Článek
Stehna patří k problémovým partiím, na kterých se snadno hromadí tuk. Při delší chůzi tak jejich tření o sebe může způsobit pálení a odírání, které nezřídka vyústí v podráždění kůže.
Nejčastěji k němu dochází u lidí s nadváhou, také majitelky typicky ženských proporcí, které jsou výraznější právě v oblasti stehen, hýždí, boků či prsou, často trpí.
„Postižené bývají horní partie stehen, ale i třísla, oblast pod prsy nebo v podbřišku. V místech tření se mohou vytvářet červená ložiska, která pálí, svědí a celkově působí diskomfort. Buď jde o běžnou opruzeninu, nebo na vině může být přemnožená kvasinka, která je na kůži všudypřítomná. Ta způsobí takzvané kandidové intertrigo, tedy specifický druh infekce,“ vysvětluje Monika Arenbergerová, vedoucí Dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Potíte se hodně? Může za tím být strava
To však nejsou jediné problémy, které přemíra potu může způsobit. Pokud má někdo citlivější pokožku, hrozí mu také folikulitida, tedy zánět vlasového váčku.
„Projevuje se červenou krupičkou nebo většími červenými pupínky, které mohou obsahovat hnis. Pokud je zánět opravdu silný, měli byste navštívit dermatologa, který vám předepíše lokální antibiotikum,“ popisuje dermatoložka.
Přiléhavé šortky
Jak tedy ochránit kůži v problémových partiích i při vysokých teplotách? Můžete vyzkoušet mechanickou ochranu v podobě šortek či kraťasů, které zabrání kontaktu s kůží. Ideální jsou takzvané biker shorts, tedy elastické či bavlněné sportovní šortky do půli stehen, které jsou velmi pohodlné. Dají se pořídit v nesčetně variantách, pohrát si můžete jak se střihem, tak i s barevným provedením. Ocení je zejména dámy, které rády experimentují s módními trendy. Šortky mohou doplnit jak kratší sukní či šaty, tak i tunikou či košilí. Pakliže se rozhodnou pro delších šaty či sukni, nikdo nepozná, že na sobě mají „pojistku“.
Za zápach v podpaží mohou i hormony či stres
Ženám, které touží obléci těsnější outfit, může více vyhovovat stahovací spodní prádlo s nohavičkami. Muži mohou sáhnout po boxerkách s delšími nohavičkami.
Další variantou mechanické pomoci pro parádivé jsou i bandeletky. Pod půvabným názvem se schovávají pružné krajkové pásky, které stačí navléknout na stehna tak, aby překryly místa tření. Připomínají horní lem punčoch, takže mohou klidně vykouknout a žádný společenský trapas se konat nebude. Vybírejte však pečlivě, aby se nerolovaly, nesjížděly a ani neškrtily.
Kosmetické vychytávky
Pokud vám představa šortek či pásků přes stehna není zrovna příjemná, můžete vyzkoušet osvědčený a léty prověřený dětský pudr či zásyp. Ten pokožku zklidňuje a snižuje její vlhkost. Podobně působí i tuhý či krémový antiperspirant, který zmírňuje pocení a udržuje pokožku suchou. Přípravek má i další nesporné výhody, lze ho aplikovat i na další citlivé oblasti, například pod prsa. Snadno se schová do kabelky, takže ho můžete nanášet průběžně celý den, kdykoli budete mít pocit, že je to potřeba.
Narazit můžete i na speciální gely proti opruzeninám. Pomáhá prý i lubrikační gel na bázi silikonu, který nemastí a výborně klouže.
Opruzeninám předejdete také častým sprchováním a důkladným vysušením kůže, ideálně jemným froté ručníkem. Následně aplikujte i tělové mléko či hydratační krém, aby po sobě kůže lehce klouzala a posílila se kožní bariéra.
Zklidněte podráždění
A co dělat, když už je pozdě a stehna pálí jako čert? Začněte tím, že podrážděnou pokožku, která je náchylná k infekci, zklidníte. Na to se hodí pečující přípravky s obsahem aloe vera, heřmánkem, měsíčkem, panthenolem nebo vitaminy A a E.
„V případě zánětu, začervenání, mokvání použijte vysychavé obklady, například s Jarischovou vodou (pleťová voda ke zklidnění pleti - pozn. red.) nebo dětský pudr. Místa omývejte antibakteriálním mýdlem, které podpoří správné mikrobiální osídlení pokožky,“ radí Monika Arenbergerová.