Článek
Chodíte do postele s mobilem a nedaří se vám usnout? Doposud se mělo za to, že na vině je modré světlo, které nám často v plné síle svítí sotva pár centimetrů od obličeje. Jeho krátká vlnová délka totiž našemu mozku signalizuje, že je stále den, a ten se zuby nehty brání zvýšené produkci spánkového hormonu melatoninu.
Ač modré světlo bezpochyby ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, možná není jednoznačným hybatelem našich spánkových pochodů.
„Z technického hlediska může modré světlo z chytrých telefonů ovlivňovat spánek. Tyto účinky jsou však malé, pokud nepoužíváte telefon s jasnou obrazovkou celé hodiny a již máte problémy se spánkem,“ říká profesor Stuart Peirson, který se zabývá cirkadiánní neurovědou na Oxfordské univerzitě.
5 rad ohledně spánku, které je lepší ignorovat
V laboratorních podmínkách mělo podle něj zhruba čtyřhodinové vystavení světlu z elektronické čtečky v plné síle jen relativně malý účinek: desetiminutové zpoždění nástupu spánku.
Méně jasu pomáhá
Denní světlo je 1000krát jasnější než průměrné světlo vyzařované telefonem. Osvětlení místnosti je v průměru 10krát jasnější (proto zhasnutí velkého světla pomáhá lépe usnout).
Pokud si myslíte, že světlo ovlivňuje váš spánek, nemusíte podle Stuarta Peirsona utrácet peníze za speciální brýle „blokující modré světlo“. Místo toho doporučuje snížit čas strávený u obrazovky a snížit jas telefonu.
Mobily ovlivňují naši náladu, spánek i tělo
Spánek je složitý proces. Receptory v našich očích, které mozku říkají, kdy je čas být vzhůru, jsou sice spouštěny buňkami, které absorbují modré světlo, ale také těmi, které absorbují světlo delších vlnových délek (např. červené).
To znamená, že problémem není barva záře, ale její jas a doba, po kterou jsme jí vystaveni - a obrazovky našich telefonů jsou dost slabé. Ve skutečnosti spánek spíše ovlivňuje druh obsahu, který konzumujete. Ve chvíli, kdy se na mobilu dostanete k videu či zprávám, které vás rozruší, těžko dosáhnete celkového zklidnění, které tělo pro spánek potřebuje.
Zdravé spánkové návyky
Aby se vám dobře usínalo, musíte tomu přizpůsobit i své aktivity před spaním. Tedy nejen se vyhýbat dynamickému a stresujícímu obsahu sociálních sítích či jiných médiích, ale také nečíst pracovní i jiné e-maily. Mnohem větší službu než thriller na mobilu udělá pár stránek z knížky, kapitola z audioknihy nebo obyčejné povídání si s dětmi či partnerem.
Večer se vyhýbejte těžkým jídlům, alkoholu i intenzivnímu cvičení. Hlídejte si nejen osvětlení v ložnici, ale i teplotu vhodnou pro spánek, která by měla být ideálně mezi 16 a 19 °C. Pokud prožíváte náročnější období, dopřejte si podvečerní procházku, jógu meditaci zaměřenou na dýchací techniky a celkové zklidnění.