Článek
Nikotin stahuje krevní cévy, tím pádem do kůže proudí méně krve. Přitom právě prokrvení pokožky umožňuje tělu uvolňovat teplo a dodává mu tekutiny pro pot. Pokud dojde k omezení uvolňování tepla, pak dochází ke zvýšené tepelné zátěži, což může vést právě až k vyčerpání z horka.
Problém bohužel je, že zatímco došlo k poklesu kouření klasických cigaret, začaly být zejména mezi mladými kuřáky velmi populární elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Jeden nikotinový sáček průměrně obsahuje 4 až 12 mg na 1 g sáčku, přičemž sáčky obvykle váží 0,5 g, takže jeden obsahuje 2 až 6 mg. Oproti tomu jedna cigareta obsahuje mezi 6 a 12 mg nikotinu. Za smrtelnou dávku nikotinu je přitom považováno 30 až 60 mg.
Paradoxně se tyto nikotinové sáčky používají i při sportu, protože na rozdíl od marihuany nejsou považovány za doping. Donedávna to bylo záležitostí především týmových sportů, ale známé jsou i případy mezi mladými běžci. Sáčky u nich zprvu způsobují nabuzení, lepší soustředění, ale časem tomu může být kvůli vzniklé závislosti přesně naopak. Stejně oblíbené jsou ale mezi sportovci i e-cigarety, které fungují podobně.
Elektronické cigarety pomohou skoncovat s kouřením jen desetině lidí
Riziko nejen pro profesionální sportovce
Podle kanadského profesora Toby Mundela poslední výzkum vyvolal obavy i v tomto směru kvůli nadcházejícím letním olympijským hrám. Protože jak ukázala předchozí zjištění, poměrně velká část sportovců kouří, vapuje nebo používá nikotinové sáčky.
Vzorky moče, jež byly shromažďovány od sportovců během mezinárodních sportovních akcí v letech 2012–2020, ukázaly zvýšené hodnoty nikotinu u 55 % testovaných baseballistů, 43 % procent hokejistů a 42 % fotbalistů.
Začátkem roku 2024 to potvrdil i další výzkum, který odhalil, že každý pátý fotbalista a každá pátá fotbalistka si během tréninků či zápasů vkládají do úst nikotinové sáčky.
Vyčerpání z horka
Vyčerpání z horka může vzniknout i několik dní poté, co byl člověk vystaven vysoké teplotě. Jedná se o důsledek nadměrných ztrát vody a iontů pocením.
Vyčerpání z horka se projevuje pocením, bledostí, únavou, slabostí, svalovými křečemi, závratěmi až mdlobami, nevolností či zvracením. Tělesná teplota může být normální, kůže studená a vlhká, pulz rychlý a slabý, dýchání rychlé a mělké.
Lékařská pomoc je nezbytná, pokud jsou příznaky závažné nebo pokud postižený trpí vysokým krevním tlakem či problémy se srdcem.
Postiženému člověku je potřeba pomoci s postupným ochlazováním a tekutiny mu podávat po doušcích, v případě nevolnosti je nepodávat. Pokud příznaky trvají déle než hodinu, je nutné vždy kontaktovat lékaře. Dle jeho rady pak eventuálně podat solné (iontové) roztoky.
Zdroj: NZIP
Vzhledem k tomu, že nadcházející olympiáda se odehraje z velké části v městském prostředí s omezeným zeleným prostorem (a naopak se spoustou asfaltu a betonu, který pohlcuje teplo), zvyšuje se riziko vyčerpání z horka nejen pro sportovce, ale i pro fanoušky a všechny organizátory i bez užívání nikotinu, natož s jeho užitím.