Článek
Podívejte se s námi na nejčastější nemoci, které mohou zkazit letní dovolenou:
Salmonelóza
Salmonelóza je bakteriální infekce, která je velmi odolná vůči vnějšímu prostředí. Má-li dostatek vlhkosti, přiměřenou teplotu a pH, snadno se množí v potravinách. Naopak rychle ji zničí kyselé prostředí, pasterizační proces a běžné dezinfekční prostředky.
Hlavním zdrojem nákazy jsou potraviny pocházející z infikovaných zvířat. Zdrojem však mohou být také infikovaní hlodavci, ptáci a plazi.
Toto onemocnění je často spojováno s nedostatečně tepelně upraveným masem, vejci a mléčnými výrobky, včetně zmrzliny. Známé jsou i případy, kdy byla touto bakterií infikovaná např. slupka melounu apod.
Inkubační doba salmonelózy je 6 až 48 hodin.
Hlavními příznaky jsou nevolnost, bolesti hlavy, horečka, opakované zvracení a průjem, často vedoucí k odvodnění organismu. I z tohoto důvodu se jedná o velmi nebezpečné onemocnění pro děti, starší jedince a pak také jinak oslabené jedince.
Černý kašel může odeznívat i několik měsíců. Nemáte ho?
Kampylobakterióza
Kampylobakterióza je infekce způsobená bakteriemi rodu Campylobacter, která je značně citlivá vůči suchu a vyšším teplotám, zato na chlazené a mražené drůbeži může přežívat až 3 měsíce.
Zdrojem nákazy bývají kontaminované potraviny, často nedostatečně tepelně upravené, velmi často se jedná např. o grilované kuřata, případně gyros, vzácně může být zdrojem i kravské mléko či voda. Jsou však známy také případy onemocnění po kontaktu s domácími mazlíčky (koťaty, štěňaty) i dalšími zvířaty.
Odborníci v této souvislosti například doporučují neomývat maso před tepelnou úpravou, a to z důvodu možného vzniku aerosolu, následné kontaminace pracovního prostředí, a tím sekundární kontaminace dalších zpracovávaných potravin.
Inkubační doba kampylobakteriózy je 1 až 7 dnů.
Mohou ji provázet bolesti hlavy, svalů a kloubů, typická je horečka, křeče v břiše a průjem, často s příměsí krve.
Prevence zahrnuje důkladné vaření masa a vyhýbání se konzumaci syrového nebo nedostatečně vařeného drůbežího masa.
Základní ochrana:
Pečlivé mytí rukou: Myjte si ruce mýdlem a vodou alespoň 20 sekund před přípravou jídla a po manipulaci se syrovým masem.
Oddělení potravin: Používejte oddělená prkénka a nástroje pro syrové a vařené potraviny, aby nedošlo ke křížové kontaminaci.
Správné vaření: Ujistěte se, že maso je důkladně uvařené, aby byla zničena škodlivá bakterie.
Bezpečné skladování: Ukládejte potraviny při správné teplotě a neponechávejte vařené jídlo při pokojové teplotě déle než dvě hodiny.
Listerióza
Listerióza je závažná infekce způsobená bakterií Listeria monocytogenes, přežívající v půdě, ve vodě, v bahně a u zvířat (savců, ptáků, korýšů). Dokáže se množit už při teplotách 3 až 4 °C a roste i při teplotách 45 až 50 °C. Nepřežije však pasterizaci (72 °C po dobu 16 sekund).
Zdrojem nákazy často bývají nepasterizované mléčné výrobky, včetně sýrů, ale také kontaminovaná zelenina, nejrůznější delikatesy, maso a uzeniny.
Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může zasáhnout uzliny, vnitřní orgány nebo mozek. Průběh kolísá od lehkých až po život ohrožující stadia a může končit i smrtí. Obzvláště nebezpečná může být pro těhotné ženy, novorozence, starší dospělé a osoby s oslabeným imunitním systémem.
Na začátku těžké formy bývá vysoká teplota, intenzivní bolest hlavy, schvácenost, bolest svalů, zvracení a občas i žaludeční potíže a průjem.
Inkubační doba listeriózy je 11 až 70 dnů, průměrně 31 dnů.
Pět nejlepších potravin plných probiotik pro zdraví střev
Shigelóza neboli bacilární úplavice
Horečky, zimnice, křečovité bolesti břicha a průjmy s příměsí hlenu a krve mohou upozornit na vysoce nakažlivou bacilární úplavici. Onemocnění je závažné z důvodu možné dehydratace organismu a perforace stěny tlustého střeva.
Původcem bacilární úplavice jsou bakterie rodu Shigella, značně citlivé na vlivy vnějšího prostředí. Ke vzniku úplavice stačí velmi nízká infekční dávka. Zdrojem infekce bývá nemocný člověk či rekonvalescent, přenos se uskutečňuje přímým kontaktem nebo vzácně nepřímo kontaminovanými předměty a potravinami, na které se infekce může přenést pomocí vody či much.
Tou nejlepší prevencí je dodržování hygienických pravidel a návyků. Po každém použití toalety a vždy před přípravou a konzumací jídla je důležité si důkladně omýt ruce. Před konzumací je také nutné omýt všechny druhy ovoce a zeleniny.
Pokud už onemocníte touto infekcí, je vždy nutná hospitalizace.
Z exotických zemí si můžete dnes dovézt i:
Břišní tyfus - mezi příznaky patří prodloužená horečka, únava, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha a zácpa nebo průjem. Pokud člověk jede do země s vyšším rizikem této infekce, měl by se nechat před cestou očkovat.
Cholera - infekce často probíhá bez příznaků, ale někdy může být závažná. U každého desátého jedince se mohou objevit intenzivní průjmy, případně zvracení a křeče nohou. Nebezpečná je zejména velmi rychlá dehydratace organismu. Tou nejlepší prevencí je opět očkování.
Pozor na parazity
Kromě infekčních bakteriálních onemocnění můžete být kontaminováni z nedostatečně upravených a neomytých potravin i vody např. parazity:
Toxoplasma gondii - jednobuněčný parazit, který se může dostat do těla v kontaminované potravině nebo vodě, zejména v nedostatečně tepelně opracovaném vepřovém nebo skopovém mase nebo ve zvěřině. Většina lidí je bez příznaků či má příznaky běžné virózy.
Giardia - velmi častá příčina nemocí z vody či potravin.
Měňavka úplavičná - parazit, který může stát za cestovatelským průjmem v rozvojových zemích.
Kampaň #Safe2EatEU
V rámci prevence a zvýšení povědomí o rizicích spojených s potravinami byla spuštěna kampaň #Safe2EatEU, organizovaná Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), jejímž odborným garantem je Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství České republiky (MZe).
Zaměřuje se jednak na správné zpracování a bezpečnou manipulaci se surovinami i hotovým jídlem, ale také na obecná témata, jako je sestavování vyváženého jídelníčku, označování potravin, ale i plýtvání potravin. Všechny tyto informace se lidé mohou dozvědět na webech Ministerstva zemědělství www.bezpecnostpotravin.cz a www.viscojis.cz.