Hlavní obsah

Virová, nebo bakteriální? Příznaky a léčba angíny

Angína je zánět krčních mandlí, který může být vyvolán bakteriemi i viry. Přenáší se buď kapénkovou infekcí, přímým kontaktem s nemocným, či kontaminovanými předměty. Jaké jsou příznaky angíny, druhy, léčba a jaký je rozdíl mezi angínou a spálovou angínou?

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Příznaky a projevy angíny

Mezi nejčastější příznaky angíny patří bolest v krku a bolest hlavy a k tomu se vážou i zduřelé krční mandle s bílými povlaky či hnisavými čepy. Důležité však je, co je původcem onemocnění, protože vykazované symptomy se mohou u každého lišit. Inkubační doba je 1 až 3 dny.

Mezi hlavní příznaky angíny se obecně řadí:

  • Bolest v krku (zejména při polykání)
  • Horečka (zvýšená teplota nad 38 °C)
  • Zarudlé a zduřelé mandle (často s bílými povlaky nebo hnisavými čepy)
  • Bolest hlavy
  • Zvětšené mízní uzliny (pod čelistí a na krku)
  • Únava a malátnost
  • Bolest při polykání
  • Zimnice

Druhy angín

Rozlišuje se mezi angínou virovou a bakteriální. Infekce plísňového původu se může podle Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) projevit u pacientů s poruchou imunity, diabetiků, při AIDS či při chronickém průběhu nemoci.

Změna barvy stolice může upozornit na problémy s játry, žlučníkem či slinivkou

Zdraví

Léčba angíny

Pro správný postup léčby je třeba, aby lékař určil, o jaký typ onemocnění se jedná. Zatímco bakteriální angína se léčí antibiotiky, virová angína se musí „vyležet“. O jaký typ angíny jde, vždy potvrdí vyšetření CRP u lékaře, případně dnes existují již orientační domácí testy. Zvýšena hladina CRP v krvi značí přítomnost zánětu (bakteriální infekce) v těle.

Virová angína

  • Příznaky: Bolest v krku, teplota, celková schvácenost, kašel, rýma, chrapot, průjem
  • Léčba: Doporučuje se klidový režim doplněný o léky a přípravky na zmírnění příznaků. Antibiotika u tohoto onemocnění nefungují.

Bakteriální angína

  • Příznaky: Horečka nad 38 °C, oboustranná bolest v krku (zejména při polykání), rudé, zvětšené mandle často s povlaky, zduřené podčelistní uzliny, třesavka, zchvácenost, u dětí i bolení břicha a zvracení
  • Léčba: Antibiotiky, které lze doplnit o další léky a přípravky na zmírnění příznaků.

Rozdíl mezi angínou a spálovou angínou

Oproti klasické angíně je spálová angína charakteristická vyrážkou a tzv. malinovým jazykem. Šíří se vzduchem – kapénkovou infekcí – nebo přes trávicí trakt, kontaktem s předměty, hračkami či nádobím, které používal nakažený. Postihuje především děti ve věku 3 až 10 let. U starších dětí a dospělých je spíše ojedinělá. U dětí do věku 3 měsíců se nevyskytuje vůbec.

  • Příznaky: Začíná obvykle horečkou, zimnicí, nevolností, rozvojem angíny. Časté jsou i bolesti hlavy, břicha, zvracení, zduření uzlin na krku. Jazyk bývá bílý, povleklý a postupně přechází do sytě červeného tečkovaného – tzv. malinového jazyka.
  • Průběh onemocnění: Během dvou dnů dojde k postupnému výsevu vyrážky (krupička – drobounké pupínky zbarvené do červena, na pohmat hrubé), která se šíří na břiše, hrudi, vnitřní straně stehen, na tříslech, v podpaží, loketních jamkách a postupně i na dlaních a chodidlech. Dále se objevuje i zarudnutí tváří s vyblednutím kolem úst. Vyrážka se po několika dnech začíná odlupovat a celé onemocnění je v této fázi už stabilnější. Tělo se zbavuje zrohovatělé kůže, která je pak zase v pořádku.
  • Léčba: U spálové angíny je nezbytná léčba antibiotiky, konkrétně penicilinem. Ten se podává po dobu 10 dnů, u závažného průběhu poté následuje léčba tzv. depotním penicilinem, který zabraňuje návratu nemoci.

Preventivní vyšetření krve dokáže včas upozornit i na choroby, které se doposud nijak neprojevily

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám