Článek
„Ve fotokroužku jsou lidé s mentálním nebo kombinovaným hendikepem. Jezdí za mnou z charitního stacionáře Úsměv, z denního centra Barevný svět, ale mám tu i lidi, kteří nejsou sdruženi v žádné organizaci či v chráněném bydlení,“ popisuje Michaela Vostalová, zakladatelka spolku Fotíme bez bariér.
Aktuálně je v kroužku patnáct fotografů. „Ve vedení jsou se mnou další čtyři členové, kteří se do činnosti a koordinace zapojují,“ oceňuje jejich pomoc. Sama Vostalová prošla jako fotografka velkými českými deníky, spolupracuje s agenturou ČTK a nyní se kromě svého ateliéru zaměřuje nejvíc na sociální dokument a fotoilustraci knih.
Vidí jen světlo a tmu, přesto patří mezi nejvěrnější hokejové fanoušky
Cíl fotokroužku je jednoznačný – zprostředkovat lidem s hendikepem zážitek z vytvoření vlastního uměleckého díla, aby nalezli svoji hodnotu skrze fotografickou tvorbu. Také se snaží poukázat na tvůrčí schopnosti lidí, na něž většinová společnost často kouká skrz prsty.
„Je zřejmé, že pokud věnujeme lidem s postižením pozornost a úctu, jsou schopni tvořit stejně jako my všichni. Naopak, jejich vidění světa je bezprostřední, bez tlaku na výkon,“ vyzdvihuje Michaela Vostalová.
Fotí známé tváře, pro firmy i radnici
Za necelý rok a půl fungování už toho stihli opravdu hodně. Fotili třeba koncert kapely Tata Bojs na třebíčském festivalu Zámostí nebo výstavu kreslíře Štěpána Mareše v Brtnici.
„Během letošního roku jsme uspořádali deset samostatných výstav po celé Vysočině. Například v želivském klášteře, jihlavské galerii MB24 a na dalších zavedených místech na Třebíčsku,“ zmiňuje Vostalová.
Nedávno skončila výstava Vztahy v nové třebíčské pop up galerii, která propojila fotografy s hendikepem a profesionály.
Členové kroužku se mohou pochlubit například i výroční zprávou nadnárodní firmy Fränkische, která zahrnuje právě jejich snímky. „Od dubna do července jsme jezdili do Okříšek a tam jsme fotili život ve firmě, členové fotokroužku pro ně dělali černobílé fotky. Je super, že firma podporuje začleňování lidí s hendikepem,“ oceňuje fotografka.
Neobyčejně lidský přístup Jindřicha Štreita
Letos nadšení tvůrci zpracovali i dokument z ateliéru sochaře Sebastiana Wojnara a mají rozdělanou další práci. „Aktuálně jsme dokončili fotodokumentaci pro město Třebíč,“ prozradila umělecká vedoucí kroužku.
Jeho patronem je známý český dokumentární fotograf a pedagog Jindřich Štreit. „Měli jsme s ním i workshop, má k hendikepovaným krásný přístup. Už chápu, jak je možné, že se ke všem lidem, které fotí, dostane tak blízko, je totiž neobyčejně lidský,“ vyzdvihuje jeho klady Michaela Vostalová.