Článek
Ashwagandha je nejčastěji doporučována při nespavosti. Tyto účinky navíc potvrdili i vědci. Podle jedné studie užívání 300 mg této byliny dvakrát denně významně zlepší kvalitu spánku lidem trpícím nespavostí. A podobně dopadla i metaanalýza pěti dalších studií.
Zmírnění stresu a úzkosti
Ashwagandhu také odborníci řadí mezi adaptogeny, které pomáhají zmírňovat stres. Podle další studie, pokud lidé užívali denně 300 mg této byliny po dobu osmi týdnů, měli nižší úroveň úzkosti, únavy a také se lépe soustředili.
Jiná studie zase ukázala, že při stejném množství užívání ashwagandhy denně se lidé méně stresovali a také méně zajídali stres jídlem.
Navíc se také ukázalo, že při užívání 240 mg ashwagandhy denně mají lidé ve slinách nižší hladinu hormonu kortizolu.
Studená sprcha zmírňuje stres, podporuje imunitu a dokáže i zlepšit den
Pomocník v boji s rakovinou
Několik studií ukázalo, že ashwagandha obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci v boji proti určitým typům rakoviny. Vědci si sice zatím nejsou jisti, proč se tak děje, ale zdá se, že výtažky z této byliny mohou omezit aktivitu rakovinných buněk u nádorů prsu, tlustého střeva, prostaty, vaječníků, plic, mozku, ale také štítné žlázy, trávicího traktu, děložního čípku či rakoviny kůže.
Proto ji někteří lékaři doporučují jako podpůrnou léčbu tradiční onkologické léčby, tedy chemoterapie a ozařování. Podle nich může také zmírnit některé vedlejší účinky této tradiční léčby, jako je slabý imunitní systém.
Neurodegenerativní onemocnění
Podle některých vědců může ashwagandha zpomalit, zastavit a možná zvrátit určité typy poškození nervových buněk, které vedou k nemocem, jako je alzheimer, parkinson či Huntingtonova choroba.
Ashwagandha může být také neuroprotektivní, což znamená, že může pomoci zabránit rozvoji některých neurodegenerativních onemocnění. Prozatím ale byly všechny tyto studie provedeny jen na zvířatech nebo živočišných buňkách, a tedy ne přímo na člověku.
Zmírnění projevů artritidy
Vědci také poukazují na to, že ashwagandha může zmírnit symptomy související s artritidou, včetně bolesti a otoků kloubů. Má také protizánětlivé účinky na buňky lidské chrupavky s osteoartrózou. Další studie zase ukázala, že může pomáhat lidem od bolesti kolenních kloubů.
Snížení únavy a zlepšování fyzického výkonu
Doplňky stravy s ashwagandhou mohou mít také pozitivní vliv při cvičení. Podle metaanalýzy 12 studií dokáže tato bylina podpořit zlepšení fyzického výkonu. Další studie zase ukázala, že ashwagandha pomáhá snížit únavu a také zlepšit regeneraci po cvičení.
Vědci také zjistili, že pokud mladí lidé užívali 500 mg této byliny denně po dobu osmi týdnů, měli během cvičení větší rychlost a sílu. Také se jim lépe dýchalo a přijímali více kyslíku.
U některých lidí ale také může dojít při cvičení k výraznějšímu nárůstu svalové hmoty.
Posílení srdeční činnosti
Někdy je tato bylina doporučována i k posílení srdeční činnosti a ke zmírnění některých onemocnění srdce.
V tomto směru ale zatím existuje jen velmi malý výzkum přímo na lidech, který by tyto účinky potvrdil. Prozatím v tomto směru pozitivně vyšly studie provedené jen na potkanech.
Zlepšení spermiogramu a hormonální nerovnováha
Vědci provedli i několik malých studií, které ukázaly, že ashwagandha může zlepšit počet, objem a pohyblivost spermií. Zatím ale vědci nedokážou vysvětlit, proč se tak děje.
Ashwagandha má nicméně také pozitivní vliv na hormonální rovnováhu. U žen pomáhá regulovat menstruační cyklus a snižuje symptomy menopauzy.
Vedlejší účinky ashwagandhy
Jako každý lék či doplněk stravy může mít užívání ashwagandhy vedlejší účinky:
- žaludeční nevolnost
- nevolnost nebo zvracení
- průjem
- ospalost
- bolest hlavy
Přestože je ashwagandha bylina, a tedy přírodní látka, v případě dalších nemocí je dobré její užívání zkonzultovat s lékařem. Jde o to, že i tato bylina v kombinaci s dalšími léky může způsobit problémy, a to zejména s játry.
Navíc zatím nejsou známy účinky na organismus při dlouhodobém užívání ashwagandhy. Většina vědeckých studií netrvala déle než tři měsíce.
Lékaři tuto bylinu nedoporučují užívat těhotným ženám, jelikož její vysoké dávky mohou způsobit spontánní potrat.