Hlavní obsah

Mozek má sklony k závislostem. Řada lidí má hned několik návyků najednou

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Lidský mozek má sklony k závislostem, protože touží po uspokojování center odměny, která se v něm nacházejí. To, zda člověk nakonec podlehne, závisí na genetických dispozicích, psychickém rozpoložení, stresových životních událostech, ale i na toleranci společnosti k rizikovým látkám či aktivitám. Pro odborníky je v současnosti nejproblematičtější, když jedinci současně kombinují více než jednu závislost. Nemusí přitom jít jen o drogy, ale i například o sociální sítě, nakupování, pornografii, sport nebo workoholismus.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

V České republice denně kouří přibližně 20 % populace starší 15 let, tedy přibližně 1,5–2 miliony. Alkohol rizikově konzumuje odhadem 1,3–1,7 milionu dospělých, přičemž 720–900 tisíc z nich spadá do kategorie škodlivého pití. Psychoaktivní léky rizikově užívá kolem 700 tisíc osob, přičemž nelegálních drog kolem 45 tisíc.

Podle Souhrnné zprávy o závislostech v České republice se zhruba 15 procent populace věnuje hraní hazardních her, přičemž kolem 13 % dospívajících je doslova závislých na hrách na počítači nebo mobilu a třetina z nich i na sociálních sítích.

Pomoc přitom podle ředitelky pražské kliniky duševního zdraví NEO Centrum Kateřiny Marklové vyhledá jen minimum závislých.

Kdy je dobré problém řešit?

Žádná jednoznačná hranice, kdy už je potřeba závislost začít řešit, podle odborníků není. U každého člověka je to individuální, většina ovšem přichází pozdě. „Jakýkoliv pocit subjektivní nepohody je důvodem k vyhledání pomoci, jako je psychoterapie. Není třeba čekat až do rozvinutí závislosti,“ doporučuje Marklová. Samotná závislost je podle ní důsledkem hlubšího problému, snahou utišit jiný problém.

Kdo nepije není Čech. Natož Češka

Zdraví

Proto je důležité podle adiktologa Radka Němce u každé závislosti hledat příčinu, a tedy zmapovat, proč k závislosti došlo.

Za velmi destruktivní odborníci považují kombinaci závislosti na alkoholu s dalšími, takzvaně nelátkovými závislostmi. „Alkohol a nelátkové závislosti vytvářejí nečekaně silnou vazbu,“ vysvětluje Radek Němec. Lidé podle něj používají alkohol jako prostředek k potlačení emocí, jako je vina, stres nebo frustrace. Ostatní závislosti potom podle něj fungují jako únik od důsledků alkoholismu.

Dopady na vývoj mozku

Lidský mozek se vyvíjí až do 25 let, proto mají závislosti v mladém věku dopady na jeho vývoj nebo vliv na budoucí vzdělání a vztahy v rodině. Obecně jsou podle odborníků mladí lidé impulzivnější, což se projevuje i s vyššími rizikem škodlivého chování. Vyšší sklony k užívání alkoholu či drog mají mladí i z obou okrajů společnosti, jak ze sociálně vyloučených skupin, tak i takzvaná „zlatá mládež“, která má materiální nadbytek, ale chybí jí zájem rodičů.

V poslední době je nicméně fenomén alkoholismu u tzv. „zelených vdov“, tedy manželek žijících v satelitních městečkách, jejichž muži tráví většinu času v práci a ony jsou osamělé. „Častá je u těchto žen kombinace alkoholu s léky,“ upozorňuje adiktoložka Adéla Zenina. Kolik takových žen v české populaci je, ale odborníci nevědí.

Studie ukázala, že některé děti kontrolují oznámení z aplikací na mobilu i 498krát denně

Dítě a rodina

Na základní škole jí do života vstoupil pervitin. Zpověď dívky, která skončila na ulici a živila se prodejem drog

Dítě a rodina

Výběr článků

Načítám