Článek
Endometrióza je chronická nemoc. Neohrožuje ženy na životě, ale současná medicína ji ani neumí zcela vyléčit. „Ložiska endometriózy se vyskytují především v dutině břišní na vaječnících ve formě cyst a na pobřišnici, kde vytvářejí srůsty mezi dělohou, vaječníky, vejcovody a ostatními orgány v pánvi,“ uvedla lékařka Andrea Hledíková, která se specializuje na endometriózu.
V některých případech může dojít i k postižení stěny tlustého střeva, močového měchýře nebo močovodů. „Může tak docházet ke krvácení ze stolice, bolestivému vyprazdňování, zhoršení střevní průchodnosti, častému nucení na močení nebo bolestivému pohlavnímu styku,“ vyjmenovala Hledíková.
Bolest se zhoršovala
Endometriózu často doprovází i neplodnost. Čtyři roky se marně snažila otěhotnět Ludmila, která měla problémy s bolestivou menstruací už od 12 let. „Byly to strašné bolesti a nedaly se vydržet. Mamka mi párkrát i volala sanitku a musela mě dopovat prášky. Gynekoložka tehdy říkala, že je to normální,“ popsala dnes třiatřicetiletá Ludmila.
Postupně bolest sílila. „Krvácela jsem i během menstruační pauzy. Pozdější gynekolog mi ve třiceti letech našel cysty na vaječnících a poté mi v nemocnici zjistili, že mám vaječníky srostlé s cystami, zezadu je to přilepené na dělohu a ještě byla přirostlá střeva,“ pokračovala žena.

Před řešením endometriózy se však pacientka na doporučení lékařů obrátila na centrum asistované reprodukce. „S ohledem na rozsah endometriózy a plánovanou operaci jsme zvolili IVF cyklus se zmražením embryí. Naštěstí bylo technicky možné provést IVF a mražení ještě před samotnou operací, což doporučujeme,“ uvedla vedoucí lékařka centra reprodukční medicíny Lenka Mekiňová.
Ludmile byly následně během plánovaného zákroku odstraněny cysty a oba vejcovody.
Díky odebraným vajíčkům však mohla otěhotnět a nyní má dvouměsíční dceru, vytoužené první dítě.

Díky spolupráci odborníků se Ludmila dočkala vytouženého dítěte.
Nenechat se odradit
Své si s endometriózou zažila i sedmatřicetiletá Hedvika. Jak Novinkám řekla, bolestmi při menstruaci trpěla osm let a často ji vyřadily i z provozu. Kvůli problémům chodila po doktorech, ale dlouho nikdo nic neodhalil. „V jedné nemocnici mě vidělo několik gynekologů a nikdo na to nepřišel,“ kroutí ještě dnes hlavou.
Když se pak dostala k lékařce do jiné nemocnice, endometriózu jasně viděla. „Přišlo jí zvláštní, že to nikdo předtím nepoznal. Na druhou stranu mě ale zase vystrašila tím, že by bylo nejlepší všechno dole vzít,“ vzpomíná Hedvika. Proto se obrátila ještě na třetí nemocnici, kde ji nasměřovali na další odborníky.
Dnes už má Hedvika po operaci a lékaři kromě cyst, endometrických ložisek a srůstů nemuseli odebírat žádné orgány. „Proto bych chtěla říct každé ženě, která něčím podobným trpí, aby se nenechala odradit a vystrašit a obrátila se na odborníky, protože někteří gynekologové toho o endometrióze moc nevědí.“
Počet případů narůstá
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno řeší ročně až 500 pacientek s endometriózou, z toho až 200 operačně. Počet každoročně narůstá, což ale nemocnice přisuzuje nejen životnímu stylu, ale také lepší diagnostice a tomu, že je specializovaným střediskem.
„Naším cílem je edukovat registrující gynekology, neboť ne vždy mají dostatek informací o tomto onemocnění a ne vždy odešlou ženu včas do specializovaného centra pro léčbu endometriózy. Přitom častokrát při včasné diagnóze lze zabránit i operačnímu řešení,“ zdůraznila Hledíková.
Podle ní endometrióza postihuje pět až deset procent žen v reprodukčním věku. Operací je možné ložiska odstranit, ale i poté se často endometrióza opětovně objeví. Kontrolu nemoci umožňuje hormonální léčba.