Článek
Zkoušíte odeslat nějaký důležitý pracovní e-mail, ale místo toho, aby skončil v odeslané poště, končí v konceptech, protože jste místo toho několikrát zkontrolovali sociální sítě, přečetli další e-maily, přeladili stanici v rádiu a odeslali přátelům sms s plány na víkend? Pak vězte, že v tom nejste sami. Technologie v poslední době ztěžují soustředění nás všech.
Odborníci v té souvislosti hovoří o popcornovém mozku - fenoménu, při kterém se mysl nedokáže smysluplně soustředit na jednu myšlenku.
U každého se přitom tento problém projevuje trošku jinak. Mezi ty nejčastější příznaky se řadí:
- rozptýlené myšlenky, nesoustředěnost
- pocit nezájmu či odpojení od ostatních
- rychlé přepínání mezi tématy v konverzacích
- neschopnost dokončit úkoly
- psychické vyčerpání
- všeobecné přetížení
Nejčastější příčinou je přitom nadužívání technologií. Sociální média, aplikace a další technologie aktivují mozkový systém odměn, což způsobí, že mozek začne neustále očekávat odměnu, např. v podobě lajků pod příspěvky, fotkami či videi na sociálních sítích. Čím více lajků přitom získáte, tím více se mozek vzruší a vy se začnete cítit lépe a samozřejmě budete chtít, aby to nikdy neskončilo. Budete mít jednoduše potřebu zažívat tyto pozitivní pocity stále dokola.
Když je toho na nás moc. Jak se vymanit ze zahlcení a přetížení podněty?
Odborníci v této souvislosti hovoří o tzv. přerušovaném posilování. Mozek je odměňován v nepravidelných intervalech, tedy nikdy ne konzistentně, což zvyšuje pravděpodobnost, že se dané chování bude opakovat. Toto nepravidelné odměňování vede k silnému podmiňovacímu efektu, který udržuje jedince v naději na další odměnu. Nepředvídatelnost způsobí, že člověk začne tolerovat i to, že dosáhne těchto pocitů na úkor něčeho dalšího, např. že každodenní úkoly, které vyžadují pozornost dotyčného, ustoupí do pozadí.
Podle studie z roku 2023 pak stačí mít během plnění nějakého úkolu na očích telefon, aby se snížila naše pozornost a kognitivní výkon.
Další příčinou popcornového mozku může být to, že se snižuje rozsah kolektivní pozornosti. Čím více obsahu je produkováno, tím větší je potřeba konzumu, což vede k omezenějšímu rozsahu pozornosti, tvrdí studie z roku 2019.
Jak problému předcházet a jak ho řešit?
1. Rozdělením cílů na menší úkoly
Podle klinické psycholožky Lauren Cookové je dobré vyzkoušet tzv. chunking strategii, a tedy rozdělit úkoly na dílčí kroky a ty pak postupně zpracovávat. Čili přestat tak řešit hned několik věcí najednou.
2. Regulací nervového systému
Mezi účinný způsob regulace nervového systému patří podle studie z roku 2021 praktiky všímavosti, mezi které lze zařadit např. meditaci, která trénuje mozek na to, aby věnoval veškerou pozornost jedné věci, tedy vlastnímu bytí.
Pokud tedy budete vystresovaní z množství úkolů, stačí se projít venku a pár minut se soustředit jen na chladivý vánek a hned se vám budou úkoly plnit snáze. Nebo vyzkoušejte saunu, jógu, tai chi, ponoření se do ledové vody či všímavé stravování, které vám pomůže rozvíjet vědomí přítomnosti a snížit tak stres.
3. Naučte se tolerovat úzkost
V této dovednosti vám může pomoci zapisování si myšlenek. To způsobí, že získáte ujištění, že se k daným věcem později vrátíte a lépe se začnete soustředit jen na jednu věc.
4. Dělejte si při sledování obrazovek pauzy
Místo toho, abyste skákali z jedné aplikace do druhé a sledovali nové a nové věci, začněte si dělat mezi jednotlivými věcmi pauzy. Naučte se také nesahat po mobilu či tabletu apod. hned po probuzení a stejně tak odkládejte tyto přístroje mimo svůj dosah alespoň hodinu před spaním.
Naučte se také nastavovat po určité době užívání automatické zamykání aplikací, které nejčastěji používáte. Nebo si dejte úplnou pauzu od všech aplikací nebo zařízení, které vás rozptylují. Pokud hrajete nějakou hru, pak si nastavte datum ukončení hry a pak ji hned smažte, apod.
5. Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud začnete být unavení, bude vás často bolet hlava, budou vám slzet oči, anebo si nedokážete představit večer bez sklenky vína, abyste ve vaší hlavě zkrotili všechny ty myšlenky, pak je nejvyšší čas na návštěvu odborníka.
Stejně tak je dobré vyhledat odbornou pomoc v okamžiku, kdy budete pociťovat velký stres, úzkost, pocity smutku, osamělosti či pokles pracovního výkonu.
Mezi odborníky, jež vám mohou pomoci, patří psychologové, psychiatři, ale i praktičtí lékaři, kteří vám mohou dát další doporučení.
Pomoc můžete nalézt i v rámci projektu Nevypusť duši, Linky psychické pomoci či Centra krizové intervence v Bohnicích.