Článek
„Minimalismus znamená říkat ne špatným věcem a vytvářet si prostor a svobodný pohled na vše, co je správné,“ říká na úvod Shira Gillová.
Zefektivnění a zjednodušení věcí pak člověku umožní promyšleně učinit výběr všech závazků a cílů, které bude chtít dodržet, a ujasnit si tak, co je v životě skutečně důležité.
Co je dobré ze svého života vyškrtnout?
1. Setkávání, které si neužíváte
Trávit drahocenný čas tam, kde vám není dobře, a s lidmi, které nemusíte, je něco, co byste ve svém životě měli změnit. Samozřejmě pokud se jedná o rodinné příslušníky, těžko se od nich zcela odstřihnete, ale je dobré setkávání s nimi minimalizovat. U ostatních je dobré se naučit odmítat už pozvání.
2. Bezduché sledování sociálních sítí
Určitě také znáte, že jakmile máte chvilku čas mezi jednotlivými aktivitami, často otevřete sociální sítě a sjíždíte jeden příspěvek za druhým. Podle odborníků se ale nejedná o relax, ale stresovou záležitost, která zhoršuje duševní pohodu.
Nevěříte na předsevzetí, protože je nikdy nedokážete dodržet? Začněte zvolna a rok 2025 bude patřit vám
Proto se nebojte odhlásit z odběru nejrůznějších newsletterů, upozornění, u kterých víte, že vás psychicky zatěžují. A místo bezduchého sledování sociálních sítí si o volné chvilce raději vezměte do ruky knihu, zavolejte přátelům nebo se projděte na čerstvém vzduchu či meditujte. Velmi záhy zjistíte, že vám je díky tomu mnohem lépe.
3. Zbytečné schůzky
Žijeme v době, kdy se kvůli všemu pořádají schůzky, přestože by se mnoho z věcí dalo efektivněji vyřešit i bez nich. Lidé pak mají často pocit, že celý den strávili zbytečnými meetingy, místo toho, aby udělali věci, které skutečně potřebovali.
Přestože je velmi těžké se v některých zaměstnáních schůzkám zcela vyhnout, zkuste hledat řešení, jak svou účast na nich alespoň minimalizovat. Někdy je těžké měnit firemní standardy, ale pokud dokážete nalézt pádné argumenty, jak alespoň některé schůzky zkrátit či jinak zefektivnit, případně nahradit, vězte, že ani vedení nebude proti.
4. Vztahy, které vás vysávají
Všechny vztahy, které z vás dlouhodobě vysávají energii, je dobré přerušit. Zvlášť pokud se jedná o lidi, kteří od vás jen berou a nic vám nevracejí, a stejně tak o věčné negativisty.
„Je zcela normální ze svých životů postupně vyřazovat lidi a další, nové přijímat. Jedná se o přirozenou obměnu. Ne každý člověk se jednoduše stane přítelem na celý život,“ vysvětluje Gillová.
Někdy je tak dobré investovat energii do nových vztahů než ji dávat tam, kde si její hodnoty ve skutečnosti neváží.
5. Srovnávání se s ostatními
Přestože je lidskou přirozeností porovnávat své nitro s vnějškem někoho jiného, je dobré naučit se od toho oprostit. A to zejména z pohledu sociálních sítí, kde mají lidé tendenci vše přikrášlovat a ukazovat jen věci, které často s realitou nemají mnoho společného. Je dobré si uvědomit, že nikdo není dokonalý a ne vše je tak pohádkové, jak se na první pohled zdá. Každý člověk by se měl zaměřit na vlastní metriku úspěchu, na to, co ho činí šťastným a co ho naplňuje, bez ohledu na to, jak to ukazují druzí.
6. Myšlení „všechno, nebo nic“
Na začátku nového roku si lidé často dávají obrovské cíle, u kterých je navíc dopředu jasné, že jich nedosáhnou, a tedy, že selžou. Všechna tato nerealistická očekávání jsou cestou do pekla.
Mnohem lepší je si nastavit naprosto jednoduché, chytré cíle, které sice povedou k malým změnám, ale ve finále mohou stát za skutečně velkými úspěchy. To znamená, že si nedáte za cíl uběhnout maraton, ale třeba jen patnáctiminutovou procházku nebo že si každý den najdete alespoň deset minut na protažení či relaxaci apod. Každý malý krůček může vést z dlouhodobého hlediska k velkému úspěchu.
