Článek
Cvičení je dlouhodobě spojováno s mnoha zdravotními přínosy, včetně zlepšení paměti a rozpoznávání věcí a situací. „Nově se ale zaměřujeme při výzkumech na to, že není třeba lámat rekordy, stačí najít aktivitu, která je pohybová, ale bez důrazu na zlepšování výkonu. K takovým činnostem patří hraní s dětmi, systematické venčení psa a další… Tyto bloky pohybové aktivity, které přeruší jinak sedavý styl života, mají pro zdraví mozku a jeho následné funkce neuvěřitelný přínos,“ vysvětluje dietoložka Stefani Sassosová.
Chodíte do posilovny, víte, že se musíte hýbat nejen kvůli udržení skvělé postavy, ale především proto, abyste zpomalili nástup stáří, vznik osteoporózy a dalších faktorů spojených se stárnutím a oslabováním organismu. Jenže nezapomínejte na to, že vliv na vaše zdraví mají nejen pečlivě plánované aktivity, ale také běžné denní činnosti, mezi které patří již zmíněné venčení, hra s dětmi, práce na zahradě či úklid. Aktivity s nižší pohybovou frekvencí, které provádíte denně, totiž také mají vliv na dlouhodobé zdraví mozku.
Studie publikovaná v Annals of Behavioral Medicine ukazuje, že právě tyto drobné činnosti, které vykonávají lidé automaticky, zlepšují rychlost kognitivního zpracování informací, což vede k tomu, že ti, kdo zahradničí, chodí na procházky se psem a provozují další aktivity na denní bázi, mají mozek o cca čtyři roky mladší a rychlejší než ti, kdo se podobným aktivitám nevěnují.
Další výzkum potvrdil, že zejména venkovní aktivity poskytují větší podporu paměti a mozkovým funkcím. „Všimněte si, že lidé, kteří žijí v takzvaných modrých zónách, tedy místech s nejvyšším věkem dožití, neběhají maratony, ale pohybují se spíše přirozeně, jsou celodenně aktivní tím, že se starají o své zahrady, vykonávají domácí práce, hodně chodí. Takže předpokládáme, a výzkumy to potvrzují, že právě pohyb je jedním z pilířů dlouhověkosti,“ upozorňuje Sassosová.
Jak si prodloužit život?
Jednoduše. Začněte si bloky sezení rozbíjet pohybem. Tedy po přibližně devadesáti minutách sezení u počítače se vydejte na procházku se psem, stačí na patnáct minut. Po dalším bloku sezení u práce si dojděte udělat kávu, natáhněte se pro vysoko umístěný hrnek, zameťte drobky na podlaze… Poté obejděte zahradu, vytrhejte plevel, který na vás všude vykukuje… V další pauze porovnejte hračky v dětském pokoji, dojděte s odpadky do vzdálenějšího kontejneru…
Pokud nepracujete z domova, dojděte si pro kávu do jiného patra, nevynechávejte obědy, respektive jejich čas využijte také pro procházku po okolí firmy, ve které pracujete. Vynechejte jízdy výtahem a choďte pěšky, neposílejte asistenty k tiskárně pro vytisknuté dokumenty, ale dojděte si tam sami.
Zkuste si rozvrhnout, jaké pohybové aktivity zařadíte do svých denních aktivit. Když si na seznam dáte ranní, polední i večerní venčení, máte z poloviny splněno. Navíc váš pes pohyb a pobyt venku potřebuje, tudíž se snadno stane hlídačem vašeho zdravého životního stylu. A parťákem, motivátorem, když se vám opravdu chtít ven nebude. Začněte tedy nudné venčení považovat za něco, co děláte pro sebe, nikoliv za povinnost, do které se nikomu nechce.
Pamatujte si, že vaše tělo bylo navrženo tak, aby se pohybovalo - libovolná fyzická aktivita je lepší než žádná a každá maličkost se počítá.