Článek
„Asi bychom se měli soustředit na Tchaj-wan a čínskou hrozbu a vy, chlapci, se postaráte o Ukrajinu a Evropu,“ varoval evropské lídry Marco Rubio, republikánský senátor USA. Jeho spolustraník Chris Smith Macronova slova označil za „zradu demokratického Tchaj-wanu“.
Macron v rozhovoru pro server Politico po své třídenní návštěvě Číny prohlásil, že Evropa čelí velkému nebezpečí, že se nechá zatáhnout do „krizí, které nejsou naše“. Zmínil především napjatou situaci mezi Čínou a USA ohledně Tchaj-wanu.
„Paradoxem je, že věříme, že jsme jen nohsledy USA,“ řekl Macron. „Otázka, kterou si musí Evropané položit a zodpovědět, zní: ‚Je v našem zájmu akcelerovat krizi na Tchaj-wanu?‘ Ne. Nejhorší věcí je si myslet, že my Evropané se musíme stát následovníky a jednat na podnět americké agendy a čínské přehnané reakce,“ uvedl.
Kritiku za svá slova si Macron vysloužil i v Evropě. Podle Metina Hakverdiho z německé SPD mluvil jménem EU, aniž by ho tím někdo pověřil. „Určitě tak zařídí bezpečnostní záruky pro Ukrajinu vlastními silami,“ řekl.
Polský premiér Mateusz Morawiecki označil alianci s USA za „základ naší bezpečnosti“.
Jiní se ale Macrona zastali. „Je tu pokušení zpevnit ,západní blok‘ vedený Amerikou, který si je jist tím, že stojí na straně ,dobra‘,“ varoval Gerard Araud, francouzský exambasador ve Spojených státech.