7. Hromadění věcí
Možná máte ve svém bytě věci, které nepotřebujete, doma si je ale ponecháváte pro případ, že by se někdy mohly hodit. Je jedno, zda se jedná o kosmetické přípravky, oblečení, nebo ne zcela funkční spotřebiče, vždy je lepší je vyhodit. Zvlášť když nevlastníte obrovský sklep či půdu. Pravda totiž je, že i když takový okamžik někdy nastane, stejně danou věc nakonec nenajdete anebo si ani nevzpomenete, že ji máte. Navíc vám prošlá lhůta spotřeby může ublížit.
Mějte na paměti, že věci, pro které nemáte dlouhodobější využití, je lepší a efektivnější si půjčit.
„Čím méně budete mít doma věcí, tím snazší bude úklid a zároveň budete mít větší svobodu, což je ten největší luxus, který si ve finále můžete dopřát,“ upozorňuje odbornice.
Bohatství, které je tu v roce 2025 pro každého
8. Nekvalitní ručníky a povlečení
Vzhledem k tomu, že spánkem trávíme třetinu svého času, nebo bychom alespoň ze zdravotního hlediska měli, mělo by být kvalitní povlečení naprostou samozřejmostí.
Totéž platí pro ručníky, které i déle vydrží, pokud jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, nemluvě o tom, že jsou také měkčí a příjemnější pro pokožku.
9. Vybavení na koníčky, na které nemáte čas
Také jste si domů pořídili šicí stroj, pletací jehlice nebo potápěčské vybavení s nadějemi, že se naučíte nové dovednosti, ale ve skutečnosti na ně nemáte čas, a tak vám všechny ty věci doma jen překáží?
Pak vězte, že i když jste za ně zaplatili velké peníze, prostor, který tyto věci zabírají, také není zadarmo. A hlavně všechny záliby, kterým se nevěnujete, přinášejí i energetickou zátěž a špatné pocity.
Zeptejte se proto sami sebe. „Najdu si na tyto koníčky čas v příštích třech až šesti měsících? Mám nějaké plány, jak na to?“ Pokud ne, dejte je raději někomu, kdo je využije, a uděláte mu tím radost.
10. Schované věci z nostalgie či pocitu viny
Máte doma schované věci, které se vám sice nelíbí, ale vnímáte je jako vzpomínku na nějakou událost či okamžik? Nebo jste si někdy něco impulzivně koupili a až poté zjistili, že pro to ve skutečnosti nemáte využití?
I v tomto případě vám bude mnohem lépe, pokud dané věci darujete nebo prodáte, byť za mnohem nižší cenu.
11. Stravování se podle pravidel
Dietní výstřelky se neustále mění. Přizpůsobovat se jim tak nemusí být vůbec snadné, a navíc to může být velmi omezující. Mnohem lepší je jíst to, co máte rádi, co vám chutná, dodává energii, ale v menším množství.
12. Cvičení, které vás nebaví
Pokud vás cvičení nebaví a pohlížíte na něj jako na povinnost či trest, pak vězte, že i když po něm budete hubnout, nebude pro vás mít takový přínos jako pohyb, ve kterém najdete zálibu. I procházka na čerstvém vzduchu, taneční kurz či výlet s kamarádem vám může udělat mnohem lépe než dřina v neoblíbené posilovně.
Nejlépe uděláte, když si najdete aktivitu, při které nebudete vůbec vnímat, že cvičíte.
13. Zbytečné nákupy
Naučte se neutrácet za nesmysly. I když máte přebytečné peníze, přemýšlejte nad tím, co kupujete. Pokud si dopředu nastavíte jasná kritéria, snáze odoláte impulzivnímu nakupování. Je mnohem lepší koupit si jednu kvalitní věc než desítky levných. Jednak vypadá lépe, jednak vydrží mnohem déle.
Dalším kritériem může být podpora místních obchodníků, kteří sice občas mají zboží dražší než supermarkety, ale jsou součástí komunity a dotvářejí charakter vašeho města.