Článek
Na čiperné okaté holčičce dnes rozhodně není vidět, že přišla na svět předčasně. Zpočátku trpěla velmi silným refluxem, kdy se obsah žaludku vrací zpět do jícnu a člověk má pocit pálení žáhy, a brala lék na roztažení plicních sklípků.
„Je trochu menší, ale ani já, ani partner nejsme extra vysocí,“ popsala aktuální stav Daniela, která nechyběla na dvoudenní konferenci u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí, jenž připadá na 17. listopadu. V Praze ho pořádá organizace Nedoklubko, která od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu.
Že Daniele hrozí preeklampsie, upozornil už těhotenský screening. Brala proto léky. Jenže na kontrole ve 27. týdnu naměřil lékař tlak 150 na 105, a proto ji okamžitě odeslal do porodnice U Apolináře. Na pozorování tam strávila dva týdny. „Tlaky se ale zvyšovaly, tím pádem i medikace, avšak léky nezabraly,“ konstatovala s tím, že vše se odehrávalo tři týdny před plánovaným sňatkem.
Ve stínu ztráty dítěte bojovala o život druhé, předčasně narozené dcery
„Během dvou týdnů mi bylo den ode dne hůř, otékala jsem, přibrala jsem dvacet kilo. Byly mi malé i obroučky brýlí, měla jsem sloní nohy. Jsou to drobnosti, které mi teď nepřijdou podstatné, ale v tu chvíli, kdy se nepoznáváte v zrcadle, nevíte, co se děje, nosíte toho nemocničního anděla, to není nic příjemného,“ přiznala. Večer, kdy partneři ohlásili, že se svatba odkládá na neurčito, měla tak vysoký tlak, že skončila na porodním sále.
Dcera se narodila akutní sekcí. „Na sále plném zdravotníků, kteří sice vypadají, že je všechno v pořádku, jsem si připadala hrozně sama. Přišel mi neskutečně veliký. Doteď vidím ten stůl uprostřed, gumové zarážky na nohy a řemeny,“ vracela se k nepříjemným okamžikům.
Holčičku, která po porodu putovala do inkubátoru, uviděla poprvé na polaroidovém snímku od zdravotníků z neonatologie. „Když jsem k ní poprvé mohla, byla vzhůru, kopala nožičkama, sestřičky ji přebalovaly,“ usmívala se spokojená maminka. V nemocnici obě pobyly 75 dní.
Pomáhá U Apolináře
„Liduška začala v září navštěvovat jeden den v týdnu dětskou skupinu, což ji hodně baví. Každou středu chodíme s Nedoklubkem k Apolináři podpořit budoucí maminky na rizikovém těhotenství, anebo s miminky na JIP, ARO. Má to zase jinou sílu, když je podpoří maminka s obdobnou zkušeností, a ne jen zdravotník,“ míní.
Preeklampsie, jejíž příčinu dosud lékaři neodhalili, hrozí i v případě druhého těhotenství. „Lidušky je všude plno, zatím druhé dítě úplně neplánujeme,“ smála se Daniela s tím, že si vydechne snad jedině tehdy, kdy dcerce pustí pohádku o krtečkovi.
Po celém světě se ročně předčasně narodí více než 13 milionů dětí a až 7500 v České republice. Malí bojovníci vstupují do života nezralí a odkázaní na péči, která musí být láskyplná a zároveň vědecky podložená. Právě dostupnost moderní péče je letošním tématem Světového dne předčasně narozených dětí.
Budou svítit purpurově
Nedoklubko zve všechny, kdo chtějí pomoci šířit povědomí, aby se k aktivitám světového dne připojili. Během listopadu můžou s hashtagem #purpurovylistopad sdílet osvětové články publikované na webu, Instagramu a na Facebooku Nedoklubka, vyrobit si originální šňůru Socks for Life z dětských ponožek, kdy jeden z deseti párů je výrazně menší, protože každé desáté děťátko se narodí předčasně – a podělit se o fotku s hashtagem #ponozkyprozivot.
Ani letos nebude chybět symbolické purpurové nasvícení významných staveb a památek 16. listopadu. Purpurově zazáří například Petřínská rozhledna, Tančící dům nebo žižkovská věž a dalších 20 staveb po republice. Podpořit Nedoklubko můžou zájemci také nákupem v online obchůdku, který nabízí dárkové předměty, pomůcky pro tvoření i publikace.