Hlavní obsah

K diagnostice rakoviny plic dochází často pozdě. Příznaky podceňují nemocní a někdy i praktici

Karcinom plic je velmi časté onkologické onemocnění, které se již dávno netýká jen kuřáků a starších lidí. Stále častěji jsou mezi nemocnými i mladí lidé, kteří nikdy nekouřili. Bohužel tím, že řada lidí prvotní příznaky jako únavu či kašel podceňuje a i samotní lékaři je přisuzují mnohdy jiným chorobám, je většina nemocných stále diagnostikována až v pozdním, tzv. metastatickém stadiu, kdy už se rakovina šíří do dalších orgánů.

Foto: Profimedia.cz

Karcinom plic je velmi časté onkologické onemocnění.

Článek

Včasná diagnostika a včasné zahájení léčby je přitom velmi důležitým faktorem, který určuje, jak úspěšná a jak moc zatěžující léčba bude. Proto je dobré již při prvních příznacích zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. A pokud se vám zdá, že se čekací lhůty u lékaře či na jednotlivá vyšetření protahují, ozvěte se.

Pokud je již u pacienta na základě vyšetření praktického lékaře a pneumologa vzneseno podezření na rakovinu plic, pak by měl být každý takový jedinec upřednostněn při následném vyšetření, a tedy být dovyšetřen co nejdříve. V ideálním stavu do jednoho týdne.

Příznaky rakoviny plic

  • úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje
  • zhoršující se „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu
  • dušnost a další potíže s dýcháním
  • příměs krve ve vykašlaném hlenu
  • bolest na hrudi při kašli a dýchání
  • hubnutí
  • únava
  • horečka
  • noční pocení
  • bolesti v boku a bolesti zad

Snímek z rentgenu odhalil nádor velikosti pomeranče. Muže zachránila rychlá léčba

Zdraví

Pokud jste kuřák nebo bývalý kuřák, který za svůj život vykouřil alespoň krabičku cigaret denně po dobu jednoho roku a jste ve věku 55-74 let? Pak máte nárok absolvovat screening neboli program časného záchytu onemocnění zdarma. Praktický lékař vás v takovém případě doporučí k návštěvě u pneumologa, který se postará o základní vyšetření, včetně doporučení na CT plic. Více informací ke screeningu naleznete v odkazu.

Inovativní léčba dává naději

Donedávna se doba dožití s touto diagnózou pohybovala v rozmezí několika málo měsíců, ale v posledních letech se významně rozšířilo využití přelomové inovativní léčby, která dává pacientům s karcinomem plic naději na úplné vyléčení, ale i výrazné prodloužení kvalitního života.

Jedná se především o tzv. imunoterapii, která podporuje boj vlastního imunitního systému s nádorovými buňkami, případně tzv. cílenou neboli terčovou léčbu, která cílí na konkrétní mutaci nádorových buněk v případě, že je taková mutace speciálním vyšetřením prokázána.

Inovativní léčiva ale nemohou být podávána na každém onkologickém pracovišti. Jejich použití je centralizováno na vysoce specializovaná pracoviště, tzv. Komplexní onkologická centra. V ČR je jich 18 a minimálně jedno se nachází v každém kraji s výjimkou Karlovarského.

Méně bolesti a rychlejší rekonvalescenci zaručuje stále dokonalejší neinvazivní operace plic

Zdraví

V těchto centrech pracují i specialisté na diagnostická vyšetření, navíc zde mají skutečně špičkové technické vybavení a pracují zde lékaři, kteří mají s léčbou karcinomu plic nejrozsáhlejší zkušenosti. Přestože je zapotřebí do těchto center pro řadu nemocných dojíždět několik desítek kilometrů, vždy se to vyplatí.

Hlas onkologických pacientů zveřejnil dokument „Optimální cesta pacienta s karcinomem plic“, který má pacienty navigovat na jejich cestě za uzdravením a zároveň stanovuje optimální dobu od vyslovení podezření na nádor (rentgenového nebo CT snímku s podezřením) do nasazení onkologické léčby. Ta by ideálně neměla přesáhnout 42 dní.

Nemocní tak mohou porovnat svou cestu s tímto doporučením a v případě nejasností se obrátit na svého lékaře. A v případě neúměrně dlouhých čekacích lhůt se lze obrátit na pacientské organizace, např. Moje plíce či právě Hlas onkologických pacientů.

Nová léčba umí zničit nádor plic

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám