Hlavní obsah

Jak na péči o ruce v zimě, aby nedocházelo k jejich vysoušení a popraskání

7:08
7:08

Poslechněte si tento článek

Ruce jsou naší vizitkou, ale i zrcadlem našeho věku, zdraví a vztahu k sobě samým. Tím, že jsou dennodenně vystavovány mnoha nepříznivým vlivům, jejich pokožka je mnohem více namáhaná, než je tomu u pleti na obličeji. Přesto péči o ně mnozí zanedbávají, což se zejména v zimě nemusí vyplatit.

Foto: Profimedia.cz

O pokožku rukou v zimě je zapotřebí pečovat. Při velkých mrazech hrozí i omrzliny.

Článek

Ruce jsou dennodenně vystavovány mnoha nepříznivým vlivům spojeným s více či méně náročnou profesí, neustálým máčením a omýváním, ale také slunečním zářením či zimou. Pokožka rukou je přitom stejně citlivá jako na obličeji. Nejcitlivější je přitom na hřbetech rukou, kde je velmi tenká a v podkoží má jen minimum tukové tkáně. I proto rychleji stárne. Na dlaních je pojivové tkáně víc, ale protože zde nejsou chloupky ani mazové žlázy, hůře absorbují jakoukoliv vlhkost.

Při poklesu teploty dochází k vysušování vrchní vrstvy pokožky, která se méně mastí, a snižuje se tak její přirozená obranyschopnost. Pokud je nízkým teplotám a mrazu vystavována příliš dlouho, může dojít i k omrzlinám.

„To nejhorší, co pro pokožku můžete udělat, je neustálé přecházení z tepla do zimy. Dobré tak není ani časté sundávání a nandávání rukavic venku, např. kvůli telefonu. To všechno může vést u lidí s citlivou pokožkou k popraskání kůže,“ upozorňuje dermatoložka Lucie Mansfeldová z online poradny AlmiAderm.

Stejně tak není dobré v období zimy používat při mytí rukou horkou vodu, jelikož to poškozuje ochrannou vrstvu pokožky, a to ve výsledku způsobí její další vysušování. Naopak je vždy dobré volit i na mytí přípravky s nižším pH faktorem, které jsou k rukám šetrnější.

Lámavé vlasy, suchá pokožka, ale i vyčerpání mohou značit nedostatek železa

Zdraví

Nepřehánějte to ani s častým mytím rukou. „Při častém máčení a odmašťování kůže se kožní bariéra poškodí, dochází k výraznému úniku vody, pronikání patogenů a chemikálií do organismu. Opět tak může dojít k postupnému vysušení povrchových vrstev kůže, k jejich podráždění, zarudnutí a tvorbě drobných trhlin. Kůže pálí, svědí,“ upozorňuje dermatoložka Martina Žemličková z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Ruce je zapotřebí si hýčkat

K péči o pokožku rukou v zimě je tak zapotřebí přistupovat komplexně. Od přemýšlení nad samotným mytím po následné používání ochranných či pečujících hydratačních krémů. Vybírejte přípravky s obsahem přírodních olejů nebo urey, které dokážou pokožku účinně hydratovat.

Jednou měsíčně je pak dobré ruce ošetřit jemným peelingem. Ten si přitom můžete jednoduše vyrobit sami doma. Stačí smíchat tři lžíce olivového oleje s dvěma lžícemi cukru a vzniklou pastu nanést v silné vrstvě na ruce a jemně je promasírovat. Poté peeling opláchnout vlažnou vodou a ruce jemně vysušit.

Jako doplněk základního ošetření rukou je dobré si udělat jednou týdně regenerační zábal. Buď k tomu použijte svůj oblíbený krém na ruce, či jen např. olivový olej smíchaný s medem. Opět na ruce naneste větší vrstvu směsi a pak na ně navlékněte speciální kosmetické rukavice (nebo igelitové rukavice či igelitový sáček) a na ně si ještě natáhněte teplé rukavice či teplé bavlněné ponožky, aby byly ruce v teple. Mikroten a teplo zlepší vstřebávání tukovitých látek. Po 30 minutách působení přebytky krému utřete nebo vmasírujte do pokožky. Zábal lze použít i na noc, ale bez gumových či igelitových rukavic. Na zábal jen navlékněte bavlněné rukavice. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku a zároveň ji krásně prohřejí.

