Hlavní obsah

BMI je zastaralé. Nový index vám řekne o vašem zdraví víc

6:43
6:43

Poslechněte si tento článek

Index tělesné hmotnosti (BMI) je jedním z nejběžnějších, ale také nejkritizovanějších nástrojů v medicíně pro hodnocení hmotnosti a zdravotních rizik. Za kritikou přitom stojí fakt, že při výpočtu BMI je řada lidí nesprávně klasifikována jako osoby s vysokým rizikem onemocnění souvisejících s obezitou, aniž by se zohlednily další klíčové faktory, jako je například podíl svalové hmoty a umístění tuku. Mezi obézní jedince tak na základě BMI spadají i například kulturisti.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco BMI mohou mít oba muži podobné, v případě BRI je na tom významně hůř muž vpravo.

Článek

Užitečnost indexu, jako je BMI, spočívá v jeho jednoduchosti – rychlým výpočtem (stačí tělesnou hmotnost v kilogramech vydělit druhou mocninou výšky v metrech) získáte jediné číslo, které poskytuje měřítko zdraví.

Tělesné snímky mohou sice poskytovat úplnější obraz o procentuálním podílu tuku v těle, bývají však drahé a obtížně dostupné.

Nový model zvaný Body Roudness Index (BRI) je jednoduchý a podle odborníků dokáže přesněji mapovat obezitu a s tím související zdravotní rizika. Index BRI zahrnuje měření pasu a boků a vypočítává, jak kulatý je střed těla člověka v poměru k jeho výšce.

Množství tuku v pažích může upozornit na riziko osteoporózy

Zdraví

Studie ukazují, že složení těla, tedy rozložení tuku, svalů, kostí a dalších tkání, má pro zdraví člověka větší význam než jeho celková tělesná hmotnost. Tloušťka v oblasti středu těla je spojena zejména s vyšším rizikem zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a rakoviny.

Čím se liší BRI od BMI?

BMI byl vyvinut přibližně před 200 lety na základě údajů od mužů, z nichž většina byla bílé rasy. V 50. letech 20. století začaly zdravotní pojišťovny v USA kategorizovat klienty podle hmotnosti, když si uvědomily, že těžší lidé mají tendenci podávat více žádostí o odškodnění. O dvě desetiletí později se BMI prosadil jako hlavní měřítko rizika onemocnění pro populační studie a ve zdravotnictví. V posledních letech však zdravotnické skupiny začaly upozorňovat na omezení BMI.

V roce 2023 Americká lékařská asociace (AMA) uvedla, že kvůli „historické škodlivosti“ by se BMI neměl používat jako jediné měřítko v medicíně. Tento ukazatel nezohledňuje rasovou, etnickou, věkovou, pohlavní a genderovou rozmanitost – faktory, které by mohly být důležité pro pochopení zdraví jednotlivce.

Nové zásady AMA doporučují používat BMI spolu s dalšími ukazateli, jako je viscerální tuk, složení těla, relativní hmotnost tuku a obvod pasu.

Z extrému do extrému. Vychrtlé modelky nahradily v adorování ženy s nadměrnou váhou

Lifestyle

Viscerální tuk, který se nachází kolem centrálních orgánů, je spojován se zdravotními potížemi, včetně srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny. Podkožní tuk se nachází blíže k povrchu těla, v oblasti břicha a na nohou, pažích a dalších částech těla.

Vědecký tým Diany Thomasové poprvé popsal BRI v článku z roku 2013. Model v podstatě obklopuje tělo člověka oválným tělesem. Vypočítává excentricitu středu těla člověka neboli to, jak je kulatý. Na základě údajů z Národního průzkumu zdraví a výživy (NHANES) odborníci stanovili hraniční body pro zdravé a nezdravé rozmezí BRI. Tato probíhající studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) shromažďuje každoročně zdravotní údaje od více než 10 000 účastníků. Skóre BRI se pohybuje v rozmezí od 1 do 16, přičemž vyšší čísla znamenají kulatější těla. Většina lidí má skóre mezi 1 a 10.

Je BRI lepším prediktorem zdravotních výsledků?

Ve studii publikované v červnu 2024 v časopise JAMA Network Open vědci analyzovali údaje od přibližně 33 000 dospělých Američanů, které byly shromážděny v rámci průzkumu NHANES v letech 1999–2018. Výzkumníci rozdělili účastníky do pěti skupin na základě jejich BRI. Lidé s nejvyšším BRI měli nejvyšší riziko úmrtí z jakékoli příčiny. Špatné výsledky však měli i ti, kteří měli nejnižší skóre kulatosti těla.

Foto: Envato

Index BRI odhaduje riziko onemocnění s většími nuancemi a menší nejistotou než index BMI.

Ukázalo se, že index BRI odhaduje riziko onemocnění s většími nuancemi a menší nejistotou než index BMI. Zatímco BMI je pevně stanovený výpočet pro všechny lidi, digitální kalkulačka BRI se snaží zohlednit rozdíly mezi rasami a etnickými skupinami.

Nahradí BRI index BMI?

Výměna BRI za klinickou praxi BMI sice není nijak náročná a nevyžaduje žádné nové systémy apod., BMI je ale tak hluboce zakořeněn v celosvětovém systému zdravotní péče a v systémech sledování veřejného zdraví, že by nebylo snadné jej nahradit.

„Růstové grafy pro děti jsou založeny na BMI. Dávkování léků je založeno na BMI. Do klinické praxe jsme zabudovali BMI… Všechno by se muselo změnit a to je opravdu těžké,“ vysvětluje Thomasová. Podle ní by BRI mohl BMI spíše doplňovat než nahrazovat. Provedení obou měření by lékařům poskytlo plnější obraz o zdravotním stavu dané osoby.

Nejpřesnější analýzu tělesného složení dnes poskytne skenování těla. Zlatým standardem je magnetická rezonance (MR/MRI). Toto vyšetření je ale stále velmi drahé. Levnější variantou je tak tzv. DEXA – dvouenergetická rentgenová absorpciometrie, která se používá zejména ke zjištění kostní denzity. Některé posilovny a fitness centra nabízejí také vyšetření složení těla pomocí přístroje InBody. I toto vyšetření dokáže o vaší kondici, ale i celkovém zdraví prozradit mnohé.

Proč se tuk nejčastěji ukládá na břiše a stehnech

Zdraví

Výběr článků

Načítám