Článek
Neobvyklý postup zvolili kvůli tomu, že měla placentu komplikovaně vrostlou do dělohy i močového měchýře a při hysterektomii hrozilo, že vykrvácí. Lékaři ji proto bezpečně vyjmuli rodičce z těla až po měsíci.
K předčasnému porodu dorazila Mertová 20. prosince poté, co začala silně krvácet. „Do nemocnice jsem přijela bez skoro dvou litrů krve, neměla jsem čas přemýšlet nad tím, že mi nechají v těle placentu,“ popsala s tím, že rozhodnutí nechala na lékařích. „Absolutně jsem jim důvěřovala, jen jsem chtěla, aby mě zachránili.“
Hned po porodu císařským řezem, při němž přišla na svět zdravá dcera Jana, putovala Mertová na angiolinku. „Tam se provedla embolizace cév, což znamená, že se omezil přítok krve do dělohy, čímž se výrazně snížilo riziko dalšího krvácení a zároveň to umožnilo rychlejší vstřebání placenty,“ vysvětlil přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.

Martina Mertová se svými dětmi – Maruškou, Norbertem i nejmladší Janou.
Po zákroku se šťastná maminka probudila na jednotce intenzivní péče. „Řekli mi, že mám v sobě placentu. Nebolelo mě to, tak mi to bylo jedno,“ řekla a přiznala, že si žádné následky ani komplikace kvůli neobvyklému postupu lékařů nepřipouštěla. „Pro novináře je to bomba, pro mě to byla tenkrát hrůza a pro lékaře jsem byla asi studijní materiál,“ pousmála se.
Co přesně porodníci udělali, neví. „Říkali mi, že tam ucpali nějaké tepny, aby se placenta neprokrvovala. Bolest jsem necítila, jen jsem krvácela, z čehož jsem měla hrůzu. Musela jsem si píchat injekce na ředění krve a brát antibiotika,“ sdělila, co se dělo po porodu.
S ponecháním placenty v těle počítali před porodem
Placentu měla mít v těle až dva měsíce. O vyjmutí si řekla sama ani ne po měsíci. „Byla jsem v pořádku a chtěla jsem to mít za sebou. Taky malá byla mimo ohrožení života a mohla domů,“ nastínila, proč chtěla vyjmout placentu z těla dřív.
Stalo se tak při hysterektomii, kterou Mertová podstoupila 16. ledna. „Nemuseli jsme otevřít močový měchýř ani jsme se nepotýkali s větší krevní ztrátou. Byla to standardní operace,“ objasnil Šimetka. „Mám čtyřicet, tak jsem jim řekla, ať si vezmou dělohu i placentu, že je nepotřebuji,“ doplnila Mertová.
Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky upozornil, že s ponecháním placenty v těle počítali před porodem. „Nebyla to improvizace. Nicméně situace se zkomplikovala, paní k nám přijela akutně, v noci a s krvácením. Lékaři se ale drželi našeho plánu,“ uvedl.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka
Metodu objevil při misích v Asii
Šimetka potvrdil, že ponechání placenty v těle ženy po porodu je velmi netypický postup. V Česku tuto možnost porodníci prý nevyužívají. „U nás to byl teprve druhý případ a nevím o žádném jiném pracovišti v České republice, které by postupovalo stejně,“ ujišťoval.
Poprvé postupovali stejně ostravští porodníci v roce 2018. Placentu tehdy vyjmuli ženě z těla po sedmi týdnech. „Dopadlo to dobře, paní je spokojená, stále jsme v kontaktu a píše nám při výročí narození dítěte,“ prozradil lékař, který tuto metodu objevil při misích v Asii.
„Cítím se dobře. Operace proběhla bez komplikací. Smekám před zdravotníky, jak skvěle to zvládli. Je pro mě obrovskou úlevou, že to mám úspěšně za sebou a můžu si užívat život s rodinou. Jen mě pořád bolí bedra. Potřebovala bych plastiku na břicho a fyzioterapeuta, abych byla úplně šťastná,“ uzavřela Mertová, maminka Marušky, Norberta a Jany.