Článek
Podle výzkumu OSN bylo zjištěno, že ze 155 států je Česko na 23. příčce spokojenosti svých obyvatel. Nejšťastnější lidé žijí v Norsku, občané USA si mírně pohoršili. Jaká jsou kritéria pro zjištění toho, jak si ta která země vede? Kromě srovnání HDP se do hodnoty započítává průměrný věk, úroveň sociální podpory, možnost a míra svobody, jak je země zatížena korupcí a další faktory. To jsou ale markery štěstí, které můžete ovlivnit jen částečně. Stejně jako ty další.
Trápit se můžete kvůli tomu, že štěstí považujete za konečný cíl. Nejen krok k dalšímu spokojenému životu. Možná pocit radosti považujete za něco, co se vám obloukem vyhýbá. Tak to může vypadat, pokud se na svět a vlastní život díváte zkreslenou optikou.
Pocit definitivního a jedinečného štěstí je částečně zakořeněn v kulturních a společenských normách. Neustále se honíte za snem, který uniká, což je frustrující. Každý stále čeká, že by právě teď měl být okamžik, kdy se cítí šťastný, ale není tomu tak. V dnešní ekonomicky orientované době stále funguje myšlenka, že ten produktivnější je úspěšnější, finančně stabilnější – a tím i šťastnější.
„Lidé jsou vychováváni, že práce a zábava mají být odděleny, a často odpočinek vůbec neupřednostňují,“ vysvětluje Hayli Evansová, terapeutka, která se specializuje na trauma. „Běžně ‚žijete pro víkend‘ a udržujete myšlenku, že štěstí je něco, za čím se máte honit, nebo něco, co si necháváte na později.“
Starejte se o vlastní blaho, prospějete sobě i ostatním
Kvůli tomuto způsobu myšlení je tu vždy něco, co cítíte, že byste měli „napravit“, než vám bude „dovoleno“ být šťastní. Což ale velmi zatěžuje vnímání světa i radostí. Může jít o novou pracovní pozici, která bude lepší než ta současná, dořešení partnerského vztahu, lepší dovolenou…
Problém nastane v okamžiku, kdy práci získáte, na dovolenou odjedete – a práh snění o šťastném životě se posune o další metry a cíle dál. Spokojenost se nekoná. Také možná zjistíte, že štěstí není věčné – a to může citlivější povahy opravdu zabolet.
Pohádky se šťastným koncem
Jak vysvětluje dál odbornice: „Naše společnost změnila štěstí jen na jednotku míry úspěchu. To znamená, že se můžete na okamžik cítit šťastní, když dosáhnete jednoho úspěchu, ale pak okamžitě skočíte směrem k dalšímu cíli. A veškeré štěstí, které jste našli, zmizí.“ Je to dáno i tím, že pohádky šťastně končí. Štěstí se neděje uprostřed příběhu. A vy si chcete zažít stejnou pohádku. Jenže v životě to tak není.
„Hollywood nám prodal myšlenku ‚šťastně až navěky‘ od pohádek po romantické komedie,“ řekla Jenny Maenpaa, licencovaná psychoterapeutka, autorka a zakladatelka koučovací praxe Forward in Heels. A dodává: „Vyrostli jsme s myšlenkou, že štěstí je cíl, kterého dosáhneme a pak se ho držíme po celý život.“
Přitom je to jinak. Představa skutečného štěstí jako něčeho, co přichází – spíše než něčeho, co už máme na dosah ruky – nám dává naději. Pomáhá nám překonat ne zrovna ideální časy. V podstatě je to sebeochrana.
Až jednou…
„V mnoha ohledech je snazší žít v budoucnosti, protože pokud nejste šťastní v přítomném okamžiku, pak vše, co musíte udělat, je přemýšlet o tom, jak bude váš život lepší, když zhubnete, vyděláte více peněz, budete mít partnera, budete mít dům atd.,“ řekla Tess Brighamová, licencovaná terapeutka a certifikovaná koučka.
Neustálé povzbuzování k tomu, abyste se připravili na úspěch, neznamená, že si nemůžete čas pro vlastní potěšení udělat už nyní. Opravdu neplatí, že budete tvrdě dřít – a jednoho dne se probudíte a vše bude zalité sluncem. Nebude.
Bude před vámi další výzva, kterou budete muset zdolat. S pocitem, že štěstí, za kterým jste šli, se jaksi nedostavilo. O to větší zklamání prožijete.
Z toho plyne jediné: Neokrádejte se o přítomné okamžiky, které vám zlepšují náladu, jen proto, že máte pocit, že zítra vás čeká něco velkého. Kromě toho, že nedostatek schopnosti vychutnat si dnešní radosti může vést k bezútěšnosti, může vést také k závislosti na sociálních sítích, kde je vše krásné a zalité sluncem. A právě sociální média dále brání „investovat svůj čas a energii do vztahů a aktivit, které nám přinesou skutečné naplnění“.
Osobní spokojenost versus rodinné štěstí aneb Co je v životě důležité
Tento způsob myšlení může bránit v úplných, intimních vztazích. Odborníci se shodují v tom, že mnoho lidí touží po štěstí, jen nikdo nechce vidět pozitivní stránky občasných negativních emocí.
Pro některé se to stává vyhýbavou strategií, kdy odsouvají stranou celou škálu emocí a místo toho se snaží udržet status quo. Bez emocí a radosti. Hlavně aby byl klid. A čas na čekání příchodu štěstí.
Podtrženo sečteno: Pokud kladete příliš velký tlak na myšlenku štěstí a očekáváte dokonalost, můžete mít potíže s tím, abyste se cítili dobře. Teď, v přítomném okamžiku, který už se nikdy nebude opakovat. A zítřejší očekávání se nemusí naplnit.
Pokud se chcete cítit šťastni, musíte si uvědomit, že nejde o konstantní stav. Nejde o přetrvávající myšlenku pohody a naplnění. Štěstí přichází v sinusoidách a je třeba si užít každý okamžik, který za to stojí. Může to být pivo s kamarády, výlet s dětmi, dobře odvedená práce…
Variant momentů, které vám přinesou čistý pocit štěstí, totiž mohou být desítky. Nenechte se o ně připravit očekáváním velkého třesku, který nikdy nastat nemusí. Pokud si svůj život poskládáte ze šťastných maličkostí, budete moci čas od času bilancovat s pocitem, že máte opravdu hezký a šťastný život. A to za přehodnocení myšlenkových pochodů stojí. Nemyslíte?