Hlavní obsah

Jako putování tajemnými světy. Psychedelika pomohou onkologickým pacientům s depresemi

4:22
4:22

Poslechněte si tento článek

Odborníci z brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) budou nově na léčbu depresí u pacientů s rakovinou testovat psychedelika, tedy látky navozující takzvaný rozšířený stav vědomí. S depresivními stavy se potýká až 40 procent onkologických pacientů. V krajním případě mohou vést k myšlenkám na ukončení života. Běžná antidepresiva jim nepomáhají.

Na léčbu depresí pacientů s rakovinou otestují lékaři psychedelikaVideo: Vladimír Klepáč, Novinky

Článek

Možné řešení nabízejí psychedelika. Ve světě jsou podávána v rámci léčby zatím jen v Kanadě a v Austrálii. Jinde se zatím jen zkoumají. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech testuje nyní z psychedelik ketamin a psylocibin, který obsahují dobře známé houby lysohlávky. Ke studii se nyní připojí i brněnský onkologický ústav. Do konce roku 2026 je otestuje na šedesáti dobrovolnících.

Výsledky jsou zatím velmi dobré

„Lidé, kteří se potýkají s rakovinou, často čelí největší krizi svého života. Řeší vztah k sobě, svému tělu, ke světu i svým blízkým. Vzdorují úzkosti, strachu, pocitu nespravedlnosti a hněvu. Současné prostředky, které máme k tomu, abychom jim pomohli, jsou v některých případech nedostačující. Hledáme tedy jiné řešení,“ vysvětlil Novinkám hlavní lékař studie na MOÚ Ondřej Sláma.

Foto: Česká psychedelická společnost

Vize trvají po podání psychedelik několik hodin.

Národní ústav duševního zdraví již s úspěchem otestoval psychedelika na šesti pacientech. Z mezinárodních výzkumů vyplývá, že dlouhodobého kladného účinku, tedy ústupu deprese, lze dosáhnout s využitím těchto látek u 60 až 80 procent pacientů, což je velmi slibné.

Foto: NUDZ

Pacientka podstupující terapii s využitím psychedelik.

„Výhodou je, že změna je u pacienta pozorovatelná již po pouhé jediné terapii. Zjednodušeně řečeno se ve stavu po požití psychedelik pro něj jakoby otevře nový svět. Jeho vize mu pomohou se podívat na jeho traumata ze zcela jiné stránky, přijmout je a posunout se dál,“ řekl Novinkám profesor Jiří Horáček z NUDZ. S testováním psychedelik tam začali již před čtyřmi lety.

Se studií nyní pomůže brněnský ústav, který účast na výzkumu nabízí i svým pacientům. Informace o tom, jak se přidat do skupiny testovaných, jsou na sociálních sítích ústavu. Pokud studie potvrdí kladné účinky, mohla by se psychedelika u lidí s rakovinou využívat do pěti let.

Putování vesmírem či jinými světy

Psychedelika se používala k léčbě i k náboženským obřadům či rituálům již před staletími. Navozují stavy, kdy člověk putuje ve svém nitru vesmírem či nejrůznějšími fantaskními světy. V takto navozeném stavu je schopen vnímat svoji tíživou situaci ze zcela nového úhlu.

„Po půl roce mám pocit, že jsem na tom výrazně lépe. Cítím velkou úlevu na duši, v srdci. Jako bych z duše vysypala hromadu kamení, které mě tížilo,“ uvedla jedna z pacientek NUDZ. Svůj zážitek po podání psychedelik popisovala nejprve jako pohled na krásnou krajinu a pak jako putování do nitra Země. Po terapii žena opět bez potíží chodí do práce.

Foto: Česká psychedelická společnost

Psychedelika uvedou mysl pacienta do stavu, kdy má různé vize.

Studie zjistí, která z obou testovaných látek je účinnější. Jejich podání se děje za speciálních podmínek; pacient je na několikahodinový prožitek připraven předem. Před podáním tabletky se uchýlí se dvěma terapeuty do speciálního pokoje, lehne si či sedne do pohodlného křesla, dostává sluchátka s hudbou na uvolnění a klapky na oči. Pak už jen nechá „své nitro pracovat“.

„Deprese může mít podobu neustálých velmi temných myšlenek na konec života. Zdravý člověk si to těžko představí, ale máme pacienty, kteří nás prosili o pomoc, aby se jim ulevilo alespoň na chvíli a mohli si užít Vánoce s vnoučaty. Takže pokud pacienta deprese zbavíme, nebo úzkost dostaneme pod kontrolu, je to obrovská změna k lepšímu,“ dodal profesor Horáček.

Výběr článků

Načítám