Článek
Keto dieta patří mezi oblíbené způsoby, jak zhubnout přebytečné kilogramy a také zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, čehož je dosaženo konzumací velkého množství tuků a velmi malého množství sacharidů. Keto dieta obvykle zahrnuje denní příjem kalorií z 55-60 % z tuků, 30-35 % z bílkovin a 5-10 % ze sacharidů.
Nejnovější studie zveřejněná v Cell Reports Medicine zjistila, že právě tato dieta vedla u zdravých jedinců ke zvýšení hladiny cholesterolu a apolipoproteinu B (jeho zvýšená hladina indikuje zvýšené riziko rozvoje aterosklerózy). Zároveň u těchto lidí došlo po 12 týdnech dodržování diety ke snížení množství bifidobakterií a dalších prospěšných bakteriálních kmenů ve střevech.
Mnohem lépe přitom v tomto směru dopadla nízkosacharidová dieta, která podle týmu profesora Javiera Gonzaleza obsahovala jen 5 % přidaných cukrů z celkového denního příjmu kalorií. U té po 12 týdnech dodržování došlo nejen ke snížení hmotnosti, ale také ke snížení hladiny LDL (špatného) cholesterolu, celkového cholesterolu a zároveň nedošlo ke změně střevního mikrobiomu.
Vynechávání jídel a další velké chyby při hubnutí
Proč tomu tak je?
Podle nutriční terapeutky Veroniky Rouseové všechny diety, které obsahují velké množství nasycených tuků, mohou zvýšit hladinu špatného LDL cholesterolu, což přispívá k tvorbě arteriálního plaku, a tedy i k většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění.
Problém ale spočívá i v tom, že keto diety často obsahují i nízký obsah vlákniny, což ohrožuje jak zdraví srdce, tak střev. Nedostatek vlákniny také negativně ovlivňuje hladinu LDL cholesterolu, protože právě rozpustná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
Nízký obsah vlákniny má navíc negativní vliv na střevní mikrobiom. Jde o to, že vláknina slouží jako potrava pro mikroby. Keto dieta zakazuje tolik potravin bohatých na vlákninu, včetně ovoce, celozrnných výrobků a luštěnin, že pak střevní mikrobiom obsahuje méně mikrobů, čímž se snižuje jeho rozmanitost a je náchylnější k potížím.