Hlavní obsah

Několikatýdenní bolesti hlavy a zvracení odhalily nemocné ledviny

5:12
5:12

Poslechněte si tento článek

Do března loňského roku se třiačtyřicetiletý Zdeněk z Kladna cítil zdravý. Pak ho zaskočily silné bolesti hlavy, přidalo se zvracení. Potíže trvaly několik týdnů, a tak zašel na prohlídku k praktickému lékaři. Ten zjistil vysoký krevní tlak. Další testy v ordinaci odhalily zvýšenou hladinu kreatininu.

Foto: Archiv pacienta

Zdeněk z Kladna se s onemocněním ledvin potýká od loňského roku.

Článek

Tato odpadní látka v těle ukazuje, zda ledviny jsou nebo nejsou schopny filtrace. U Zdeňka byla naměřena hodnota kreatininu násobně vyšší, než je norma. Od lékaře se dozvěděl, že výsledky odpovídají pokročilému stadiu poškození ledvin, u kterého hrozí jejich úplné selhání.

„Hned další týden jsem šel do nemocnice, kde jsem podstoupil biopsii ledvin. Vyšetření potvrdilo, že mám nefropatii a že mé ledviny fungují zhruba jen na 25-30 procent,“ vzpomínal pacient.

Lékaři zvolili terapii zpomalující průběh onemocnění. Poškození ledvin je však nevratné. Léčba stav nezlepší, dokáže ale fungování orgánu prodloužit. „V nemocnici jsem dostal kortikosteroidy, které potlačují zánět a udržují zbylou zdravou část orgánu funkční. K tomu užívám léky na vysoký krevní tlak a musel jsem upravit svůj režim,“ přiblížil.

Jednou ze změn bylo například dodržování nízkobílkovinné diety. „Mohu jíst maso, ryby nebo luštěniny, ale v omezeném množství, třeba jen 50 nebo 100 gramů denně,“ upozornil muž s tím, že si musí opravdu pečlivě hlídat, kolik bílkovin obsahují všechny potraviny, jež spořádá. „To je trošku komplikované, když si chci dát jídlo třeba v restauraci. Nejjistější je jíst to, co si sám připravím doma,“ krčil rameny.

Právě vaření a úprava jídelníčku mu zabírají většinu času. „Když jsem byl zdravý, hodně jsem cestoval do zahraničí na různé konference. To je pro mě teď složitější kvůli dietním omezením, která se k nemoci vážou,“ poznamenal Zdeněk, profesí matematik.

Jinak se podle něj v jeho životě nic zásadního nezměnilo. „Mám štěstí, že si práci mohu do jisté míry přizpůsobit nemoci, takže když to jde, pracuji z domu. Ve volném čase se rád věnuji sportovním aktivitám. Musím na sebe být ale o něco opatrnější, především myslet na pitný režim a vyhýbat se dehydrataci,“ doplnil.

V případě potřeby pomůže bratr

Jak dlouho budou jeho ledviny alespoň částečně fungovat, neví. Až se stav zhorší a selžou úplně, plánuje podstoupit transplantaci. „Naštěstí jsem domluvený s bratrem, který je ochotný mi ledvinu darovat. Čeká nás ale ještě několik vyšetření, která potvrdí například biologickou kompatibilitu, aby byla v budoucnu transplantace úspěšná,“ uzavřel.

S chronickým onemocněním ledvin se potýká jeden milion Čechů. Hlavními příčinami jsou cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak. Choroby ledvin však mohou být i vrozené nebo autoimunitní. Mnozí z pacientů o nemoci nevědí, protože poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se neléčí, hrozí nemocným řada zdravotních komplikací. V krajním případě může dojít až k selhání ledvin, které vyžaduje transplantaci nebo dialýzu.

Podle přednosty Kliniky nefrologie a Transplantcentra v pražském IKEM Ondřeje Viklického přitom zahájení léčby v počáteční fázi významně zpomalí rozvoj choroby.

Důležitá je prevence

Praktičtí lékaři by měli v rámci preventivních prohlídek kontrolovat, jestli ledviny fungují správně, a to každé dva roky u všech osob starších 50 let. A také u pacientů mladších s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, fibrilací síní a srdečním selháním. K tomu slouží vyšetření krve a jednoduchý test ze vzorku moči na přítomnost bílkoviny. Zvláště u diabetiků je třeba kontrolovat ledviny jednou ročně.

O nemocné s mírným poškozením se mohou starat praktičtí lékaři nebo internisté. Pokud je stav závažnější, přecházejí do péče nefrologů. „Nemocné v současné době léčíme pomocí terapie, která je největší revolucí v nefrologii za posledních dvacet let. Průběh onemocnění umí významně zpomalit. Podle našich odhadů oddálí selhání ledvin a následnou dialýzu nebo transplantaci o deset až dvacet let,“ popsal Viklický.

Dialýza se v současné době týká v Česku přibližně 6500 pacientů. Jejich ledviny bez ní nezvládnou filtrovat stovky litrů krve denně. „Dialýza nepochybně zachraňuje a prodlužuje život, ale omezuje jeho kvalitu,“ řekla Silvie Rajnochová-Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM. Na dialýzu, která trvá 4–5 hodin, docházejí pacienti třikrát týdně. „Ročně jim tak ukradne měsíc normálního života,“ vypočetla.

Související témata:

Výběr článků

Načítám