Článek
Wind trpěl silnou cukrovkou. Byl více unavený a zdraví ho ve všem omezovalo, takže už nemohl ani sportovat jako dřív. „Přitom jsem celý život jezdil na kole a hrával volejbal. Rodina a zdraví mě proto donutily s tím něco udělat,“ uvedl muž, jehož hmotnost se přehoupla přes 140 kilogramů.
Operace mu změnila život
Po operaci musel mít tekutou stravu. „Rodina mi kupovala takové ty tekuté lahvičky. Říkal jsem, že jestli je ještě někdy v životě uvidím, omlátím jim je o hlavu,“ směje se Wind. Operace ale nelituje. „Změnila mi život. Významně se mi zlepšilo zdraví a začal jsem se zase hýbat,“ přiznal.
Letos oslavil 70 let a i po deseti letech od zákroku si drží hmotnost. „Jím, na co mám chuť. Mám jen menší porce. A už nedojídám po vnoučatech,“ řekl čtyřnásobný dědeček, který se díky lepšímu zdravotnímu stavu může vnoučatům naplno věnovat.
Se synem si mohl zahrát fotbal
Zdravotní důvody letos dohnaly k operaci i padesátníka Michala Olšanského. „Za deset měsíců jsem zhubl 64 kilo. Absolutně mi to změnilo život,“ prozradil Olšanský. Zase mohl začít sportovat, jezdit na kole, hrát fotbal. „Můžu plnit sny svým dětem. Zahrál jsem si se synem fotbal v jednom týmu,“ popsal muž zážitek, který by s předešlou nadváhou nebyl možný.
S nadbytečnými kilogramy chtěl něco dělat, ale snaha nikdy tolik úspěchu nepřinesla. „Zkoušel jsem diety, cvičil jsem. Šlo vždy pět sedm kilo dolů a pak se to zase zastavilo, takže to člověk vzdal,“ zavzpomínal na dřívější pokusy.
Příliš mnoho zeleniny, přetrénování a další chyby v oblasti zdravého životního stylu
Proto se rozhodl pro operaci. „Těžké byly okamžiky, když jsem měl dva týdny tekutou stravu. Vývary jsem už nesnášel. Jinak jsem ale nezalitoval ani vteřinu. Kdybych tušil, jaký to bude mít výsledek, šel bych mnohem dřív. Doporučil bych to každému, kdo má problém s hmotností,“ má jasno Olšanský.
Až 150 operací za rok
Břeclavské Centrum pro bariatrickou a metabolickou chirurgii provádí operace už 15 let. Ročně je jich až 150. Za patnáctileté období se zákroky posunuly od jednodušších, kdy se zmenší, zabandážuje nebo sešije žaludek, až ke složitějším. Při nich se zmenšený žaludek spojí s tenkým střevem, čímž se urychluje trávení a snižuje vstřebávání. „Potrava, která se dostane rychleji do vzdálenějších částí tenkého střeva, vyvolává hormonální reakce, které signalizují mozku, že máme plná střeva, a tedy že už nemusíme jíst,“ vysvětlil chirurg Michal Čierny.
Změny v uspořádání trávicího traktu změní i nervovo-hormonální reakci na požitou stravu. Automaticky tak dochází k příznivému ovlivnění jídelníčku. Upraví se i porušené látkové výměny, a to zejména u cukrů a tuků. „Například většina diabetiků 2. typu se může úplně zbavit své cukrovky, což není v laické veřejnosti známo, byť to bylo v odborných kruzích prokázáno už před 30 lety. Není to tedy žádný experiment, ale historicky a vědecky vysvětlený jev, který doposud není v tuzemské medicíně dostatečně využívaný,“ dodal Čierny.