Článek
Podle kolumbijských úřadů je zdravotní stav dětí „přijatelný“. Ministr obrany Iván Velásquez uvedl, že se děti uzdravují a hydratují. „Přirozeně je to složitá situace, a ještě nemohou jíst,“ cituje ho SkyNews.
Lesly (13), Soleiny (9), Tien (4) a roční Cristin strávili v nehostinné amazonské džungli čtyřicet dní. Podle generála Carlose Rincona Aranga je ve stabilním stavu také nejmladší Cristin, která vyžaduje více lékařské péče především z hlediska výživy. Dívenka své první narozeniny oslavila v džungli.
Děti v nemocnici navštívil také kolumbijský prezident Gustavo Petro a přinesl jim dárky.
Společnost dětem dělal pes
Ačkoliv děti nejsou příliš výmluvné, s lékaři i tak o svém pobytu v džungli utrousily pár slov. Podle šéfky Kolumbijského Institutu pro Rodinu Astrid Caceresové prý děti zpočátku doprovázel pes.
„Řekly nám o malém psovi, který jim dělal společnost. Ztratil se a nevědí, kde je,“ uvedla.
Není jasné, zda se nejedná o armádního psa Wilsona, který se ztratil v džungli a po němž vojáci stále pátrají.
„O jejich vzpomínkách na džungli se příliš nebavíme, hovořili jsme ale o jejich pocitech. Moc toho nenamluví a jsou slabé, ale chtějí si hrát. Ještě nemluví tak, jak bychom si představovali, ale dejme jim čas,“ dodala Caceresová.
Jak Lesly udržela sourozence naživu
Děti zřejmě přežily především díky nejstarší třináctileté Lesly a jejím znalostem o přežití v džungli, které nabrala ve svém domorodém kmeni Huitoto. Dědeček dětí uvedl, že děti džungli dobře znají již od útlého věku, kdy se učí lovit a rybařit.
O tom, že se čtyřlístku sourozenců podařilo přežít v panenské, husté a nebezpečné džungli díky znalostem svých předků, jež se naučily ve své komunitě, nepochyboval ani vůdce domorodého kmene Guanano z oblasti Vaupés Johna Morena.
Podle výpovědí babičky a tety dětí je na pobyt v džungli připravily „hry o přežití“, které hrávaly a při kterých v džungli rozbíjely tábor.
Nejstarší Lesly stavěla pro mladší sestry a bratra primitivní přístřešky, kdy si například pomáhala gumičkami do vlasů ke svázání a upevnění větví. Zprvu děti pojídaly mouku, která byla na palubě letadla, později semínka a ovoce, o němž Lesly věděla, že je jedlé. Věděla také, jak se postarat o roční dítě. Již předtím byla zvyklá starat se o své sourozence, zatímco jejich maminka byla v práci.
Podle dědečka jsou děti velmi slabé, ale šťastné, že se konečně shledaly s rodinou. Babička uvedla, že je velmi vděčná, a to i matce přírodě, že děti pustila na svobodu. „Dávala jim (Lesly sourozencům, pozn. red.) mouku a chléb, jakékoliv jedlé ovoce z džungle. Vědí, co mohou jíst,“ citoval babičku Daily Mail.
Děti cestovaly společně se svou matkou malým letadlem Cessna 206 z amazonské provincie Araracuara do malého města San Jose del Guaviare. Stroj, který se zřítil, měl mít technické problémy již krátce po vzlétnutí a nakonec mu selhal motor. Pilot stihl vyslat nouzové volání o pomoc.
Na palubě letadla byli celkem tři dospělí včetně matky dětí a pilota, žádný z nich nepřežil. Jejich těla byla později, konkrétně 16. května, nalezena uvnitř vraku.
Naději, že všechny děti, či alespoň některé z nich by mohlo být stále naživu, dávaly prarodičům i záchranářům předměty, které byly nalezeny poblíž letadla. Postupně pátrací týmy nacházely předměty svědčící o přítomnosti dětí, jako například stopy, zbytky ovoce nebo stavby primitivních přístřešků. Nakonec byly děti nalezeny po dlouhých čtyřiceti dnech v pátek v kolumbijském departmentu Caquetá.