách, jako je například losos, ty také pomáhají zmírnit příznaky.

Vhodné je též vždy vyprat oblečení po venkovních aktivitách a během dnů s vysokým výskytem pylu nechat zavřená okna, případně používat doma pravidelně čističku vzduchu.

Další přírodní látky, které mohou mírnit příznaky alergií

1. Esenciální oleje - koncentrované rostlinné extrakty, které poskytují uklidňující vůně. Například eukalyptus má silné borovicové aroma a lze ho použít k inhalaci. Jeho předností je, že uvolňuje nos a nosní dutiny, a tedy usnadňuje dýchání. Zároveň člověku dodá potřebnou energii.

Mezi další esenciální oleje, které mohou zlepšit příznaky alergie, patří kadidlo, levandule, rozmarýn a santalové dřevo.

2. Kurkuma - je výborným pomocníkem nejen na rýmu, ale i na všechny druhy alergií. Její protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou pomoci s pocitem ucpaného nosu, svědění či otoku.

3. Lékořice - keř s protizánětlivými vlastnostmi. Jeho kořeny se používají i k léčbě rýmy. Mají tak silné účinky, že jej léčitelé považují za přirozenou formu kortizonu. Je vhodná i na alergie či uvolnění hlenů při kašli. Vyhnout by se jí však měli lidé s hypertenzí.

4. Spirulina - vodní bakterie (řasa) nabitá chlorofylem (zeleným barvivem). Obsahuje osm základních aminokyselin a patří k oblíbeným zdrojům velmi účinných antioxidantů. Studie zveřejněná v roce 2020 zjistila, že pravidelná konzumace 2 mg spiruliny denně je účinnější než 10 mg léku na alergie s účinnou látkou cetirizin.

5. Česnek - je známý pro své antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Používá se dokonce jako jedna ze složek imunologických stimulantů. Pomoci tak může i při rýmě.

6. Zelený čaj - využívá se především jako diuretikum (k odvodnění), nicméně pomáhá i při rýmě. Dokáže blokovat produkci histaminu v těle, zodpovědného za většinu příznaků rýmy. Při rýmě jsou potřeba vypít alespoň tři šálky denně.

Výběr článků

Načítám