Článek
„Bylo to doslova z minuty na minutu,“ popisuje dnes televizní režisér Jindřich Procházka chvíle, kdy musel kvůli akutnímu zánětu slinivky břišní zamířit do Městské nemocnice Ostrava. Strávil tam čtyři měsíce, přičemž zhubl z původních 110 kilogramů na pouhých 78.
„Zapomenete chodit, protože nechodíte vůbec a svaly vám ochabnou. Pak se musíte vrátit zpátky do života a máte jen dvě možnosti. Buď to vzdáte a budete žít tak, že dojdete jen na záchod, do koupelny a do postele, anebo se tomu postavíte a bojujete,“ říká Procházka.
Sám se rozhodl bojovat. To spočívalo zejména v tom, že když měl pocit, že danou věc nezvládne, udělal ji i tak.
„Když vás bolí nohy, tak si nesednete, ale chodíte. Když nemůžete do schodů, tak do nich jdete. Když máte pocit, že děláte něco na zahradě, co je pro vás těžké, stále to musíte dělat. Jen tak se dostanete zpátky do života,“ vysvětluje Procházka a dodává, že vše je jen o psychice. „Když to nemáte v hlavě, je to špatně. V hlavě musíte mít vůli a energii,“ míní.
U rakoviny slinivky sehrává nejdůležitější roli včasné odhalení
Než se Procházka dostal zpět do stavu, v jakém byl před zánětem, uběhlo přes půl roku. Dnes může opět žít a pracovat tak, jako dřív. S nemocí ho spojují už jen pravidelné kontroly v nemocnici a lehčí dieta. Dle lékařů je to unikátní případ.
„Zkouším, co mi slinivka dovolí. Nesmí se to přehánět, takže čtyři panáky si nedám, ale třeba pivo už ano. Vždy, když máte gastroenterologické potíže, musíte si něco upřít. Ale nevadí. Nemusím sníst kilo bůčku, stačí deset deka,“ směje se.
Příčin zánětu může být celá řada
Lékaři ostravské gastroenterologie zaznamenají za rok asi 25 pacientů s těžkou formou zánětu slinivky břišní neboli pankreatitidou. „V úvodní fázi takto těžkých zánětů je poměrně vysoká úmrtnost,“ varuje primář místní gastroenterologie Petr Kovala s tím, že u pana Procházky tomu bylo zrovna tak.
Zdravým lidem prospívají i čtyři šálky kvalitní kávy denně, tvrdí lékař
Důvodů, proč zánět ve slinivce vznikne, je více. Jde o stravovací návyky, kouření i nadměrné pití alkoholu, hlavně tvrdého. Občas ale lékaři příčinu nezjistí.
„Zánět často způsobí zanedbaný žlučník. Slinivka má totiž společný vývod se žlučovými cestami. Po dietní chybě pak dostane pacient klasickou žlučníkovou koliku. Ta odezní, ale kámen ze žlučníku může ucpat společný vývod. Kvůli zabránění odtoku slinivkové pankreatické šťávy tam pak vznikne přetlak a šťáva začne vlastní orgán trávit. To byl právě tento případ,“ vysvětluje Petr Kovala, který stojí v čele Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii.
„Poskytujeme celé spektrum vyšetření, která jsou na trhu. Gastroskopie a kolonoskopie jsou obvyklé všude. My navíc provádíme například resekční výkony v tlustém střevě nebo obecně v celé trávicí trubici. Jsme tak schopni odstranit přednádorové léze v takové fázi, že se do stadia rakoviny ani nedostanou,“ uzavírá Kovala.
Úmrtnost dvacet procent
Akutní pankreatitida je neinfekční onemocnění slinivky břišní. Ročně jí onemocnění až 20 lidí ze 100 tisíc. Více než 75 procent pacientů se potýká s pouze lehčí formou, kdy se úmrtnost pohybuje pod hranicí jednoho procenta. U 20 až 30 procent pacientů dojde ale k rozvoji těžké formy pankreatitidy, v tomto případě se úmrtnost pohybuje okolo 20 procent.