Hlavní obsah

Lidé s hendikepem vidí svět bezprostředně, říká fotografka a lektorka kroužku bez bariér

Třebíč

Fotografka Michaela Vostalová založila v Třebíči kroužek, který sdružuje lidi s hendikepem. Ti nejen vystavují, ale také spolupracují s osobnostmi jako Jindřich Štreit a tvoří například pro nadnárodní firmy nebo místní radnici. Fotí bez bariér a jsou úspěšní, dokonce už posbírali i ocenění v soutěži Můj svět.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Třebíčská fotografka a zakladatelka spolku Fotíme bez bariér Michaela Vostalová. V rukou drží snímek, na němž jsou členové fotokroužku, který sdružuje lidi s hendikepem.

Článek

„Ve fotokroužku jsou lidé s mentálním nebo kombinovaným hendikepem. Jezdí za mnou z charitního stacionáře Úsměv, z denního centra Barevný svět, ale mám tu i lidi, kteří nejsou sdruženi v žádné organizaci či v chráněném bydlení,“ popisuje Michaela Vostalová, zakladatelka spolku Fotíme bez bariér.

Aktuálně je v kroužku patnáct fotografů. „Ve vedení jsou se mnou další čtyři členové, kteří se do činnosti a koordinace zapojují,“ oceňuje jejich pomoc. Sama Vostalová prošla jako fotografka velkými českými deníky, spolupracuje s agenturou ČTK a nyní se kromě svého ateliéru zaměřuje nejvíc na sociální dokument a fotoilustraci knih.

Vidí jen světlo a tmu, přesto patří mezi nejvěrnější hokejové fanoušky

Zdraví

Cíl fotokroužku je jednoznačný – zprostředkovat lidem s hendikepem zážitek z vytvoření vlastního uměleckého díla, aby nalezli svoji hodnotu skrze fotografickou tvorbu. Také se snaží poukázat na tvůrčí schopnosti lidí, na něž většinová společnost často kouká skrz prsty.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Třebíčská fotografka a zakladatelka spolku Fotíme bez bariér Michaela Vostalová se zaměřuje na sociální dokument.

„Je zřejmé, že pokud věnujeme lidem s postižením pozornost a úctu, jsou schopni tvořit stejně jako my všichni. Naopak, jejich vidění světa je bezprostřední, bez tlaku na výkon,“ vyzdvihuje Michaela Vostalová.

Fotí známé tváře, pro firmy i radnici

Za necelý rok a půl fungování už toho stihli opravdu hodně. Fotili třeba koncert kapely Tata Bojs na třebíčském festivalu Zámostí nebo výstavu kreslíře Štěpána Mareše v Brtnici.

„Během letošního roku jsme uspořádali deset samostatných výstav po celé Vysočině. Například v želivském klášteře, jihlavské galerii MB24 a na dalších zavedených místech na Třebíčsku,“ zmiňuje Vostalová.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Spolek Fotíme bez bariér, který vede Michaela Vostalová, je velmi aktivní, letos uspořádal už deset samostatných výstav. Spolupracuje také s řadou profesionálů.

Nedávno skončila výstava Vztahy v nové třebíčské pop up galerii, která propojila fotografy s hendikepem a profesionály.

Členové kroužku se mohou pochlubit například i výroční zprávou nadnárodní firmy Fränkische, která zahrnuje právě jejich snímky. „Od dubna do července jsme jezdili do Okříšek a tam jsme fotili život ve firmě, členové fotokroužku pro ně dělali černobílé fotky. Je super, že firma podporuje začleňování lidí s hendikepem,“ oceňuje fotografka.

Foto: Richard Lamač

Letos se členové fotokroužku vypravili například do ateliéru akademického sochaře Sebastiana Wojnara.

Neobyčejně lidský přístup Jindřicha Štreita

Letos nadšení tvůrci zpracovali i dokument z ateliéru sochaře Sebastiana Wojnara a mají rozdělanou další práci. „Aktuálně jsme dokončili fotodokumentaci pro město Třebíč,“ prozradila umělecká vedoucí kroužku.

Jeho patronem je známý český dokumentární fotograf a pedagog Jindřich Štreit. „Měli jsme s ním i workshop, má k hendikepovaným krásný přístup. Už chápu, jak je možné, že se ke všem lidem, které fotí, dostane tak blízko, je totiž neobyčejně lidský,“ vyzdvihuje jeho klady Michaela Vostalová.

Foto: Zdeněk Dohn

V ateliéru akademického sochaře Sebastiana Wojnara

Onkolog Jaroslav Štěrba: Děti mívají úplně jiné příznaky než dospělí

Zdraví

Když se chce, i na vozíku se dá dělat všechno, míní Lucie, která ochrnula před pěti lety

Zdraví

Výběr článků

Načítám