Článek
U většiny lidí dojde od prvních příznaků ke zlepšení stavu za pár dní. Je to i proto, že jejich imunitní systém umí s infekcí bojovat. Lidé se slabším imunitním systémem mají vyšší riziko, že se chřipka zhorší a způsobí komplikace. Bez ohledu na to, jak silný je váš imunitní systém, dodržování vyváženého jídelníčku během nemoci může podpořit váš imunitní systém. Pokud má imunitní systém živiny, které potřebuje, zotavení z chřipky může být lepší.
Je jasné, že v době nemoci chutí k jídlu oplývat nebudete. Proto je třeba vybírat potraviny s imunitní výhodou. Které to jsou a neměly by ve vašem jídelníčku maroda chybět?
Potraviny s vysokým obsahem vitaminu A – Imunitní systém se skládá z různých imunitních buněk, z nichž každá má specifickou roli. Některé buňky zabíjejí mikroby, jako jsou viry, které způsobují chřipku. Jiné buňky vytvářejí dlouhodobou odolnost tím, že si pamatují mikroby a chrání se před nimi v budoucnu. Vitamin A pomáhá při vývoji a růstu imunitních buněk. Proto by neměl ve vašem jídelníčku chybět. Mezi potraviny bohaté na vitamin A patří mléko, paprika, mango a meloun. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou i játra, batáty, špenát, mrkev.
Potraviny s obsahem vitaminu C – Antioxidant, který z těla odstraňuje škodlivé molekuly zvané reaktivní formy kyslíku. Některé imunitní buňky, jako jsou fagocyty, produkují ROS, aby zabíjely mikroby. Vitamin C tak může pomoci chránit tělesné buňky. Mezi potraviny, které mohou uspokojit většinu vaší denní potřeby vitaminu C, patří citrusy, jablka, zelí, černý rybíz či petržel.
Vitamin D je nezbytný pro boj proti virům – „Analýza zjistila, že suplementace vitaminem D může snížit riziko chřipky,“ upozorňují odborníci pro magazín Health. Pokud již chřipku máte, vitamin D může pomoci vašemu imunitnímu systému zotavit se. Najdete ho v oleji z tresčích jater, rybách obecně, mléku, vejcích nebo houbách.
Je to jako chřipka, říká sedmnáctiletý Kuba, který bojuje s rakovinou v kosti
Probiotika pro posílení mikrobiomu – Fermentované potraviny obsahují probiotika, což jsou živé organismy prospěšné pro zdraví vašich střev a imunitní systém. Jsou super potravinou východních zemí, takže si můžete dopřát kimchi; pokud se k němu nemáte jak dostat, pochutnejte si na kysaném zelí.
Polévka je grunt – A v době, kdy se potýkáte s virózou, to platí dvojnásob. Ztráta chuti k jídlu je u chřipky běžná. Polévky jsou tak zvláště vhodné pro lidi se sníženou chutí k jídlu během nemoci, protože je snazší žvýkat a polykat malé kousky jídla a tekutin. Do polévky navíc můžete přidat téměř cokoli, včetně zdrojů bílkovin, jako je kuřecí maso, komplexních sacharidů, jako jsou fazole, citronu pro vitamin C a zelené listové zeleniny pro vlákninu a draslík.
Potraviny s vysokým obsahem zinku – Viry způsobující záchvat chřipky, se replikují v dýchacích cestách, které zahrnují nos, krk a plíce. Zinek může pomoci udržovat tyto tkáňové bariéry v dýchacích cestách. Také ovlivňuje růst, vývoj a funkci imunitních buněk. Najdete ho v luštěninách, mléčných výrobcích, ořeších a celozrnných obilninách.
Král kuchyně, česnek – Ten se v tradiční medicíně používá již tisíce let. V jeho sílu věřily naše babičky, zkoumají ji vědci. Dejte si česnečku a uvidíte, jak se vám uleví. Proč? Česnek může pomoci při zotavení z chřipky, protože posiluje organismus. Obsahuje antivirové molekuly zvané organosírové sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že zabraňují vstupu viru do buněk a jeho replikaci.
Potraviny s vysokým obsahem selenu – Selen je antioxidační minerál, který podporuje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat s virovými infekcemi, jako je chřipka. Kde jej najdete? Plné selenu jsou para ořechy, mořské plody, hovězí maso, jogurty, sýry, vejce a další.
Med – Zmírňuje příznaky infekcí dýchacích cest, jako jsou bolest v krku a kašel. Konzumace medu může snížit frekvenci a intenzitu kašle. Med má tento účinek díky svým antimikrobiálním, antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.
Co pít, když máte chřipku – Ucpaný nos a sucho v ústech jsou běžné příznaky chřipky. Snížený čich způsobený ucpaným nosem a sucho v ústech může přispět ke ztrátě chuti k jídlu. Uklidnit hrdlo může pomoci nápoj pokojové teploty nebo mírně teplý nápoj. Zkuste neustále popíjet, a tak zvlhčovat sliznice: 100% ovocné šťávy nebo smoothies, čaje v pokojové teplotě, teplou vodu s citronem a medem. Můžete do pitného režimu zařadit také nápoje s elektrolyty. Posilují mikrobiom.
Chřipka je virová infekce, která se obvykle zlepšuje odpočinkem. Snažte se vyhnout kontaktu s ostatními a jejímu dalšímu přenosu a vyzkoušejte během ní zdravý jídelníček, který by vám mohl prospět. Díky potravinám bohatým na živiny se budete dřív cítit lépe.