Článek
„Většina lidí si po ztrátě blízkého člověka dokáže s pomocí rodiny a přátel poradit, ale někteří si sami neporadí. Domníváme se proto, že by měl existovat jednoduchý, ale efektivní koncept péče, který by bylo možné aplikovat všude, kde je potřeba. Proto se budou testování účastnit jak nemocnice, tak poskytovatelé sociálních služeb,“ uvedla pro Novinky Monika Kofroňová z Pallia.
Pilotní testování potrvá dva roky. Zaměří se na specializovanou podporu, kterou poskytují organizace pečující o umírající a pozůstalé. „Týká se to lidí, kteří se po ztrátě dostanou do obtížné situace a potřebují pomoc, ať už z jakéhokoliv důvodu,“ vysvětlila. Pomoc zahrnuje odbornou péči psychoterapeuta, stabilizačního specialisty a poradce.
„Poradce provede pozůstalé praktickými záležitostmi, jako je administrativa po úmrtí, stabilizační pracovník pomůže s truchlením a návratem do života. V závažných případech by byl k dispozici psychoterapeut, který může poskytnout i dlouhodobou terapii,“ vysvětlil princip projektu Vít Raška ze zapojené organizace Strom života, která provozuje mobilní hospic a poradnu.
Jaká máte poslední přání a představy o pohřbu? Online dotazník se nevyhýbá nepříjemným otázkám
Testování bude probíhat například ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Začít má už 1. prosince. „Představu o tom, jak by to mělo v rámci nemocnice fungovat, už máme, teď budeme testovat, zda poskytování poradenství rodinám a nabízení stabilizačního pracovníka dobře fungují. Počítáme s tím, že služby budeme poskytovat všem rodinám, které projeví zájem,“ uvedla pro Novinky interventka Lenka Kohoutková, která stojí za pilotováním projektu na místní Dětské klinice.
Do projektu se zapojila i pražská Fakultní Thomayerova nemocnice a Fakultní nemocnice Olomouc. Na vytvoření nového modelu péče o pozůstalé se podílí zmíněná organizace Strom života a dále pak organizace Klára pomáhá, Dlouhá cesta a Poradna Vigvam. Financování zajišťuje Nadace rodiny Vlčkových, která na projekt vyčlenila téměř 11 milionů korun.
Péče není systémová
V současné době není péče o pozůstalé systémová. Zajišťují ji nejrůznější sociální nebo neziskové organizace, které se zaměřují na paliativní nebo právě pozůstalostní podporu. Snahou je nyní vyzkoušet nový model péče, a pokud se osvědčí, tak pravidla sjednotit a zakotvit i pro další nemocnice a organizace.
„Pilotování nám má ukázat, jak pomáhat efektivně, kolik to stojí času a odkud má pomoc přicházet, tedy jestli ze zdravotního, nebo sociálního sektoru,“ řekla Novinkám Kofroňová.
Pokud vyhodnocení pilotu ukáže, že jsou tyto služby potřeba, data by mohla sloužit jako podklad následného vyjednávání o systémových změnách.