Článek
Nedělní reset je koncept, který se zaměřuje na péči o sebe a na vytváření zdravé rutiny. A to jak v úklidu či přípravě jídla, tak i v dalších věcech, vždy dle individuálních potřeb každého. Je třeba do všech nedělních aktivit a prací přidat všímavost.
Jde o to, začít dělat věci vědomě. Nikoli z povinnosti, ale protože je chcete dělat. I to lze pak považovat za formu všímavosti. Patří sem například i plánování nadcházejícího týdne. Pokud věci budete dělat s nějakým záměrem, může vám to pomoci vidět vaši současnou situaci v pozitivnějším světle, podpořit lepší soustředění, a dokonce zlepšit regulaci emocí.
Například i stlaní postele může v člověku vytvářet pocit uspokojení a úspěchu, pokud se bude jednat o vědomou aktivitu. Navíc podle jedné studie může čistá a správně ustlaná postel zlepšit celkovou kvalitu spánku, a tím pádem i zajistit lepší produktivitu následující den.
Podobně to funguje i při úklidu domova. Studie ukazují, že úklidem a uspořádáním prostoru můžete zvýšit své celkové soustředění, snížit stres a úzkost a mít větší přehled ve všech aspektech života.
Jak si naplánovat nedělní reset?
K naplánování a provedení nedělního resetu je důležité si stanovit priority úkolů a drobných věcí, které děláte rádi a které vám usnadní zbytek týdne. Může to vypadat třeba tak, že si během přípravy jídla najdete čas na vyprání povlečení, nebo si sepíšete seznam realizovatelných cílů, na které se chcete zaměřit.
Je důležité najít správnou rovnováhu. Pokud jste od pondělí do pátku v kanceláři, může vám nejvíce prospět, když se v neděli zaměříte na zpracování všech drobných úkolů, které se jinak rády hromadí. Pokud máte flexibilnější rozvrh, je dobré si v neděli věci naplánovat týden dopředu a až podle toho si určit priority.
Smyslem nedělního resetu je najít rovnováhu mezi praktickými úkoly a drobnými požitky. K tomu vám pomohou návyky a postupy, díky kterým se budete cítit co nejlépe, a to nejen v danou chvíli, ale i po zbytek týdne.
Tipy na nedělní úklidový reset
1. Stanovte si svůj týdenní cíl
Určete si, co je vaším cílem, zda mít do pátku uklizený byt, snažit se dohnat věci do práce či si dopřát dobrou, a přitom zdravou večeři každý den.
2. Co vám stojí v cestě?
Sepište si všechny překážky, které vás při plnění cíle čekají. Může jít například o pravidelné venčení psa, hromadu prádla na žehlení či aktivity s dětmi apod. Když víte dopředu, čemu se zřejmě nevyhnete, je to polovina úspěchu.
3. Najděte si pomocníka
Neváhejte požádat o pomoc nejbližší. Naučte se delegovat úkoly. Týmová práce bývá mnohem efektivnější. Za pomocníka lze ale považovat i seznam úkolů či diář, kam si naplánujete, co který den uděláte.
4. Vytvořte si plán
Snažte se svůj hlavní cíl rozložit na malé části, a tedy i úkoly, které si rozložíte do celého týdne. Například každý den uklidíte jen jednu místnost apod. A za každý splněný úkol se něčím odměňte.
5. Zhodnoťte, co se vám podařilo, a co ne
Na konci každého týdne se snažte zhodnotit to, co se vám podařilo, kde byl problém a co jste nezvládli a budete to tedy muset přesunout na další týden.