Článek
Endokrinoložka nasadila léčbu a pravidelně ženu kontrolovala. Při jedné z prohlídek objevila na štítné žláze malý uzlík o velikosti necelého centimetru.
„Výsledky biopsie byly negativní, uzlík však stále rostl. Následoval další odběr vzorku, opět negativní,“ vzpomíná Helena s tím, že útvar nakonec dorostl do 2,7 cm, a proto absolvovala tzv. radiofrekvenční ablaci.
Ta je založena na tepelných účincích vysokofrekvenčního elektrického proudu na tkáně. „Laicky jsem to chápala tak, že mi při něm lékaři uzlík opálí,“ usmívá se Helena, která asi hodinu trvající zákrok zvládla při plném vědomí.
Ve 27 letech jí zjistili rakovinu štítné žlázy. Příznaky dlouho ignorovala
„Umrtvili mi lokálně jenom místo, kde se uzlík nacházel. Po zákroku jsem se cítila dobře, jen mě lehce bolel obličeji, jako když vás bolí zuby,“ doplnila pacientka, která terapii podobného typu absolvovala v Praze jako jedna z prvních u nás.
„Kdyby štítnou žlázu nevyšetřila praktická lékařka při preventivní prohlídce, dodnes bych netušila, že s ní mám problém. Uzlík jsem si nikdy nenahmatala,“ konstatuje žena, kterou těší, že lékaři na něj přišli včas a uchránili ji tak před dalšími komplikacemi, které by mohly vyústit až do operace štítné žlázy.
Více nemocných míří k praktikům
Počty lidí, které trápí štítná žláza a o něž pečuje praktik, stále rostou. Praktičtí lékaři tak ulevují přetíženým endokrinologickým ambulancím, kde na termín čekali pacienti dlouhé měsíce. K všeobecným praktickým lékařům by se postupně mohlo přesunout 10–20 procent nemocných.
Péče o nemocné se štítnou žlázou má od loňského roku jasná pravidla, která sepsali endokrinologové pro lékaře jiných oborů. „Do péče našich kolegů z praktických ordinací přecházejí v současné době zejména nově diagnostikovaní pacienti,“ poznamenal endokrinolog lékařského centra Václavka v Praze Richard Stejskal.
Ujistil, že se odborné ambulance pro pacienty s mírnějšími poruchami štítné žlázy neuzavírají. I tyto nemocné by totiž měli ideálně jednou za dva tři roky zkontrolovat endokrinologové a rozhodnout, zda mohou praktičtí lékaři v péči pokračovat.
Ženy trpí častěji
Se štítnou žlázou se v Česku léčí přes 620 tisíc lidí. Onemocnění je častější u žen a ve vyšším věku. Nejběžnější poruchou je snížená funkce orgánu, jejíž příčinou bývá většinou autoimunitní onemocnění. Právě pacienty s tzv. hypotyreózou mohou podle endokrinologů pravidelně sledovat praktici.
„Na západ od našich hranic je to zcela běžná praxe. Díky tomu nedochází k zahlcování specialistů,“ konstatoval předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.
Na problémy se štítnou žlázou pacienty v řadě případů dopředu nic neupozorňuje a lékaři na ně narazí například až tehdy, když se rozhodnou funkci žlázy zkontrolovat při preventivní prohlídce. Zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, si klade za cíl 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy, který trvá od 25. do 31. května.