Foto: archiv firem

Krém na ruce Eucerin UreaRepair Plus 5% urea, 359 Kč. Krém na ruce Nivea 3v1 Care & Protect, 139 Kč. Bioaktivní regenerační krém na ruce Green idea, bionetta.cz, 128 Kč. Kneipp Repair & Protect Hand Cream 3v1, 114 Kč. Krém na nehty Dior Créme Abricot Strengthening, 779 Kč. Nimbový olej na nehty v tužce Dr. Houschka, 320 Kč. Heřmánkový olej na nehty a nehtovou kůžičku Dermacol, 176 Kč. Artdeco Natural Repair Cream, na nehty a nehtovou kůžičku, 420 Kč. Balzám na nehty Saloos, bionetta.cz 90 Kč. Maska na ruce a nehty, bělicí, vyživující, Ziaja kozí mléko, 90 Kč. Noční krém a maska na ruce 2v1 Lavera, 149 Kč. Regenerační maska na ruce Indulona 1 pár, dm.cz, 89 Kč. Maska na ruce, Balea, 2 ks, dm.cz, 75 Kč

Pozor na omrzliny

V zimě, a to zejména na horách, kde bývají teploty i pod deset stupňů pod nulou, je důležité hledět, aby u rukou nedocházelo k delšímu podchlazení. To hrozí častěji lidem se sníženou funkčností cév, k nimž patří kuřáci, diabetici nebo senioři. Aby nedošlo k omrzlinám, je důležité na ruce používat ochranné masti či krémy a pobyt na mrazu časově omezit.

„V mrazivém, byť slunečném prostředí ve spojení se silným větrem je nástup počátečních příznaků omrzlin velmi rychlý, v řádu minut. Subjektivní pocity podchlazení, mravenčení až znecitlivění si je schopen každý obratem vyřešit obléknutím další vrstvy, případně přesunem do vyhřáté místnosti. Riziko trvalejší ztráty citlivosti, tvrdnutí kůže, puchýře, či dokonce vyšší stupně omrzlin lze tak jednoduše eliminovat,“ vysvětluje Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.

Pokud ale už dojde k prodlevě včasné ochrany pokožky, pak je dobré si uvědomit, že může dojít i k závažnějším formám omrzlin, které jsou charakterizovány i změnou barvy pokožky do odstínu bílé, kropenaté až načernalé, a často vedou k nevratnému odumření postižené tkáně.

První pomoc u omrzlin

  1. Prohřejte postižené místo další vrstvou oblečení, přikrývkou.
  2. Snažte se co nejdříve přesunout do místnosti s pokojovou teplotou.
  3. K prohřátí postiženého místa je dobré využít i teplou vodu, ale max. 40 °C, a to až po dobu jedné hodiny, přičemž lze současně třeba opatrně procvičovat a protahovat omrzlé prsty.
  4. Následně omrzlinu osušte, vydezinfikujte a případné puchýře překryjte sterilním krytím. Promazávání omrzlé části těla tzv. „hřejivými“ mastmi se nedoporučuje.
  5. Užitečné je také podání teplého, slazeného nápoje (samozřejmě nealkoholického) a přijetí opatření, která zabraňují vzniku infekce, zejména v situacích, kdy došlo k poškození povrchu kůže.
  6. U vážnějších forem omrzlin vždy volejte lékaře, který určí další postup péče.

Nezapomínejte ani na nehty a nehtovou kůžičku

Nejen v zimě je dobré věnovat pozornost i nehtovému lůžku a jemné kůžičce v okolí nehtu, která plní ochrannou funkci a je velmi náchylná k nejrůznějším záděrám. Použít na ni můžete krém na ruce nebo také speciální olej na nehtovou kůžičku. Ten lze vmasírovat i těsně před spaním. Kůžičku nikdy nestříhejte. Jen ji na 10 minut natřete speciálním změkčovačem a pak ji dřevěnou tyčinkou, určenou na ošetření kůže, zatlačte. Poté kůžičku potřete výživným olejíčkem anebo jen kokosovým či mandlovým olejem.

Zdravý nehet roste průměrnou rychlostí 2–3 mm za měsíc. Růst nehtu nepřímo ovlivňuje nedostatek aminokyselin, minerálů (selen a zinek) a vitaminů (A, B a E) v organismu. Pokud má nehet nedostatek vody či některého z minerálů, pak nejčastěji dochází k jeho lámavosti. Je tak dobré dbát nejen na dostatečnou hydrataci, ale i na jídelníček.

Mezi potraviny, které podporují růst nehtu, patří dýňová semínka, para ořechy, tuňák žlutoploutvý, fazole, mořské řasy či pšeničné klíčky. Pokud si nejste jistí, zda máte dostatek selenu a zinku v běžné potravě, sáhněte po doplňcích stravy. Vitaminy můžete do pokožky dostat i skrz výživné krémy.

Nehty upravujte pomocí pilníku, a to do stejného tvaru a stejné délky. Při pilování postupujte od krajů nehtu ke středu.

Nejlepší prevence vrásek? Chraňte pleť před slunečním zářením i v zimě

Móda a kosmetika

Zázračný niacinamid prospívá každé pleti. Poradí si s akné i vráskami

Móda a kosmetika
Související témata:

Výběr článků

Načítám