Článek
Transplantace pomáhá lidem s neřešitelnými onemocněními jater, pro které mnohdy bývá poslední možností léčby. „Tisící transplantaci podstoupila jednatřicetiletá žena z jižní Moravy. Trpěla adenomatózou jater, což je vzácné nezhoubné onemocnění charakterizované výskytem množství jaterních adenomů, které mohou způsobit bolest, krvácení i další komplikace,“ uvedl ředitel centra Petr Němec.
Při akutním selhání orgánu v důsledku úrazu nebo toxického poškození je nutné provést transplantaci v řádu hodin nebo několika málo dní. Při chronickém onemocnění způsobeném nejčastěji cirhózou nebo některými typy nádorů je pacient zařazen na čekací listinu. „Čekací doba na vhodného dárce průměrně trvá čtyři až pět měsíců v závislosti na krevní skupině, tělesných proporcích i dalších faktorech,“ vysvětlil primář centra Petr Fila.
Průkopnická operace
V Brně se uskutečnila první transplantace jater v tehdejším Československu, a to 2. února roku 1983. Tehdy tým pod vedením Vladimíra Kořístka transplantoval játra šestatřicetiletému pacientovi Josefu Mynářovi z Tišnova. „Tato průkopnická operace zařadila Československo mezi první země v Evropě, které zvládly tento náročný zákrok,“ dodal Němec.
Kromě toho se v Brně transplantují ledviny už od roku 1972 a o dvacet let později se kompetence centra rozšířily o transplantace srdce. Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie za dobu existence transplantovalo 3500 orgánů, z toho 1000 jater, 775 srdcí a 1763 ledvin.