Hlavní obsah

Endometrióza: Nemoc, která ovlivní vše. Diagnóza často trvá roky

Endometriózou trpí v Česku přibližně 250 tisíc žen, přesto je její diagnostika stále problematická. Určení diagnózy může trvat roky, pacientky často čelí zlehčování svých obtíží. Endometrióza může způsobovat nejen nesnesitelné bolesti, ale také neplodnost či vážné komplikace v oblasti trávicího a močového ústrojí. Jak se s touto nemocí dnes bojuje?

Foto: PeopleImages.com - Yuri A - Shutterstock.com

Ilustrační foto

Článek

Endometrióza je onemocnění, při němž se tkáň podobná děložní sliznici objevuje i mimo dělohu. Nejčastěji postihuje vaječníky, kde vytváří cysty, ale může prorůstat i do střeva, močovodů nebo jiných orgánů. Existují dokonce případy, kdy se ložiska nacházejí v plicích či pooperačních jizvách. Tkáň reaguje na hormonální změny během menstruačního cyklu – narůstá, rozpadá se a krvácí, což vede k zánětům, srůstům a jizvení.

Nejčastějšími projevy jsou chronická bolest v podbřišku, silné menstruační bolesti, bolest při pohlavním styku, močení nebo vyprazdňování.

„Zrovna dnes jsem operovala dvacetiletou ženu s těžkou endometriózou střeva. Vidíme tyto formy už u mladých žen. Když nemoc zachytíme včas, můžeme zabránit srůstům a slepení orgánů,“ říká gynekoložka Kristýna Hlinecká ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Problém s diagnostikou

Včasná diagnostika endometriózy je klíčová, přesto ženy čekají na správnou diagnózu v průměru až sedm let. Proč? Nemoc je obtížně rozpoznatelná na ultrazvuku a vyžaduje zkušeného specialistu. Podle Kristýny Hlinecké je zásadní, aby pacientky s podezřením na endometriózu byly odeslány do specializovaných center. „Není ostuda poslat pacientku na konzultaci, i když se podezření nepotvrdí. Je ale velký problém, pokud ji lékař odbude a nechá trpět,“ upozorňuje lékařka.

Pacientky se často setkávají se zlehčováním svých obtíží, což potvrzuje i organizace ENDOTalks. Bolest se bagatelizuje, ženy si mnohdy myslí, že je „normální“ mít extrémně bolestivou menstruaci. Přitom nemoc může způsobit neplodnost u 30 až 50 procent pacientek.

S kým jsme si povídali

MUDr. Kristýna Hlinecká, Ph.D., je gynekoložka a specialistka v oboru minimálně invazivní chirurgie. Vystudovala Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové a v rámci postgraduálního studia se zaměřila na myomatózu adenomyózu dělohy. Působí na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Foto: Proženy.cz

Kristýna Hlinecká mluvila o endometrióze a o tom, co vše obnáší její léčba.

Naděje na zlepšení

„Ta nemoc je strašná,“ shrnuje Hlinecká. „Nejde jen o bolest, ale i o psychickou zátěž. Kdo to nezažil, nemůže si to představit. I proto doporučuji pacientkám zvážit psychologickou podporu.“

Přestože endometrióza může být devastující, moderní medicína nabízí možnosti léčby. V mnoha případech pomáhá umělé oplodnění a chirurgické odstranění ložisek. Kvalita diagnostiky a léčby se zlepšuje, a pokud bude přibývat specialistů, bude i větší naděje na úspěšný boj s touto nemocí.

PODCAST MUDROVÁNÍ S DANIELOU

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Související témata:

Výběr článků

Načítám