Hlavní obsah

Paradox produktivity: Začněte pracovat méně, budete úspěšnější

4:28
4:28

Poslechněte si tento článek

Mezi lidmi stále koluje předpoklad, že usilovná a neustálá práce vede k úspěchu. A čím více toho děláte, tím spíš se dostanete mezi ty, kdo se v životě „opravdu mají dobře“. Jenže realita může být jiná. Lidský mozek není připraven na neustálý výkon a bez strategicky plánovaného odpočinku strádá.

Foto: Profimedia.cz

Lidský mozek není stavěn na to, aby byl stále v akci.

Článek

Jak vypadá váš den? Ráno po probuzení, dřív než se pozdravíte s rodinou, řešíte pracovní maily. Pak si jdete zacvičit, plánujete schůzky, odpovídáte všem na sítích, kde jste byli, co jste dělali. Do toho sledujete zprávy a to vše zaměstnává váš mozek natolik, že ještě před příchodem do zaměstnání je tak vyčerpaný, že by potřeboval pauzičku.

„Moderní svět oslavuje shon. Jenže už nikdo vám neřekne, že byste během dne měli mít fáze, kdy zpomalíte, odpočinete si. To není sexy, jako když se chlubíte tím, co ještě musíte dodělat. Jenže neustálý tlak na to, abyste byli výkonní za všech okolností, dokonce i během víkendu, vás paradoxně zpomaluje,“ vysvětluje kouč Kyle Emanuel Brown.

Nový výzkum kognitivních neurověd poukazuje na to, že neustálá produktivita nevede k tomu, že byste toho stihli více. Naopak, pokud si z povinností uberete, váš výkon bude přesvědčivější.

Traviči studní? Na koho si dát v zaměstnání pozor

Sex a vztahy

Lidský mozek není stavěn na to, aby byl stále v akci. Po devadesáti minutách klesá kognitivní výkon opravdu dramaticky. Ke zotavení mozku je pak třeba nasadit pravidelný odpočinek, který většina lidí ignoruje a dál konzumuje kávu, energy drinky a silou vůle se snaží dodělat vše, co je třeba v daný moment. To v součtu vede k chronické únavě, syndromu vyhoření a zároveň to snižuje produktivitu člověka prakticky k nule.

Pokud jste orientováni na výkon, potřebujete si do pracovního dne zařadit plán, kdy tlačit na výkon, kdy odpočívat - nedělat nic nebo mozek jen zaměstnávat jednostranným způsobem.

Vytváříte tabulky? Odpočívejte při malování či skládání básní. Živíte se jako pedagog? Choďte na procházky do lesa, kde není hluk a neustálé dotazy. Jste chirurgem? Poslouchejte hudbu. A podobně. Najděte si vždy protipól svých aktivit, kterým dobijete mozkovou energii efektivně.

Jak pracovat, abyste eliminovali možné přetažení:

  • Nepřidávejte si další schůzky – zkracujte a rušte ty zbytečné.
  • Neprodlužujte svou pracovní dobu – soustřeďte se na práci ve vyhrazeném bloku. Nepracujte přes čas, a to ani pro kolegy, z dobré vůle.

Nehledejte další styl chování, který by mohl zvýšit vaši produktivitu - pracujte výhradně s těmi, které už máte. Ty rozvíjejte a optimalizujte.

Je pro život důležitější vůle, nebo flow?

Většina lidí je přesvědčena o tom, že musí pracovat do úmoru, aby něčeho dosáhli, byli úspěšní. Přitom pro úspěch v životě je nezbytné správné nastavení mysli. Tedy takzvané flow.

Vůle vás vede k řadě rozhodnutí, z nichž některá mohou být špatná, vyčerpávající a demotivující pro další aktivity. Experti doporučují, abyste se během výkonu práce naučili cítit nenuceně, soustředili se na jeden úkol, tedy zavrhli multitasking, nebo se jím alespoň nechlubili.

„Ti, kdo v pohodě pracují na jediném úkolu a až po něm přecházejí k dalšímu, jsou prokazatelně více produktivní než ti, kteří přebíhají mezi jednotlivými úkoly a nevědí, kde jim hlava stojí. Zaměřte se na přestávky během svého pracovního dne a uvidíte, jak se výkon vašeho oddělení i celé společnosti zvedne,“ doporučuje Brown.

Co dělat pro větší produktivitu?

1. Identifikujte a odstraňte věci, které vám ubírají nejvíc energie. Je to jednoduché. Zeptejte se sami sebe: „Kdybych pracoval jen čtyři hodiny denně, na co bych se soustředil?“ Odpověď na tuto otázku je klíčem k tomu, čemu se máte věnovat.

2. Stanovte si pracovní sprinty. Tedy devadesátiminutové bloky, během kterých se nenecháte rozptylovat nikým a ničím. V následující půlhodině si dojděte pro pití, relaxujte, odpovězte na zprávy. Ale nesoustřeďte se na práci. Pak znovu cyklus opakujte.

3. Co vás při práci ruší? Pokud to jde, pracujte v klidném prostředí, v open space se snažte s kolegy nehovořit, telefonujte na chodbě, neposlouchejte hudbu. Každý týden odstraňte ze svého okolí jeden rušivý element. Nahraďte jej pozitivním. Třeba květinou.

Svět sice odměňuje zaneprázdněnost. Ale nejúspěšnější a naplnění lidé přemýšlejí jinak. Umí strategicky odpočívat, eliminovat stres ze svého pracovního prostředí, dopřávají mozku dostatek času na regeneraci. Nespoléhají na sílu vůle – budují systémy, které pracují s přirozenými rytmy jejich mozku.

Podtrženo, sečteno: Vaše schopnost uspět není v tom, kolik toho děláte. Zásadní je, na co se rozhodnete zaměřit.

Teorie náhorních plošin. Proč je stagnace v práci někdy v pořádku

Lifestyle

Empatie, rozvážná komunikace a další drobnosti, které vám pomohou cítit se lépe v práci

Sex a vztahy

Výběr článků

Načítám