Hlavní obsah

Chřipka se po covidu vrátila silnější

4:49
4:49

Poslechněte si tento článek

Zajímá vás, jak poznat, kdy už nestačí bylinky a paralen, ale musíte pospíchat k lékaři? V tomto období je největším strašákem ordinací chřipka, letos navíc vylepšená. O chřipce jsme si povídali s Davidem Halatou, praktickým lékařem, který se stará o pacienty na Valašsku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Na začátku roku jsme už zvyklí na mohutný nápor pacientů s chřipkou typu A. Chřipka typu B přichází pak koncem února a začátkem března,“ říká David Halata.

Chřipka typu A mívá vážnější průběh, může nakazit i živočichy a stojí za pandemiemi chřipek. Chřipka typu B je spíše sezonní, onemocní na ni jen lidé a má mírnější průběh.

„To, jaké bude chřipkové období a počet případů, ovlivňuje podoba zimy. Máme-li pěknou zimu, kdy mrzne a sněží, neobjeví se tolik viróz. Vzduch promrzne, lidé mají lepší náladu, protože je víc světla, které sníh odráží, a obecně je méně nemocí. Je-li zima jako ta loňská, tedy teplejší, šedá, lidé jsou daleko častěji nemocní,“ popisuje lékař.

S 12 až 15 procenty vakcinovaných proti chřipce jsme jednou z nejméně proočkovaných populací v Evropě. V západní Evropě je běžná proočkovanost mezi 60 a 80 procenty, v USA se počty očkovaných na chřipku pohybují přes 90 procent.

Pravdy a mýty o chřipce

Zdraví

Doba vlády covidu už naštěstí skončila, ale důvod k čiré radosti to není. „Covid tu tři čtyři roky dominoval a vytlačil jiné nemoci a virózy. Dnes už covidové infekce nedominují, ale ty utlačované choroby v minulých letech musely vymyslet nějakou modifikaci, jak se prosadit, takže se nám nyní vracejí a způsobují těžší příznaky. Očekáváme mnohem horší průběh právě chřipek. Proto jsme na podzim tak apelovali na očkování proti ní,“ vysvětluje Halata.

Jak je u nás už tradicí, příliš vyslyšeni lékaři ani tentokrát nebyli. „Za to trochu může nešťastná komunikace očkování během covidu. U nás jsou silné antivaxerské nálady. A je to škoda. Očkování je totiž skutečně účinnou prevencí.“

Na rýmu jsou účinné roztoky mořských solí, vincentka ve spreji. Pozor na spreje proti otoku, které zarazí rýmu, otok splaskne, ale na rozdíl od přírodních sprejů se mohou užívat maximálně týden. Nadužívání vede k poškození sliznic.

Třídenní nachlazení

Jak rozeznáme běžné nachlazení od vážnějších viróz? „Běžné nachlazení trvá tři dny, kdy může mít nemocný teplotu až třicet osm stupňů. Přidává se kašel, bolesti v krku, únava. Na tyto příznaky stačí užívat paracetamol, ibuprofen nebo acylpyrin. Pokud nedojde ke zlepšení, je to přesně ten čas, kdy navštívit lékaře,“ radí praktik.

„Ovšem jakmile se objeví dušnost nebo se přidají další komplikace, jako je bolest břicha, zvracení, bolesti na hrudi nebo vysoká horečka nad třicet devět stupňů, tehdy lékaře kontaktujte ihned,“ doporučuje David Halata.

Ocitnete-li se v pozici rodiče nemocného dítěte, měli byste být podle lékaře bdělí i po prodělání běžného nachlazení. „U dětí se nyní relativně často objevuje mykoplazmová a chlamydiová pneumonie (zápaly plic). Malí pacienti prodělají třídenní virózu, ale stále jsou unavení, zcela se neuzdraví a po dvou až třech týdnech se na rentgenu ukáže zápal plic, který často není slyšet fonendoskopem,“ varuje.

Pravdy a mýty o přejídání a zažívání

Zdraví

Ve společnosti už je zakořeněno, že rýma trvá v lepším případě sedm dní, v horším týden. Nic s tím nenaděláte. Ale kde se vlastně bere a proč jí je někdy tolik, že můžeme mít pocit, že nám koluje i v žilách?

„Virus podráždí sliznici a ta začne vytvářet víc hlenu. I běžně je naše sliznice zvlhčená, ale to množství významně nabude. Je většinou čirá, bílá. Jakmile zezelená nebo zežloutne, už se nejedná o obyčejnou rýmu. Může, ale nemusí být zapříčiněna bakteriální infekcí. A jakmile se objeví bolest ve tvářích, tlak v čele, jde o zánět dutin,“ popisuje lékař.

Jestli covidová pandemie něco pozitivního přinesla, je to mnohem lepší vybavení do primární péče. Kromě testů CRP, které zjišťují, zda v těle probíhá zánět, a rozlišují mezi bakteriální a virovou infekcí, výtěrů pro PCR test, jenž ihned identifikuje akutní infekci, jako například covid nebo černý kašel a další onemocnění, nově praktici používají v ordinacích ultrazvuk.

„Díky tomu jsme schopni poznat například zápal plic, který není slyšet fonendoskopem a na rentgenu je vidět až za další jeden až dva dny,“ vysvětluje lékař.

Včera

V minulosti se užívala řada bylinek. Připravovaly se čaje, obklady, masti nebo sirupy z šalvěje, lipového květu, jitrocele, divizny a různých čajových směsí.

Na Valašsku báby léčily už od pradávna téměř vše vitaminem S. Tedy slivovicí. „Pro neznalce je třeba zdůraznit, že nesmíte lít panáka do uvařeného čaje. To se alkohol vypaří. Nejdřív se nalije slivovice, až pak rychle horká voda. Potom má nápoj silnější účinek,“ radí David Halata. Když onemocněly děti, i jim trošičku slivovice káply babičky na kostku cukru.

Dnes

V současnosti se lidé vracejí právě k radám našich babiček. Jen už nechodí byliny sbírat do přírody, ale zajdou si je koupit do lékárny. „Dnes už máme také rádi tinktury, jejichž užívání bylo dříve zvykem spíš v alpských zemích, a esenciální oleje, které se v menších množstvích kapek užívají i na inhalace,“ říká praktický lékař.

Zítra

I pouhé nachlazení je pro vývojáře farmakologických prostředků zajímavým cílem.

„Vývoj cílených antivirotických látek samozřejmě probíhá. Pomohl tomu covid. Jsme svědky úžasného rozvoje vakcín zcela nového typu mRNA,“ přisvědčuje lékař.

To, že sami praktici už mohou lépe testovat, jim umožňuje cíleněji léčit. „Věřím, že to pomůže i s nadužíváním antibiotik, jejichž účinnost klesá. Virózy způsobují viry, na něž by antibiotika určená k bakteriální léčbě být předepisována neměla,“ připomíná David Halata.

Pravdy a mýty o únavě a odpočinku

Zdraví

Výběr článků

Načítám