Článek
Zdejší odborníci se podíleli na jejím vývoji a nemocnice v Liberci je zatím jedinou v zemi, která tuto aplikaci uvedla do ostrého provozu. Ještě před startem ji testovaly desítky lidí a vzbudila velký ohlas. Do budoucna se počítá s jejím postupným rozšiřováním.
„V příštích dvou letech bychom chtěli, aby se prostřednictvím aplikace mohli lidé běžně objednat na vyšetření, přehodit si třeba termíny anebo objednat konzultace u lékaře,“ popsal lékařský ředitel KNL Petr Roubíček s tím, že v rámci projektu by chtěla nemocnice také posílat zprávy ven jiným lékařům a naopak je i přijímat zpět.
Uložené budou mít už nyní uživatelé v aplikaci například recepty či neschopenky, a to pět let zpětně. Každý, kdo se registruje, bude mít přístup také ke zprávám z ambulantního vyšetření, biochemických vyšetření či propouštěcí zprávě z nemocnice. Týká se to všech pacientů liberecké nemocnice, kteří budou mít o možnost zapojení se do systému zájem. Již nyní je možné se objednat přes aplikaci na některá oddělení, postupně se jejich počty rozšíří.
Novorozencům s genetickou vadou dá naději projekt BabyFox
Některé informace však zpřístupněny nebudou, například zprávy o nálezech, aby se například informaci o vážném onemocnění nedozvěděl pacient dříve z mobilu než od lékaře.
„Později bychom chtěli pacientům prostřednictvím mZdraví nabízet i edukační materiály anebo možnost videokonference s lékařem,“ doplnil Roubíček.
V budoucnu by se mohl podobný systém předávání informací mezi lékaři a nemocnicemi plnohodnotně spustit v celé České republice. Na rozdíl od jiných zemí u nás zatím nefunguje. V případě akutní situace tak například lékaři nemohou získat konkrétní údaje o pacientovi a jeho zdravotním stavu.
Liberecká nemocnice se řadu měsíců věnovala i zajištění citlivých údajů uživatelů aplikace a jejich ochraně. Zájemci si mohou aplikaci sami stáhnout, ale aktivovat lze až v ambulancích krajské nemocnice v Liberci, Turnově či Frýdlantu, kde přístup potvrdí lékař. Ten tak současně prověří totožnost uživatele.
„O možnosti použití této aplikace se už nyní bavíme i s dalšími nemocnicemi v Libereckém kraji, nejblíž uvedení do provozu jsme v České Lípě,“ doplnila vedoucí IT oddělení nemocnice Martina Jirsová s tím, že by ji mohly užívat až desítky tisíc lidí. Například jen liberecká krajská nemocnice má v evidenci zhruba 650 tisíc pacientů a ročně provede na 450 tisíc ambulantních vyšetření.